banner141
Öne Çıkanlar Tarihten Kurguya Projesinde 2.Kısım Tamamlandı Toroslar Vezneleri Haftasonu Da Açık eğitim ziyaselçuk imecehaber haber cumartesi imecegazetesi teknoloji mektup

Valiliğin dünya çevre günü hediyesi!

Özel bir firma ile birlikte davayı temyize götüren valilik çam ormanı ile kapalı alanı mermer ocağı olarak kullanılması için sakınca görmüyor. Mersin’de doğa tahribatı ile sık sık gündeme gelen Anamur ilçesi Korucuk Köyü’nde açılması planlanan ilk mermer ocağına karşı mücadele sürüyor. Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) ile iki köy muhtarının açtığı ve Mersin 2. İdare Mahkemesi tarafından kabul edilen davanın Valillik ve firma tarafından temyize gitmesi çevre gönüllüleri ve köylüler tarafından tepki ile karşılandı.Çam, delice zeytin, sandal, harnup, yabani armut ile alıç gibi ağaçlar ve maki bitkileri ile kaplı olan Anamur ilçesi Koyucuk köyünde açılacak olan mermer ocağının davasını temyize giden valiliğin köylülere 5 Haziran Dünya Çevre Günü hediyesi (!) olarak yorumlandı.

Valiliğin dünya çevre günü hediyesi!

Mersin’in Anamur ilçesi Korucuk Köyü’nde açılması planlanan ilk mermer ocağına karşı Mersinliler inatla karşı dururken, Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) ile iki muhtarın Mersin 2. İdare Mahkemesi’nce karar verildikten sonra işletmeci ve Mersin Valiliği bu olayı temyiz yoluna götürdü.

Mersin’in Anamur ilçesine bağlı Korucuk köyünde özel bir firma tarafından yaklaşık 100 hektarlık bir alanda açılmak istenen mermer ocağı için 30 Aralık 2019 tarihinde Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verildi. Karar, 6 Ocak 2020 tarihinde duyuruldu. Tamamı orman arazisi olan bölgede açılmak istenen mermer ocağının doğal alanların yanı sıra iki köyün tarımsal üretimini ve su kaynaklarını olumsuz etkileyeceğini savunan yöre halkı, kararın iptali için dava açmıştı.

Mersin Çevre Derneği (MERÇED) ile Korucuk ve Ovabaşı köylerinin muhtarlarının açtığı davaya bakan Mersin 2. İdare Mahkemesi, mermer ocağı için verilen ÇED Gerekli Değildir kararını hukuka aykırı bularak yürütmesini durdurma kararı vermişti. Aradan geçen 1,5 yılın ardından mermer ocağı açmakta ısrarcı olan işletme ve Mersin Valiliği kararı temyize taşıdı.

MERMER OCAĞI MÜCADELESİ SÜRÜYOR

Mersin’in batı sahillerinde yer alan ve sık sık doğa tahribatı ile gündeme gelen Anamur ilçesinde, Korucuk Köyü’nde açılması planlanan ilk mermer ocağına karşı köylüler ve çevre platformunun mücadelesi sürüyor. Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) ile iki köy muhtarının açtığı ve Mersin 2. Mahkemesi tarafından kabul edilen davanın Mersin Valiliği ile mermer ocağı işletecek firma tarafından temyiz edilmesi üzerine, avukatlar ile MERÇED Anamur Temsilciliği üyelerince, köy halkına ve muhtarlara hukuki sürece dair bilgilendirme yapıldı. “Mersin Valiliği’nin Dünya Çevre Günü hediyesi” denilerek tepki ile karşılanan süreç sonrası toplantı yapıldı.

Korucuk Köyü Muhtarı Halit Şimşek ile Ovabaşı Köyü Muhtarı Gani İmdat’ın mermer ocaklarına karşı hukuki ve demokratik mücadeleye devam çağrısına köy halkı da destek verdi. “Köyümüzü, ormanımızı, suyumuzu, tarımımızı mermercilere yok ettirmeyeceğiz” diyerek, Korucuk Köyü’nde açılması planlanan diğer mermer ocaklarına karşı da hukuki mücadelenin sonuna kadar sürdürülmesi yönünde karar alınan toplantıda halk, Mersin Valiliği’ne şu soruyu sordu: “Hadi mermer ocağı işletecek firma para kazanma hırsıyla kararı temyiz etti. Yasalara uygun olarak, halkın ve doğanın lehine verilen kararı, Valilik olarak siz hangi gerekçeden yola çıkarak temyiz ettiniz? Mahkeme kararı ile birlikte mermer ocağı firmasının değil de artık halkın yanında durmanız gerekirken, neden hala durmuyorsunuz?”

Toplantı sonunda tüm katılımcılar, Mersin Valiliği’ne temyiz dilekçesini geri çekerek, halkın yanına dönme çağrısında bulundular.

Haber: Ayşenur ÖNAL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.