Öne Çıkanlar MDOB ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Cumhuriyet Konserleri Verecek. Başkan TUNA Ahilik Haftasını Kutladı MHP Antalyaya Tünellerle Bağlanıyor

“YOKSULDAN ALIP ZENGİNE VERME PLANI”

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri düzenlemiş oldukları basın toplantısında vergi zamlarını “Yoksuldan alıp zengine verme planı” olarak yorumladı. Platform bileşenleri “Milyonlar yoksulluk sınırı altında” diyerek zamların geri çekilmesi çağrısında bulundu.

“YOKSULDAN ALIP ZENGİNE VERME PLANI”
banner123

Turan DAL

AKP hükümeti, bütçe hazırlık sürecinin bir parçası olan Orta Vadeli Programı (OVP) açıkladı. 27 Eylül tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2018-2020 yıllarını kapsayan OVP’de öngörülen hedeflere ulaşabilmek için hazırlanan 130 maddelik torba yasa tasarısı da önceki gün TBMM’ye sunuldu. Bu düzenlemede yer alan vergi zamlarına ilişkin Mersin Emek ve Demokrasi Platform bileşenleri dün öğle saatlerinde bir basın açıklaması düzenledi. Platform adına açıklama yapan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, “OVP’ de mevcut durumda %27 olan gelir vergisi 3. diliminin %30’a çıkarılması, Motorlu Taşıtlar Vergisinin %40 ile %68 arasında artırılması, kamu lojmanlarının ve sosyal tesislerin satılması, zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nin kapsamının genişletmesi başta olmak üzere emekçi kesimlerin, yoksullaştırılmış halkın omzundaki yükü daha da arttırmaya dönük pek düzenleme yer almıştır” dedi.

“NİTELİKLİ KAMU HİZMETİ ALMA HAKKINI ORTADAN KALDIRMAYA DÖNÜKTÜR”

OVP’ ye yönelik olarak ifade edilen tepkilerin, eleştirilerin sadece artan vergi yükü ile sınırlandırılmasının eksik kalacağını kaydeden Muşlu, “Çünkü program ile kamu idari yapısının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uygun hale getirilmesi için yeniden düzenlenmesinden kamu hizmetlerinde özel sektör mantığının esas alınmasına, emekçileri biri birinin rakibi haline getiren performans sisteminin yaygınlaştırılmasından esnek istihdama kadar kamu alanını siyasi iktidarın ve piyasanın ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırılmasına ilişkin pek düzenleme yer almaktadır. Söz konusu düzenlemeler hem kamu emekçilerinin başta iş güvencesi olmak üzere kazanılmış haklarını hem de milyonlarca yurttaşın tarafsız, ulaşılabilir, piyasaya göre daha düşük maliyetli ve nitelikli kamu hizmeti alma hakkını ortadan kaldırmaya dönüktür” diye konuştu.

“ÇOK KAZANANDAN AZ VERGİ ALMA POLİTİKASI ADIM ADIM HAYATA GEÇİRİLMİŞ”

Vergide adaletin sağlanmasındaki temel kuralların alt üst edildiğini söyleyen Muşlu, “Az kazanandan çok, çok kazanandan az vergi alma politikası adım adım hayata geçirilmiştir. Vergide adaleti ortadan kaldıran, toplumun yoksul kesimlerinden zengin kesimlerine bir çeşit servet transferi yapma politikası AKP iktidarları döneminde her geçen yıl daha da belirgin hale gelmiştir. Siyasi iktidar, kamu emekçilerinin, işçilerin gelir vergisi başta olmak üzere vergilerde yaşanan adaletsizliğin giderilmesine ilişkin taleplerine hep kulaklarını tıkamıştır. Yandaş sendika ve konfederasyonlar ile imzalanan, sefalet oranında maaş artışı dayatılan ‘toplu sözleşmelerde’ milyonlarca emekçinin bu temel talebi görmezden gelinmiştir. Buna karşın sermayeden-patronlardan alınması gereken vergilerden, primlerden ‘yatırımı, üretimi, istihdamı teşvik etme’ gibi gerekçeler ileri sürülerek defalarca vazgeçilmiştir. ‘Vergi affı’, ‘sosyal güvenlik primi affı’, ‘vergi barışı’ gibi farklı adlarla sermayeye-patronlara, başbakanın tabiri ile ‘kıyak’ geçilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

“TERSİNE ROBBİN HOODCULUK”

“Bu tabloya rağmen son açıklanan OVP ile ‘tersine Robbin Hoodculuk’ olarak nitelenen, yoksuldan alıp zengine verme politikasını daha da azgın bir şekilde sürdürmeye dönük düzenlemeler yapılmıştır” diye belirten Muşlu, “Bilindiği üzere AKP iktidarı yıllardır gelir vergisi kesilen brüt kazanç tutarlarını enflasyon oranlarının bile altında artırmaktadır. Örneğin enflasyonun %8,53 olduğu 2016 yılında 12.600 TL olan ilk dilim brüt kazanç tutarı 2017 yılında %3.17 (400 TL) artırılarak 13.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu durumda milyonlarca emekçi bir sonraki vergi dilimine daha önce girmekte, yani daha fazla gelir vergisi ödemektedir. Ayrıca OVP ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) fahiş oranda artış yapılmaktadır. Bugüne kadar enflasyon oranında artırılan MTV aracın silindir hacmine ve değerine bağlı olarak yeniden belirlenmiştir. Buna göre MTV’de %40 ile %68 arasında artış olacaktır. Bu fahiş artışa rağmen Maliye Bakanı’nın basına da yanıysan ciddiyetten yoksun açıklamaları halkla açıkça dalga geçildiğini göstermektedir” dedi.

“OVP GERİ ÇEKİLMELİDİR”

“Bütçe Hakkı, insanca Yaşam, güvenceli çalışma için kazanılmış tüm hakları birer birer ortadan kaldırılan, OHAL ile işsizlik- güvencesiz çalışma kıskacına alınan milyonların üzerindeki vergi yükünü ağırlaştıran, kamuyu tasfiye etme planının bir parçası olan OVP geri çekilmelidir” çağrısı yapan Muşlu, “Öte yandan açıklanan OVP ile hazırlık süreci devam eden bütçenin içeriğinin nasıl olacağını bugünden görülmüştür. Bizler savaşın, rantın, yağmanın yükü üzerine yıkılmak istenen tüm kesimleri bütçe hakkına sahip çıkmaya, insanca yaşam ve güvenceli çalışma mücadelesini omuz omuza yükseltmeye çağırıyoruz” diye kaydetti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124