" />
Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN mersin siyaset Ceviz Ağacı İkinci Kez Meyve Verdi Edip Akbayram Tarsusluları Coşturdu

Eczacılardan İlaç UyarısıMersin Eczacı Odası Başkanı Şimşek, "SGK ile uzlaşma sağlanamazsa vatandaş ilaçsız kalabilir. SGK'nın kamu kurum iskontolarını sırtımızda taşımaktan dolayı ezilip yok olmak istemiyoruz. Bir kaosun içine sürüklendik, çıkış arıyoruz. 29 Ocak'ta İstanbul'da alanlarda olacağız" dedi.

Eczacılardan İlaç Uyarısı
Mersin Eczacı Odası Başkanı Hüseyin Şimşek, Sosyal Güvenlik Kurumu ile yeni ilaç alım protokolünde uzlaşma sağlanamaması durumunda vatandaşın ilaçsız kalabileceği uyarısında bulunarak, yeni bir eylemlilik sürecine gireceklerini söyledi.Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında devam eden görüşmelerde şu ana kadar uzlaşma sağlanamaması, eczacıları bir kez daha alanlara indirecek. Sürece ilişkin İHA muhabirine açıklama yapan Mersin Eczacı Odası Başkanı Hüseyin Şimşek, 3 yıllık protokol imzalandığını ve protokolün şubat ayının başında sona ereceğini anımsattı. Bu konuya geçtiğimiz aylarda dikkat çekerek çok sorun olduğunu, çözümü için ise SGK'nın herhangi bir girişimde bulunmadığını anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Şimşek, yeni ilaç alım protokolü ile ilgili görüşmelerin ocak ayı başından itibaren başladığını dile getirdi. SGK'da bütün sağlık kadrolarının değiştirildiğine işaret eden Şimşek, TEB'in konuya hakim olmayan bir kadro ile bugüne kadar görüşmeleri yürüttüğünü kaydetti. Eczacıların asıl sıkıntı çektikleri ve artık dayanılmaz noktaya gelen ekonomik sorunlarının çözümü noktasında SGK'nın herhangi bir adım atmaya yanaşmıyor göründüğüne dikkat çeken Şimşek, tüm eczası odası başkanlarının konuyu görüşmek üzere yarın Ankara'da acil bir toplantı yapacağını bildirdi. Şimşek, "Bu toplantıda durumu değerlendireceğiz ve nasıl bir yol yürüneceği konusunda karar verilecek. Ama sonuç aslında şimdiden belli. Mevcut protokolle bizim devam etme şansımız çok fazla yok. Çünkü kamu kurum iskontoları artık eczacının taşıyamayacağı kadar büyük bir yük haline dönüştü. Bunların sanayi ile devlet arasında çözülmesi gerekiyor. Biz bu emanetçilik işini daha fazla yapabilecek durumda değiliz" dedi.

"ECZANELER BU ÇİZGİDE HİZMET VEREMEZ"
Sanayiden aldıkları emaneti bugüne kadar hep devlete ulaştırdıklarını, ilk başta bu oranın yüzde 4 ve yüzde 11 gibi küçük oranlar olduğunu ve bunu taşıyabildiklerini kaydeden Şimşek, ancak şu anda bu oranın yüzde 41'e ulaştığına dikkat çekti. İlaç fiyatının yüzde 41'ini emanet olarak alıp devlete taşıdıklarını anlatan Şimşek, "Bu da karımızın yüzde 41'ini, aslında ekstradan SGK'ya veriyoruz anlamına geliyor. Eczaneler bu çizgide hizmeti devam ettirebilecek yapıda değiller. Sözleşmedeki iskonto
oranlarının biraz düşürülmesini istedik. Çünkü SGK sanayiden yüksek iskonto alınca sanayi bize vermiş olduğu ticari iskontoları yok etti, SGK'ya vermek zorunda kaldı. Böylece eczacı hayatını devam ettirebilecek, işletmesini ikame ettirebilecek ekonomik değerlerden tamamen koptu. Eğer yeni protokolde eczacı karında acil bir düzenleme yapılmazsa, bu hizmet devam ettirilebilir gibi görünmüyor" diye konuştu.

ECZACILAR 29 OCAK'TA İSTANBUL'DA ALANLARA ÇIKACAK
Sorunun çözümü noktasında örgütün net bir duruşu olacağının altını çizen Şimşek, bu çerçevede İstanbul Eczacı Odası'nın 29 Ocak'ta Kadıköy Meydanı'nda bir miting düzenleyeceğini bildirerek, şöyle devam etti:
"Tüm Türkiye'den de eczacılar, eczacı kalfaları, teknisyenler olarak bizler de destek vereceğiz ve mitingde sesimizi duyurmaya çalışacağız. Bizim karda kışta sokaklarda olmamızın bir sebebi var. Biz halkımıza hizmet etmek istiyoruz. Biz SGK'nın kamu kurum iskontolarını sırtımızda taşımaktan dolayı ezilip yok olmak istemiyoruz. Biz bu hizmeti yaparken muayene ücreti gibi angarya bir işle uğraşmak istemiyoruz. Biz halkımızla muayene ücretinin kavgasını yapmaktan maalesef kendi mesleğimizi yapamaz hale geldik."
Bazı ilaç firmalarının kamu kurum iskontolarında yüzde 41'e de itiraz ettiklerini aktaran Şimşek, "200 kalem ilaç bugün hala biz eczacılar tarafından iskontosu alınmadan devlete veriliyor. Bunların içinde çok önemli kanser ilaçları, şeker ilaçları var. Vatandaş bu işi eczacılar yapmıyor sanıyor, inanılmaz bir kaos var. Biz bu kaosun içine sürüklendik ve çıkış arıyoruz artık. Böyle giderse ya bu mesleği yok edecekler ya da buna acil bir çözüm getirecekler" ifadelerini kullandı.

"İSKONTODA DEPOCU VE ECZACI ARADAN ÇIKARTILSIN"
Kamu kurum iskontosunun SGK'nın ya da ilaç alıcısı devletin direkt sanayiden aldığı bir iş olduğunun altını çizen Şimşek, ancak uygulamada sanayicinin bu iskontoyu depocuya, depocunun eczacıya yansıttığını, eczacının da halka verdiği ilaçtan yüzde 41'ini düşerek devlete aktardığını anlattı. Kamu kurum iskontolarının katlanarak devlete ulaştığına işaret eden Şimşek, şunları söyledi:
"Yani sanayicinin verdiği emaneti biz üzerine katma değer ekleyerek ulaştırıyoruz. Bunun bize zararı yüzde 4'ten 0,2 veya 0,3 gibi bir orandı ama şu anda yüzde 40, yani yüzde 3-4 zarar veriyor eczacıya. Eczanelerin karlılığı, cirosal değerleri zaten kalmadı. Eczacılık hizmeti pahalı bir hizmet. Eczanelerin belli bir ciroyu yakalaması lazım. Kamu kurum iskontoları eğer bu seviyede giderse ki, önümüzdeki dönem daha da artacak, yüzde 76'lara kadar çıkacak, bizim bunu taşıma şansımız yok. Biz diyoruz ki, devlet eğer sanayiden bir iskonto almak istiyorsa depocuyu ve eczacıyı aradan çıkartsın, direk sanayi ile devlet arasında iskonto alışverişi gerçekleşsin. Bunun dünyada örnekleri var. Biz de boşu boşuna zarar etmeyiz ve sanayicinin vermediği ilaçtan dolayı hizmet durmaz. Yani SGK şu anda kar edecek diye biz 200 kalem ilaçta halkımıza ilacı veremiyoruz, vatandaş ilacına ulaşamıyor, çok da ciddi ilaçlar bunlar, orijinal ürünler, muadili olmayan ürünler. Bu ürünleri biz sanayiden iskontoyu alamadığımız için maalesef SGK'ya ulaştıramıyoruz."

"VATANDAŞ İLAÇSIZ KALABİLİR"
Bir önceki protokolün, görüşmeler devam ettiği sürece protokolün geçerli olacağını söylediğini belirten Şimşek, uzlaşma sağlanamaması halinde olabilecekleri de şöyle aktardı:
"SGK bu konuyla ilgili iyi niyet gösterir ve görüşmelere devam ederse ve biraz yaklaşım gösterirse, taraflar arasında görüşmeler sona ermezse çok acil bir sözleşmesiz dönem görünmüyor. Ama artık kesinlikle hiçbir konuda müzakere yapmak istemediğini beyan etti SGK veya TEB, uzlaşmaya yaklaşmadığını düşündü SGK'nın, o masadan kalkıldığı anda protokol bitmiştir. Protokol bittikten sonra artık faturasız hayat dediğimiz, kurumla anlaşması olmayan eczaneler haline dönüşeceğiz. SGK'ya değil de vatandaşa faturayı keseceğiz. Yani ilacını almaya gelen halkımız önce eczaneye parasını ödeyecek sonra gidip SGK'dan ilaç almaya çalışacak. Tabi biz buna işaret etmek için eylemlilik düşünebiliriz ama henüz boyutu belli değil, yarınki toplantıda netleşecektir. Daha önce de kepenk kapatma eylemlerimiz olmuştu, belki böyle bir eylem, belki başka bir eylem hayata geçebilir. Bunu önümüzdeki günler gösterecek. Sistemler kapanabilir ve tüm Türkiye'de vatandaş ilaçsız kalabilir."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.