banner141
Öne Çıkanlar maaş kılıçtaroğlu Gülnar KIZKALESİ Gülen

VEKİL KURTULAN’DAN BAKANLARA SORU ÖNERGESİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Sayıştay Raporlarına yönelik ilgili Bakanlıklara soru önergesi sundu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a 2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu ile ilgili cevaplaması için soru önergesi verdi.

VEKİL KURTULAN’DAN BAKANLARA SORU ÖNERGESİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a cevaplaması için soru önergesi sundu.

“YÜZDE 10 SINIRI AŞILMIŞTIR”

HDP’Lİ Vekil Kurtulan, “2019 yılı Sayıştay Raporlarında Özel Bütçeli İdareler kapsamında denetime tabi tutulan Mersin Üniversitesi’nin 2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu’nda kuruma yönelik denetim görüşünü etkilemeyen 2 bulgu yer almıştır” diyerek bu bulguları şöyle sıraladı;

“Bu bulgulardan ilkine göre Üniversite tarafından 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilen mal ve hizmet alımlarında, Kamu İhale Kurulunun uygun görüşü alınmadan, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21/f ve 22/d maddelerine göre yapılabilecek alımlar için öngörülen %10 sınırı aşılmıştır.

Bir diğer bulguda Mersin Üniversitesi’nin 2019 yılına ait muhasebe kayıtlarının incelenmesi sonucunda TÜBİTAK tarafından proje karşılığı üniversiteye aktarılan fonlarda ayrıca yer alan kurum hissesi payının kaydının yapılmadığı, alt kodlarda yer almadığından takibinin yapılamadığı mevzuat gereği sadece proje ile ilgili kira, elektrik veya araştırma geliştirme ile ilgili harcamalarda kullanılması gereken bu fonun tam olarak hangi harcamalar için kullanıldığının bilinmediği tespit edilmiştir.”

Milletvekili Kurtulan bu bağlamda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a cevaplaması için şu soruları yöneltti;

“-Üniversitenin Kamu İhale Kanunu’nun 21/f ve 22/d hükümlerinde belirtilen parasal limitler dâhilinde pazarlık ve doğrudan temin usulü ile yapılacak alımlar için aynı Kanun’da belirlenen sınırlara uyulması, sınırın aşılması ihtiyacı duyuluyorsa da uygun görüş için Kamu İhale Kuruluna zamanında müracaat edilmesi ve bu görüş alınmadan alım yapılmaması gerekmekteyken alımlar için öngörülen %10 sınırının aşılmasının gerekçesi nedir? Bakanlığınızca bu bulguya yönelik soruşturma başlatılmış mıdır? Bahsi geçen durumla kamunun uğratıldığı zarar ne kadardır?

-TÜBİTAK tarafından proje karşılığı üniversiteye aktarılan fon miktarı ne kadardır? Fon hangi harcamalar için kullanılmıştır?”

BAKAN ERSOY’A SORU ÖNERGESİ SUNDU

2019 yılı Sayıştay Raporlarında Özel Bütçeli İdareler kapsamında denetime tabi tutulan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün 2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu’nda kuruma yönelik 3 bulgu yer aldığını söyleyen HDP’Lİ Vekil Kurtulan, “Bulgulardan ilkine göre yapılmakta olan yatırım niteliğindeki harcamalar doğrudan gider olarak kaydedilmemiştir. Bulgunun detaylarında yönetmelik hükümlerine uygun olmayan biçimde 2019 yılında işin yapımı süresince gerçekleşen 11.426.907,69 TL'lik yatırım harcamasının doğrudan gider kaydedilmek suretiyle 258 Yapılmakta Olan Yatırımlar Hesabı'na alınmadığı görülmüştür. Sayıştay Raporu’na göre bu durum idare tarafından gerçekleştirilen yatırım harcamalarının sağlıklı bir şekilde izlenmesine engel teşkil etmiştir. Bir diğer bulguya göre elden çıkarılacak stoklar ve maddi duran varlıklar hesabıyla birikmiş amortismanlar hesabı eşit değildir. Sayıştay incelemesi sonucunda, DOB Genel Müdürlüğünün 2019 yılı bilançosunda 294 Elden Çıkarılacak Stoklar ve Maddi Duran Varlıklar Hesabında 1.376.895,96 TL tutarında bakiye olmasına rağmen, 299 Birikmiş Amortismanlar (-) Hesabında 1.456.496,10 TL tutarında bakiye bulunmuştur. Bu nedenle mali tablolarda 299 Birikmiş Amortismanlar (-) Hesabında ve 630 Giderler Hesabında 79.600,14 TL hataya neden olunmuştur. Raporun üçüncü bulgusuna göre ise sözleşmeye bağlanan ihalelerde taahhüt kartları tutulmamış ve taahhüt hesapları kullanılmamıştır. DOB Genel Müdürlüğü'nde sözleşmelere dayanılarak girişilen taahhütlere ilişkin taahhüt kartlarının, ilgili hükümler çerçevesinde düzenlenmemiş olduğu ve buna bağlı olarak toplam 7.325.191,08 TL’nin 920 Gider Taahhütleri Hesabı ile 921 Gider Taahhütleri Karşılığı Hesabına kaydedilmediği görülmüştür. Bu durum, İdare tarafından girişilen taahhütlerin sağlıklı bir şekilde izlenmesine engel teşkil etmekte ve mali tablolarda yer alan bilgilerde eksikliğe yol açmaktadır” diye konuştu.

Haber: Seren SABUNCU

HPD’Lİ Vekil Fatma Kurtulan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a cevaplaması için şu soruları yöneltti;

“Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü 2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu’nda yer alan ilk bulgu olan yatırım niteliğindeki harcamaların doğrudan gider olarak kaydedilmemiş olmasına yönelik başlatılan bir soruşturma var mıdır? Yönetmelik hükümlerine uygun olmayan biçimde 2019 yılında işin yapımı süresince gerçekleşen 11.426.907,69 TL'lik yatırım harcamasının doğrudan gider kaydedilmesiyle kamu zarara uğratılmış mıdır? 2019 Yılında ilgili kurum idaresinin yatırım harcamaları ne kadardır? Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü 2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu’nda yer alan ikinci bulguda ortaya çıkan elden çıkarılacak stoklar ve maddi duran varlıklar hesabıyla birikmiş amortismanlar hesabının eşit olmaması ve 79.600,14 TL’lik hata ile kamu zarara uğratılmış mıdır? Raporun üçüncü bulgusunda yer alan, sözleşmelere dayanılarak girişilen taahhütlere ilişkin taahhüt kartlarının, ilgili hükümler çerçevesinde düzenlenmemiş olması ve buna bağlı olarak toplam 7.325.191,08 TL’nin ilgili kayıtlara işlenmemesine yönelik başlatılmış soruşturma var mıdır?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158