Öne Çıkanlar İyi ki Varsın! Teşekkür Ederiz BİK mersin mersin toplu taşıma Toroslarda Öğrencilere Mandalina Dağıtıldı abdullah ozdemir

“VATANDAŞLARI VE ÇEVRE SAĞLIĞINI HİÇE SAYIYORLAR”

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Başkanı Sinan Can, yeni torba yasası teklifinde ömrünü tamamlamış 10 termik santrale 2 yıl daha baca gazı filtresi olmadan çalışma izni verilmesini öngördüklerini belirterek, “ Bu yasa taslağının kentimizi insan ve çevre sağlığı açısından ciddi düzeyde etkileyebileceğini de bir kez daha vurgulamak istiyoruz” dedi.

“VATANDAŞLARI VE ÇEVRE SAĞLIĞINI HİÇE SAYIYORLAR”

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Başkanı Sinan Can, ömrünü tamamlamış 10 termik santrallerin çevre mevzuatına uyumundan muaf edilmesine tepki gösterdi. Can, “Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen yeni torba yasa teklifindeki Madde 45, ömrünü doldurmuş en az 10 termik santrale 2 yıl daha baca gazı filtresi olmadan veya çevre mevzuatları limitlerine uymadan çalışma izni verilmesi öngörülmektedir. Torba yasaya sıkıştırılmış bir madde ile, çoğunluğu özelleştirilmiş olan ve bir kısmı kamuda kalan kömür santralarına çevre mevzuatına uyum için gerekli yatırımları yapılması konusunda tanınan muafiyet süresi uzatılmak isteniyor. Bu torba yasa ile birtakım muafiyetler ile özelleştirilen santraların yeni sahiplerine ayrıcalıklar sağlanmakta; yapmaları gereken çevre yatırımlarını yapmamaları göz ardı edilerek hem yatırım maliyeti hem de işletme maliyetinden avantaj sağlamalarının yolu açılmakta, tüm bunlar yurttaşların ve çevrenin sağlığı hiçe sayılarak yapılmak istenmektedir” dedi.

Termik santrallerin bacasında çıkan gazların ölümcül hastalıklara neden olacağını belirten Can “Bu madde ile tıpkı Çevre Kanununda yapılan değişiklikle getirilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) muafiyeti gibi, yüksek kirletme potansiyeli olan enerji tesislerine (Örneğin Elbistan Termik Santrali, Muğla Yatağan Termik Santrali vb.) çevre kirliliğinin engellenmesi için konulan kurallardan muaf tutulmaya devam edilmesi sağlanacaktır. Termik santrallerin bacalarından çıkan ve halk sağlığını tehdit eden, ölümcül hastalıklara neden olan gazların engellenmesi için kurulması gereken filtre sisteminden termik santralleri muaf tutulması sağlanmasına devam edilmesini içermektedir” ifadelerini kullandı.

Sinan Can son olarak, “Ülkemizin ve dünyanın geleceğini her türlü kaygıdan daha öncelikle görülmeleri ve bu kapsamda çevre sorunlarını azaltacak, halk sağlığını tehdit etmeyecek ve yurttaşların temel haklarını anayasal güvence altına alabilecek, yerli yenilenebilir enerji üretim biçimlerini destekleyecek politikalar üretmelerini istediğimizi ve bu yasa taslağının kentimizi insan ve çevre sağlığı açısından ciddi düzeyde etkileyebileceğini de bir kez daha vurgulamak istiyoruz” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.