banner141
banner148
Öne Çıkanlar Eski Belediye Meclis Üyesine Maskeli İnfaz Güzeloğlu Alaköprü Barajı Deniz Geçişi İsale Hattı İnşaatını İnceledi Haber Doğru Gezi Eylemcilerinin Davası Ertelendi Veliler Alkışlarla Destek Verdi

YENİ SİSTEMLE NELER DEĞİŞTİ? İŞTE YENİ KABİNE?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de yemin etmesiyle resmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildi. Yeni sistemde Başbakanlık makamı sona ererken bakanlık sayısı da 25'ten 16'ya düşürüldü. Peki, yeni dönemde yönetim modeli ile TBMM’nin işlevi, yetkileri ve görevleri ne olacak?

YENİ SİSTEMLE NELER DEĞİŞTİ? İŞTE YENİ KABİNE?

KARAR ALIM SÜREÇLERİNİN HIZLANMASI AMAÇLANIYOR

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis'te yemin etmesinin ardından devreye girdi. Yapılan törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesini onaylayarak bakanların isimlerini açıkladı. Yeni yönetim modelinde makamların azaldığı, yeniliklere hızlı adapte olan, insan kaynağının gelişmesine imkân sağlayan, dijital dönüşümü gerçekleştiren, karar alma süreçlerini hızlandıran, küresel rekabet gücünü yükselten, ortak aklı kurumsallaştıran, yetki ve sorumlulukları net bir yapı ortaya koymayı amaçlanıyor.

PEKİ, YENİ DÖNEMDE TBMM'NİN İŞLEVİ, YETKİLERİ VE GÖREVLERİ NE OLACAK?

Yeni sistemde cumhurbaşkanının çıkardığı bir kararname ile ilgili olarak TBMM başka bir kanun çıkarırsa, Meclis'in çıkardığı kanun geçerli olacak. Dolayısıyla TBMM, çıkaracağı kanun ile kararnameyi etkisiz kılabilecek. Mevcut yasalarla düzenlenmiş konularla ilgili herhangi yeni bir kararname çıkarılamayacak. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ve kanunlarda farklı hükümler bulunması halinde kanun hükümleri uygulanacak.Tüm bu maddeler; hükümet temsilcileri tarafından anayasa değişikliği sonrası TBMM'nin yasama görevinde elini güçlendiren hükümler olarak yorumlanıyor.

CUMHURBAŞKANI YASAMA İŞLEMİNE DOLAYLI KATILABİLİR

Ayrıca yeni sistemde Bakanlar Kurulu olmayacağından, mevcut sistemde Bakanlar Kurulu tarafından sunulan "kanun tasarıları" da ortadan kalkacak. Milletvekilleri tarafından sunulan kanun teklifleri ise aynen geçerliliğini koruyacak. Bu değişiklik de hükümet tarafından yürütmenin ve yasamanın "yasa yapma bağlamında" keskin bir biçimde ayrıldığı şeklinde okunuyor. Ürütmeyi elinde bulunduran cumhurbaşkanının partili olduğu düşünüldüğünde ise pratikte yürütmenin "yasa teklifi sunmasının" önünde herhangi bir engel yok. Cumhurbaşkanı dolayısıyla Meclis'teki çoğunluk aracılığıyla yasama işlemine de dolaylı yoldan katılma imkânına sahip.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabineyi açıklamak üzere kameraların karşısına geçti. Erdoğan 16 bakan ve 1 yardımcıyı açıkladı. Cumhurbaşkanlığı yeni teşkilat şemasında1 Cumhurbaşkanı yardımcısı, 16 bakan ile Cumhurbaşkanlığına bağlı 9 kurul ve 5 ofis yer alıyor.

KURULLAR

Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu; Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu; Ekonomi Politikaları Kurulu; Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu; Hukuk Politikaları Kurulu; Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu; Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu; Sosyal Politikalar Kurulu ve Yerel Yönetim Politikaları Kurulu

OFİSLER

Finans, İletişim, İnsan Kaynakları, Teknoloji ve Yatırım ofisleri

CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNESİ VE 16 BAKAN

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay

Adalet Bakanı: Abdulhamit Gül

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu

İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu

Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar

Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk

Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum

Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy

Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Cahit Turan

Çalışma, Sosyal Hizmetler-Aile Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk

Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.