banner141
Öne Çıkanlar Volkan Konaktan Muhteşem Konser Kurumlarının Kapatılması İçin İleri Sürülen Gerekçelere Tepki Gösterdi siyaset TEHLİKE kentkonseyi

YEREL MEDYA’YA DESTEK CUMHUR İTTİFAKINA TAKILDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yerel Medya’ya destek amacıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Karalarının yerel gazetede yayınlanmasına ilişkin verdiği önerge Cumhur ittifakı tarafından reddedildi. Bunun üzerine söz alan HDP Meclis Üyesi Bedriye Kuş, meclis kararlarının yerel gazetelerde yayınlanmasının şeffaf yönetim ilkesine de büyük katkıları olacağını hatırlatılmasına karşılık Cumhur ittifakı üyeleri, böyle bir önergenin komisyonu havale edilmesine gerek olmadığını belirterek oylamaya geçilmesini istedi. Yapılan oylamada Cumhur ittifakı oyları ile reddedildi.

YEREL MEDYA’YA DESTEK CUMHUR İTTİFAKINA TAKILDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP)  tarafından Yerel Medya’yı desteklemek amacıyla Büyükşehir Belediyesi Meclis Karalarının yerel gazetede yayınlanmasına ilişkin verdiği önerge Cumhur ittifakının oyları ile reddedildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisinin 2020 Yılı Kasım Ayı Olağan Toplantı Döneminin birinci birleşimi Kongre ve Sergi Sarayında yapıldı.  İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından açılış ve yoklama yapıldı.  Toplantı gündemin okunmasının ardından gündem dışı önerilere geçildi.

Hakların Demokratik Partisi Meclis Üyesi Bedriye Kuş, Yerel Medya ya destek verilmesi için hazırladığı Meclis Karalarının yerel gazetede yayınlanmasına ilişkin taslak önergeyi Belediye Meclis Başkanlığı’na sundu.  Önergenin okunmasının ardından Başkan Vahap Seçer, Meclis kararların Belediye sitesinde yayınlandığını ifade ederek,  Meclis kararların özetlerinin yerel gazetelerde yayınlanmasına gerek olmadığını savundu. Başkan Seçer bu talebin idarenin tasarrufunda olduğunu söyledi. Bunun üzerine söz alan HDP’li Bedriye Kuş,   Yerel Medya’ya destek ile birlikte meclis kararlarının yerel gazetelerde yayınlanmasının şeffaf yönetim ilkesine de büyük katkıları olacağını savundu. Kuş, basın mensupları arasında ayırım yapılmadan herkesin toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanması konusunda da  şöyle konuştu: “Bu kararın meclis kararı ile alınması gerektiğini düşünüyorum. Mesela İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi bu meclisten çıkan karar ile konuyu ele almıştı. Yerel basın ciddi emekler sarfediyor. Belediyemizin de örnek teşkil etmesi açısından böyle bir kararın almasını önemsiyoruz. Sadece sarı basın kartı olan basın mensuplarının değil bütün emekçi basın mensuplarının ücretsiz bir şekilde toplu taşımadan yararlanması gerektiğini düşünüyoruz.”

MHP’Lİ Meclis Üyesi Mehmet Topkara ise Yerel Medya ya destek verilmesi için hazırladığı Meclis Karalarının yerel gazetede yayınlanmasına ilişkin taslak önergeye karşı çıkarak şunları kaydetti, “Geçen dönem de, bu dönem de meclisin açık ve herkesin gözü önünde yayınlanması için zaten belediyemiz çeşitli platformlarda meclisin takip edilmesi konusunda halkımıza imkan tanımakta. Burada hiçbir kamera ya da fotoğraf makinesi, basın engellenmiyor. Bütün vatandaşlarımız dijital ortamda meclis kararlarına erişim sağlayabiliyor. Kağıt israfına gerek yok. Ve gündemimiz olan bir konu da değil. Çok da gündemimize almaya gerek yok.”

Konuya ilişkin konuşan Başkan Seçer, “Yerel basında bunların yayınlanması konusunda meclis kararına gerek yok. Basın çalışanlarımıza destek olunması amaçlı toplu taşıma araçlarından yararlanması konusu da var. Burada da biz idare olarak toplu taşıma araçlarından herhangi bir bedelsiz indirimli yararlanması konusunu kendi inisiyatifimiz altında değerlendiremiyoruz. Bu, ulaştırma bakanlığı tarafından belirlenen şartlar doğrultusunda kararlar alınıyor. Orada kimlerin ücretsiz faydalanabileceği bellidir. Dolayısıyla bu kararlar üzerine bir karar almak gibi bir yetkimiz yok” dedi.

Başkan Seçer, “Asıl amaç yerel basını desteklemekse ki öyle, ayrıldığımız bir konu yok. Ancak destekleme yöntemleri konusunda kendimize hukuki bir zemin hazırlarken o konu tartışmaya değer. Onu konuşuyoruz. Bunların toplantılarını, kararlarını yerel basında yayınlanması konusu meclis kararı ile mi yoksa idarenin kararı ile mi olur onu konuşmak gerekiyor. Bir diğeri de, basın mensuplarının toplu taşımadan yararlanması konusu idare ve meclisin yetkisinde mi yoksa ulaştırma bakanlığı ya da yasa mı kimin inisiyatifi altında onu konuşmamız lazım. Konuyu komisyona sevkini oylarınıza sunayım. Eğer kabul edilirse komisyonda kabul edilsin, reddedilecekse de orada reddedilsin” diyerek önergeyi komisyona sundu. 

Büyükşehir Belediyesi Meclis Karalarının yerel gazetede yayınlanmasına ilişkin verdiği önerge Cumhur ittifakının oyları ile reddedildi.

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.