Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN mersin siyaset tarık akan 1 KASIM

YIPRANMA PAYI İSTEDİLER

SES Mersin Şubesi, Mersin Tabip Odası ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, sağlık ve sosyal hizmet iş kolunun ağır ve tehlikeli iş kapsamında olduğunu belirterek, yıpranma payı talep etti. SES Mersin Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt, “Konuyla ilgili Şehir Hastanesi, Üniversite Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi, Silifke Devlet ve Tarsus devlet hastanesinde binlerce imzaları toplayarak bugün TBMM’ye gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

YIPRANMA PAYI İSTEDİLER

Gökhan KURT

SES Mersin Şubesi, Mersin Tabip Odası ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği’nin ortak düzenlediği basın toplantısında devletten yıpranma payı talep etti. Dernekler adına açıklamalarda bulunan SES Mersin Şube Eş Başkanı Yılmaz Bozkurt, “Özetle sağlık ve sosyal hizmet iş kolu ağır ve tehlikeli iş kolu kapsamındadır. O sebeple de yıpranma payımızı talep etmekteyiz. Ancak tüm bunlara rağmen, üstelik iş kolumuz ağır ve tehlikeli iş kapsamında sayılıyor olmakla birlikte bırakalım tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini kapsayacak ve hakkaniyetli bir fiili hizmet süresi zammının kanunlaştırılmasını, iktidarların şimdiye kadarki tavrı var olan kırıntıları bile tırpanlamak yönünde olmuştur. Sağlık Bakanlığına bağlı kurumun 2013 yılında yayınladığı bir genel yazı ile ağız ve diş sağlığı merkez ve hastanelerinde çalışan ve şua izni kullanan röntgen teknisyenlerinin fiili hizmet süresi zammından yararlanamayacakları düzenlenmiş, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın yani bizlerin Danıştay’a açtığı dava sonucu bu yazı iptal ettirilmiştir” dedi.

Taleplerinin hiçbir şekilde karşılanmadıklarını belirten Bozkurt, “3 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de sağlık alanıyla ilgili de Sağlık Turizmi başta olmak üzere pek çok madde bulunmaktadır. Bu maddelerden birisi de fiili hizmet süresi zammıyla ilgilidir. Torba kanunda yer alan maddeye göre insan sağlığıyla ilgili işlerde çalışanlara yıllık 60 gün olmak üzere yıpranma payı düzenlemesi yapılmıştır. Oysaki yapılan düzenleme sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin tamamını kapsamamaktadır; geçmiş çalışma yıllarını kapsamamaktadır, özelde çalışanları kapsamamaktadır, fiili çalışma şartına bağlanmıştır, yıllık izinlerimiz, hafta sonu tatillerimiz, dinlenme hakkımız gasp edilmektedir” diye konuştu.

Haklarını alana kadar mücadele edeceklerini belirten Bozkurt, “ Yıllardır ‘taleplerimiz torbaya sığmaz’ diyerek tam da bunu kastetmekte idik. Maalesef ki yanılmadık, taleplerimiz torbaya sığmadı. Türkiye’nin birçok hastanesinde imza stantları açarak imzalar topladık. Mersin’de de Şehir Hastanesi, Üniversite Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi, Silifke Devlet ve Tarsus devlet hastanesinde binlerce imzaları toplayarak bugün TBMM’ne gönderiyoruz. Gereğinin yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.