banner141
Öne Çıkanlar MERSİN Mehmet Güner Bozyazıda İncelemelerde Bulundu Huzurevi Sakinlerine Sağlık Kontrolü Havuç Yüklü TIR Devrildi 1 Kişi Öldü Genç Kadın 15 Gündür Kayıp

Toroslar’da 5 milyon gerginliği!

Arazisi 1/1000’lik planlarda dere, yol ve yeşil alan olarak işaretlenen bir vatandaşın Toroslar Belediyesi’ne dava açmasının ardından belediyenin hızlıca, 5 milyon 043 bin 076,06 TL ödemesi veya mülkiyeti belediyeye ait olan başak arazi ile takasının gündeme gelmesi meclisi gerdi. CHP’li Meclis Üyesi Tuncay Gökçel, “Bu konunun önemi ne? Birilerine bir bedel ödenmesi için bu kadar acele neden?” diye sordu. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise, “Yıllarca bu işi yapmış biri olarak bu işlemin belediyemizin lehine, belediyemize avantaj sağlayacak bir işlem olduğunu düşündüğümüzden bunu meclisimizin gündemine getirdik” diye yanıtladı.

Toroslar’da 5 milyon gerginliği!

Toroslar Belediye Meclisi Haziran ayı 1’inci oturumu gerçekleştirildi. 13 maddenin görüşüldüğü mecliste, “Mersin İli, Yenişehir İlçesi, Bahçe Mahallesi 385 ada 31 numaralı parselin 6.472,50 m² lik kısmı (tamamı 8.853 m²) ile mülkiyeti Toroslar Belediyesine ait olan toplam 9.963,01 m²' lik Mersin Arpaçsakarlar Mahallesi 11297 ada 1 numaralı parselin takasına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu, İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonunun Ortak Raporunun görüşülmesi” maddesi gerginlik yarattı.

Toroslar Belediyesi, Maddede belirtilen yer sahibinin belediyeye açtığı davanın sonuçlanmamış olmasına rağmen, 5 milyon 043 bin 076,06 TL ödemek istemesi ya da mülkiyeti Belediye ye ait  başka alanda bulunan arazinin takas yolu ile devrinin verilmesine CHP’li Tuncay Gökçel karşı çıktı. Gökçel, “Öncelikle bir sorum olacak, burada arkadaşımız da izah etti, mahkemeler karar verdi her şey bitti gibi ben anladım. Şu an Danıştay’a gitmiş bir konunun mahkemesinin bittiğini kabul edebilir miyiz? Hukukçu olarak soruyorum size” diye sordu.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise, “Mahkeme kararının son aşamaya gelip de netleşmesi halinde ortaya çıkacak sonuç da bu işlem ile hedeflenen sonuç arasında fark var belediyemiz lehine. Mahkeme kararı netleştikten sonra hem bu dosyayla ilgili hem başka dosyalarla ilgili, ben az söyleyeyim siz çok anlayın, başka sonuçları oluyor. Yıllarca bu işi yapmış biri olarak bu işlemin belediyemizin lehine, belediyemize avantaj sağlayacak bir işlem olduğunu düşündüğümüzden bunu meclisimizin gündemine getirdik” diye yanıtladı.

“ISRARIN ÖZEL BİR DURUMU YOK”

Sorusuna cevap alamadığını söyleyen Gökçel, “Mahkemenin bitip, bitmediğini soruyorum. Bu konu biraz akçeli bir konu. Dere yatağındaki bir arsaya dava açılmış, mahkeme bitmeden karar verilmiş, yerel mahkeme kararı vermiş, istinaf onaylamış ve şu an Danıştay’a gitmiş. Bu parsel 9’uncu etabın içerisinde, siz burayı 1/1000’lik planları komisyonumuz önce 9’uncu etabı getirip görüştüğümüzde davanın konusu ortadan kalkacak, para ödememiz de gerekmeyecek. 17’sinde bu meclis toplandı, 17’sinden beri 14 günde 3 defa bu konuyla ilgili komisyon toplandı. Bu konunun önemi ne? Birilerine bir bedel ödenmesi için bu kadar acele neden?” diye sorunca Yılmaz da, “Özel bir durumu yok” yanıtını verdi.

“HER YERE BU KADAR PARA ÖDÜYOR MUSUNUZ?”

Komisyonlarda ısrarla aynı konunun gündeme getirilmiş olmasının özel bir konu olduğunu düşündürdüğünü belirten Gökçel şu soruyu sordu, “Geçen komisyonda da görüştük arkadaşlarla, bu dava devam ediyor. Her yere bu kadar para ödüyor musunuz?”

Yılmaz ise, “Ödüyoruz, ödemelerimiz düzenli. Vatandaşın mağduriyeti var” dedi. Gökçel, “Başkanım binlerce mağduriyeti olan insan var o bölgede. Nasıl 9’uncu etap geçer, öyle bu mağduriyet giderilir. 1/5000’lik planlar yapılmış, 1/1000’liği de yaparsınız, 1/1000’likler de Büyükşehir’de onaylanır ve uygulamasını yapar vatandaşın hakkını verirsiniz. Şimdi oradaki vatandaşların hepsi dava mı açsın? Ben bunun Danıştay kararı vermeden bu şekilde para ödenmesinin ne siyasi, ne ahlaki, ne de etik olduğunu düşünmüyorum artık. Size birkaç defa da bu konuyu izah ettim. Bütüncül planı bekletip özel bir dosyayı 14 günde 3 defa görüşüp gündeme almayı ben yadırgıyorum. Meclisin de kamuoyunun da takdirine bırakıyorum.

“GELİN BEN 500 TL’YE ARSA BULACAĞIM SİZE”

Bu parselinde içinde bulunduğu 9’uncu etap komisyonda bekletiliyor. Görüşülmüyor da 10-14 günde 3 defa bu konu görüşülüyor. Bu dosyayı çekerseniz de çekin başkanım. Çekmiyorsanız da ben red vereceğim. Burada şerh düşün, dava açacağım, gerekli mercilere de şikayette bulunacağım. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var, yetimin. Biz kamu görevi yapıyoruz burada. Başka yerlere bu kadar acele mi para ödüyoruz. Bekleyelim Danıştay kararını. Benim arsam da artıyor burada, oradaki arsayı da biliyorum ben, dere yatağının üzerinde. Gelin ben 500 TL’ye arsa bulacağım size, ille bilirkişi bu rakamı koydu diye bu rakam olacak değil ki. Şu an 500 TL’ye yer var orada, bunları düşünerek hareket etmeliyiz. Biz tüyü bitmemiş yetimin hakkını sormak durumundayız” sözlerine yer verdi.

Yılmaz da, “Koruyoruz zaten” demesinin üzerine, Gökçel, “Hayır korumuyoruz. Korumuyorsunuz burada” dedi.

Bu atışmanın ardından Yılmaz, Gökçel’e kişisel husumeti olmasından dolayı bu kadar karşı çıktığını iddia edince Gökçel, “Kime husumetim var, açıklayın. Benim kimseyle husumetim olmadı, olamaz da” karşılığı verdi.

Yılmaz, “Siz bilirsiniz, efendim. Biz imar planlarını kaç aydır niye bekletiyoruz? İmar planları dışında hangi dosyayı beklettik? 6’ncı 7’nci etabı gönderdik Büyükşehir’e geri gelecek, 1/5000’lik değişikliği yapılacak. Siz de bunu biliyorsunuz. Geçen mecliste ben bilgi verdim, Mersin Büyükşehir Belediyesi heyeti Toroslar Belediyesi heyeti, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında karşılıklı oturduk, mali, hukuki imar planlarıyla ilgili birçok konu görüştük. Bu başlıklar arasında bir tanesi de imar planlarıydı. Biz 6’ıncı ve 7’inci etabı 1/5000’liğe uygun şekilde önden gönderdik, şimdi 1/5000’lik değişikliği öngörüldü tüm etaplarla ilgili. Onun için bekletiyoruz, başka bir şey yok” diye Gökçel’in iddialarını yanıtladı.

İŞTE O MADDE

Tartışmaya neden olan madde ise şu şekilde;

“Plan Bütçe Komisyonu Üyeleri, İmar ve Bayındırlık Komisyonu Üyeleri, Çevre ve Sağlık Komisyonu Üyeleri:

Belediye meclisimizin 17.05.2021 tarih ve 78 sayılı ara kararı ile Plan ve Bütçe Komisyonu, İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonu’na havale edilen Mersin İli, Yenişehir İlçesi, Bahçe Mahallesi 385 ada 31 numaralı parselin 6.472,50 m² lik kısmı (tamamı 8.853 m²) ile mülkiyeti Toroslar Belediyesine ait olan toplam 9.963,01 m²' lik Mersin Arpaçsakarlar Mahallesi 11297 ada 1 numaralı parselin takasına ilişkin teklif incelenmiştir. 1/1000 uygulama imar planlarında yeşil alan, dere ve imar yolu olarak işaretli, Osman Şeker’e ait tapunun Mersin İli Yenişehir İlçesi, Bahçe Mahallesi 385 ada 31 numaralı parsel için belediyemiz aleyhine taşınmazın imar planında yeşil alan, yol ve dere alanı olarak planlandığı, uzun süredir kısıtlı kalması nedeniyle davacı Osman Şeker tarafından 1’nci idare mahkemesi 2018/1098 esas sayılı dosya ile kamulaştırmasız el atma davası açılmıştır. Söz konusu dava sonucunda mahkeme kararın dava konusu taşınmazın imar planında yeşil alan, yol ve dere alanı olarak kaplanması, planlanması sonucunda davacının mülkiyet hakkının özgürce kullanımının engellendiği ve hakkın özüne dokunan kısıtlılığı oluşturulduğu anlaşıldığından davacının dava konusu taşınmazdaki yol ve park alanına denk gelen 6.472,50 m² lik kısmın belirli olan 4 milyon 582 bin 920. 66 TL’nin hesaplanacak yasal faizi ile birlikte davalı idare tarafından davacıya ödenmesine 2020/421 sayı ile karar verilmiştir.

Davacı Osman Şeker 29.4.2021 tarihli ve 15651 havale sayılı dilekçe ile belediyemize başvurarak alacağına karşılık takas trampa talebinde bulunmuştur. Bu nedenle mülkiyeti Osman Şeker’e ait tapunun Mersin İli, Yenişehir İlçesi, Bahçe Mahallesi 385 ada 31 numaralı parselin 6.472,50 m² lik kısmının (tamamı 8.853 m²) ile mülkiyeti Toroslar Belediyesine ait olan toplam 9.963,01 m²' lik Mersin Arpaçsakarlar Mahallesi 11297 ada 1 numaralı parselin takası düşünülmektedir. Mersin ili 1’inci idare Mahkemesi kararına istinaden, Mersin İli, Yenişehir İlçesi, Bahçe Mahallesi 385 ada 31 numaralı parselin 6.472,50 m² lik kısmı için karar altına alınan asıl alacak olan 4 milyon 582 bin 920,66 TL ve bu miktarın mahkeme ilanından itibaren işlemiş yasal faizi eklenmiş olarak toplam 5 milyon 043 bin 076,06 TL alacağı bulunmaktadır.

Belediyemiz değer tespit komisyonu tarafından Mersin Arpaçsakarlar Mahallesi 11297 ada 1 numaralı parselin m² sini 725 TL’den 7 milyon 225 bin TL olarak kıymet takdiri yapılmıştır. Komisyonlarımız tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda Belediyemiz değer tespit komisyonu tarafından Mersin Arpaçsakarlar Mahallesi 11297 ada 1 numaralı parselin m² si için belirlenen 725 TL’nin 1000 TL olarak değiştirilmesine Osman Şeker’e ait tapunun Mersin İli Yenişehir İlçesi, Bahçe Mahallesi 385 ada 31 numaralı parselin 6.472,50 m² lik kısmının mülkiyeti Toroslar Belediyesine ait olan toplam 9.963,01 m²' lik Mersin Arpaçsakarlar Mahallesi 11297 ada 1 numaralı parselin 9.963,01 m² 4 milyon 919 bin 933 bin 99 TL fiyat farkının ödenmesi şartıyla denklik temini suretiyle 5393 sayılı Belediye kanununun 18’inci maddesinin e bendine istinaden takasının yapılmasına takas gerçekleşmesi halinde yukarıda mahkemesi ve dosya numarası bildirilen davayla ilgili olarak davadan, istinaftan, temyizden ve karar düzeltmeden feragat edilmesi konusunda Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a yetki verilmesinin kabulüne komisyonlarımız tarafından oy birliği ile karar verilmiştir.

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195