banner141
Öne Çıkanlar maaş kılıçtaroğlu Gülnar KIZKALESİ Gülen

YERELDEN YERELE DESTEK OLMALI

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis karalarının Resmi ilan alan gazetelerde yayınlamasına ilişkin verdiği önergenin reddedilmesine HDP İl Başkanı Gülbahar Şöfer ve geçmiş dönem Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yapmış Ahmet Ünal tepki gösterdi. HDP, yerel basının ekonomik sorunlarının çözümüne küçükte olsa bir katkısı olacağını savunurken, AK Parti İl Başkanı Cesim Ercik ise “Şeffaf olarak bu gazete isimleri verilse bizim bununla ilgili bir itirazımız yok” açıklamasında bulundu.

YERELDEN YERELE DESTEK OLMALI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım Ayı Olağan Toplantı Döneminin 1. Birleşiminde söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis Üyesi Bedriye Kuş, meclis kararlarının yerel gazetelerde yayınlanmasının şeffaf yönetim ilkesine de büyük katkıları olacağını hatırlatılmasına karşılık Cumhur ittifakı üyeleri, böyle bir önergenin komisyonu havale edilmesine gerek olmadığını belirterek oylamaya geçilmesini istemişti. Yapılan oylamada önerge, Cumhur ittifakı oyları ile reddedilmişti.

Hakların Demokratik Partisi Meclis Üyesi Bedriye Kuş, Yerel Medya’ya destek verilmesi için hazırladığı Meclis Karalarının yerel gazetede yayınlanmasına ilişkin taslak önergeyi Belediye Meclis Başkanlığı’na sundu.  Önergenin okunmasının ardından Başkan Vahap Seçer, Meclis kararların Belediye sitesinde yayınlandığını ifade ederek,  Meclis kararların özetlerinin yerel gazetelerde yayınlanmasına gerek olmadığını savundu. Başkan Seçer bu talebin idarenin tasarrufunda olduğunu söyledi. Bunun üzerine söz alan HDP’li Bedriye Kuş,  Yerel Medya’ya destek ile birlikte meclis kararlarının yerel gazetelerde yayınlanmasının şeffaf yönetim ilkesine de büyük katkıları olacağını savunmuştu.

Önergenin reddedilmesine yönelik siyasi parti temsilcileri görüşlerini açıkladı.

HDP İl Başkanı Gülbahar Şöfer, HDP olarak yerel basında Büyükşehir Belediye Meclis kararlarının yayınlanmasına yönelik önergelerinin reddedilmesine tepki gösterdi.

HDP İl Başkanı Gülbahar Şöfer, şöyle konuştu; “Demokrasilerin en vazgeçilmez unsurlardan birinin özgür basın olduğu herkesçe bilinir. Ülkemizde uzunca bir süredir basının üzerindeki siyasi ve hukuki baskılar kamuoyunca malûm. Basın özgürlüğü anlamında dünya sıralamalarında en sonlardayız. Yüzlerce basın emekçisi halen cezaevlerinde. Siyasî baskılar. Bakın son dönemlerde özellikle muhalif gazetecilik yaptığı için veya gerçekleri kalemiyle dile getirmiş oldu için çoğu gazeteci çalıştıkları basın kurumlarından atılmış, ülkelerinden sürgün edilmişlerdir. Bunların yanı sıra ekonomik baskılar neredeyse basını çalışmaz hale getirmiştir. Geçtiğimiz günlerde yukarda yaptığım tespitten hareketle il örgütümle birlikte kentimizdeki yerel basın kuruluşlarını ziyaret ederek sorunlarını ve çözüm önerilerini konuştuk. Bu görüşmelerden çıkan sonuçları değerlendirerek 09-11-2020 tarihinde Mersin Büyük Şehir Belediyesi meclisine HDP olarak yerel basınla ilgili bir önerge sunduk. Meclis bu konuyu irdelemeden araştırmadan konunun muhataplarını dinlemeden AKP-MHP ittifakının oylarıyla reddedildi. Halbuki bu önergemiz meclis oylamasına bile getirilmeden belediye mevzuatları çerçevesinde meclis başkanlığı üzerinden kabul edilseydi, yerel basınımızın ekonomik sorunlarının çözümüne küçükte olsa bir katkısı olacaktı. Fakat genel iktidarın basına yaklaşımı iktidarın yerel temsilcileri tarafından aynı şekilde yerelde de uygulamaya konuldu ve özgür basına yönelik hazımsızlıkları bu kararla tescillenmiş oldu. Bir ülkenin basını özgür değilse o toplumda özgür değildir. Dolayısıyla bunda sonrada HDP olarak özgür basının demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu ısrarla savunmaya ve basının sorunlarını gerekli tüm platformlarda dile getirmeye ve çözüm yollarını önermeye devam edeceğiz.”

Ak Parti İlçe Başkanı Cesim Ercik ise,  gazete isimlerinin belirlenmesi halinde kendi partileri için bir sıkıntı olmayacağına dikkat çekti. Ercik konuşmasını şöyle sürdürdü;  “Bizim derdimiz bu gazete isimlerinin belirlenmesi yönünde oldu. Şeffaf olarak bu gazete isimleri verilse bizim bununla ilgili bir itirazımız yok. Bunu siyasi bir propaganda olarak kullanmak doğru değil. HDP böyle bir istekte bulunuyorsa bizim de gazete isimlerini bilmek istememiz çok normal. Birkaç gazeteye verilip diğerlerine verilmemesi de doğru bir şey olmaz.”

Geçmiş dönemde gazeteciler Cemiyet Başkanlığı yapmış olan Ahmet Ünal ise, “Anadolu basını, cumhuriyetin ve demokrasinin savunucusudur. Yandaş medyaların havada karada her türlü desteklendiği bir ortamda halkın çıkarını savunan Anadolu basınının mutlaka desteklenmesi lazım. Anadolu basınına yapılan eksik destek, cumhuriyet ve demokrasi düşmanlarının işine yarar” diye konuştu.

MHP İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, “İdare istediği şekilde gazetelere para aktarabilir. Bu durum meclisin yetkisinde değil. İdare para aktarımı yapmak istiyorsa biz buna karşı değiliz” dedi.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158