banner141
banner148
Öne Çıkanlar Mersin Büyükşehir Belediyesi:80 Aykon TED Ankara Kolejliler:84 Üreticiler Birliği Kurma Yolunda Erkeklerde Mersin Büyükşehir Belediyesi 2de Sıfır Çekti Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever ruhsar

ÜNLÜ ŞAİRLER MERSİN’DE ANILDI

Cumhuriyet Dönemi’nin ünlü şairlerinden olan; Orhan Kemal, Nazım Hikmet ve Ahmed Arif; Mersin İçel Sanat Kulübü’nde ölüm yıl dönümünde anıldı.

ÜNLÜ ŞAİRLER MERSİN’DE ANILDI

Hüsamettin TANRIKULU

Akdeniz Sanat Oluşumu’nun desteği ile yapılan anma etkinliğinde; şair ve yazar Ferhat İşlek, Ahmed Arif’in hayatından kesitler sundu. Şair İşlek, Gazeteci ve şair Ahmed Arif’in 1927–1991 yılları arasında yaşadığını belirterek “1940 yaş kuşağının şair ve romancısıdır. Bu yaş gurubunda yer alan diğer şair ve romancılar sırasıyla Nazım Hikmet, Orhan Kemal, Ömer Faruk, Sabahattin Ali, Enver Gökçe, Cahit Kulebi, Hasan Hüseyin Korkmaz, Rıfat Ilgaz ve Atilla İlhan yer alır. Genellikle eserlerinde anlayış, sevgili, ulaşılamayan sevgili, arkadaş dayanışması ve destansı konulara yer verir. Diyarbakır doğumlu, Siverek’te İlkokulu, Şanlıurfa’da Ortaokulu, Afyon’da Liseyi, Ankara’da Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ni bitirir. Edebiyat Öğretmeni Gündüz Akıncı, ilk şiiri ile destek olur. 1947 yılında fakültede okurken zor günler geçirir ve şiirleri çalınır. Türkiye Gençlik Birliği’nden Melahat Türksal’ın evinde, çalınan şiirlerin bir nüshası ortaya çıkar. Kısa adı TKB olan Türk Kadınlar Birliği’nin eylem ve anayasal düzeni bozmaktan 128 gün hücre cezası alarak sağlığı bozuluyor. Felsefe ile ilgilenip hümanist, çalışan, ezilen ve somut olan insanı ele alır.” dedi. Ayrıca şair Arif, bir söyleşisinde de “Ben şairim bütün şiirlerimi bir namus kadar üstleniyorum” demişti.

Öykü yazarı ve yazar Orhan Özdemir, yazar Orhan Kemal için yaptığı konuşmada “Mitos – Antik Yunan öykülerinden feyzalmıştır. Dini öykülerde “Günahkar Kadın” örnektir. Dekomer öykü 100 öyküden oluşur. Eleştirel düşünmede çok araştırma ve çalışma gerekir. Televizyon reklamları ve pazardaki esnafı bile çok iyi anlamalıyız. 1914 yılında doğup Hukuk, Kaymakam, Milletvekili, Gazeteci, Öykü Anlatıcısı aileden gelip yazar olmak için büyük çaba harcamıştır. 1949 yılında Nazım Hikmet ile tanışır. Öykü ve roman yazarı olup düşünme dünyasına çok önem vermektedir. Orhan Kemal’ de “Oyuncu Kadın, Konya’ da geçen oturak alemini; Sabahattin Ali’de ise Gramofon Avrat erkek egemenliğini, eski-yeni kuşak çatışmasını, dine dayalı yargılama, eleştiri, toplumcu gerçekçiliği değiştirme, betimleme sanatı ve eleştirisel düşünme roman ve öykülerinde yer alır” dedi.

Şair, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı da olan Nazım Hikmet’in bilinmeyen yanlarını Akdeniz Sanat Oluşumu Yürütme Kurulu Dönem Sözcüsü Ahmet Eroğlu açıklamalarda bulundu. Eroğlu, “3 Haziran 2018 ölümünün 55. Yılı olup, yazar hakkında en çok kitap yazılan Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra ikinci kişidir. Atatürk’e yazmış olduğu bir mektup vardır. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, yazara gizlice para ödeyerek çeviri yaptırmıştır. Özgürlük dilekçesini imzalamayan yazar Yahya Kemal Beyatlı’dır. Nazım Hikmet’ in paşa dayısı Atatürk’ ün en yakın silah arkadaşlarından Ali Fuat Cebesoy Paşa’dır. Ben Bir Ceviz Ağacıyım Gülhane Parkında Ne Sen Bunun Farkındasın Ne de Polis Farkında adlı yazı bestelenerek şarkıyı rahmetli Cem Karaca tarafından söylenmiştir. Nazım Hikmet’in Türkiye ve Türkçe sevdası yazar Aziz Nesin tarafından desteklenir. Azerbeycanlı Cengiz Ferecov’un hayatı öğretmeninin vermiş olduğu kağıtta, Nazım Hikmet evlat edinmiştir. Sovyetler Birliği’nin en büyük gemisi, Nazım Hikmet Gemisi olmuştur. Zorunlu olarak yurt dışına kaçışını akrabası Refik Erduran üstlenmiştir. Anadolu’ da Milli mücadeleye katılmak için İstanbul’dan Anadolu’ya geçişinde Nazım Hikmet ile Vala Nureddin’e izin çıkar. Salkım Söğüt ile Bahri Hazer’i plağa okurken yer yerinden oynar. Sovyetler Birliği’nde Stalin’den dolayı 11 Mayıs 1957 yılında ‘İvan İvanoviç Var mıydı Yok Muydu’ tiyatro oyunu yasaklanır. Nazım Hikmet’in sağ görüşlü avukatı ise Mehmet Ali Sebük olmuştur” diyerek açıklamalarda bulundu.
Anma etkinliğindeki konuşmalardan sonra Aydan Yalçın, Cihan Barış Budak, Edip Yeşil ve Gül Güler Kalem şairlerin şiirlerini okudu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.