banner141
banner142
Öne Çıkanlar Yenişehirde Yangın Uygulaması Ceviz Ağacı İkinci Kez Meyve Verdi Tarsus İdman Yurdu: 0 - Gümüşhanespor: 1 MERSİN mersin gazete

Göçle Gelen Yaşlılar ‘Şemsiye Altında’Mezitli Sağlık Grup Başkanlığı, göçün yıkıcı etkisini en aza indirmek için göçle gelen yaşlılara el attı.

Göçle Gelen Yaşlılar ‘Şemsiye Altında’
Mezitli Sağlık Grup Başkanlığı, ‘şemsiye altındaki yaşlılar’ projesi ile ilçedeki göçle gelen 200 yaşlıyı fiziksel ve ruhsal taramadan geçirdi.
Proje ile göçün yıkıcı etkilerinin en aza indirilmesi amaçlanıyor. Yaşlılar, tedavilerinin yanı sıra sosyal aktivitelerle yaşama bağlanıyor.

Mezitli Sağlık Grup Başkanlığı, göçün yıkıcı etkisini en aza indirmek için göçle gelen yaşlılara el attı. ‘Şemsiye Altındaki Yaşlılar’ projesi ile ilçedeki 200 yaşlıya ulaşan yetkililer, fiziksel ve ruhsal taramadan geçirdikleri yaşlılara, ikinci aşamada müzik, spor ve doğa ile sağlıklı yaşam bilinci kazandırılacağını bildirdiler.Mersin İl Sağlık Müdürlüğü Mezitli Sağlık Grup Başkanlığı’nın SODES destekli ‘Şemsiye Altındaki Yaşlılar’ projesi, merkez Mezitli ilçesinde devam ediyor. Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklığında yürütülen ‘Şemsiye Altındaki Yaşlılar’ projesinin ilk aşaması tamamlandı. Proje kapsamında göçle gelen 65 yaş üstü 200 yaşlı fiziksel ve ruhsal taramadan geçirildi. Göçün, yaşlılar üzerindeki olumsuz ve yıkıcı etkisinin en aza indirilmesinin amaçlandığı projenin ikinci aşamasında ise yaşlılara müzik, spor ve doğa ile sağlıklı yaşam bilinci kazandırılarak, yaşama bağlanmaları sağlanacak.
Proje ile ilgili İHA muhabirine açıklama yapan Mezitli Sağlık Grup Başkanlığı yetkilileri, 12 ay süreli projenin 25 Kasım 2011’de başladığını, 25 Kasım 2012’de sona ereceğini bildirdiler. Mezitli Sağlık Grup Başkanı Uzman Dr. Hanife Tezcan koordinatörlüğünde yürütülen 34 bin 50 TL bütçeli projede, Mezitli İlçesi’nin Tece, Davultepe ve Seymenli mahallelerinde göçle gelen 65 yaş üstü yaşlıların fiziksel, ruhsal ve sosyal aktivitelerle sağlıkla ilişkili yaşam kalitelerinin artırılması ve sağlıklı yaşam bilincinin kazandırılması amaçlanıyor. Göçle gelen yaşlıların yaşadıkları yeni çevreye adapte olabilmeleri için herhangi bir çalışma yapılmamasından ve göçten ne kadar etkilendiklerinin çok üzerinde durulmamasından yola çıkan sağlık yetkilileri, “Yaşlılar, göçün onları köklerinden söktüğünü hissederler. Dolayısıyla yeni bir yere alışmaları oldukça güçtür. Tüm bunların ışığında yaşlılarda strese bağlı anksiyete ve depresyon görülmesi çok olağandır. Yalnız kalan ve sosyalleşemeyen yaşlıların zamanla kronik hastalıklara yakalanmaları çok öngörülebilir bir durumdur” açıklamasını yapıyorlar.200 YAŞLIYA ULAŞTILAR
Bu noktadan hareketle geliştirilen ve uygulamaya konulan proje ile yaşlılarda kronik hastalıkların saptanması, Hamilton depresyon ölçeği uygulanarak depresyon tanısı konulanların tedaviye yönlendirilmesi, kendi hastalıklarını tanımalarının ve korunma yöntemlerini öğrenmelerinin sağlanması, sağlıklı beslenme eğitimleri verilmesi, aile içerisinde etkin iletişimin sağlanması, fiziksel ve sosyal aktivitelerin arttırılması, kendi kendilerine yetebilir hale gelmelerinin sağlanması ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitelerinin artırılması hedeflendi. Hekim, psikolog, diyetisyen ve sağlık görevlilerinden oluşan bir ekip, bugüne kadar Mezitli’yi karış karış tarayarak göçle gelen 65 yaş üstü 200 yaşlıyı sağlık taramasından geçirdi. Depresyon taraması yapılarak tanısı konan 22 yaşlı Mersin Devlet Hastanesi’ne yönlendirilerek psikiyatri polikliniğinde tedaviye alındı. Yaşlıların büyük bölümünün fizik tedaviye ihtiyacı olduğu saptanarak, bu yaşlılar da hastaneye yönlendirilerek fizyoterapistle çalışmaları sağlandı. Diyetisyen tarafından kişisel beslenme rehberi oluşturularak, dengeli beslenmenin öneminin anlatıldığı yaşlılar, beden eğitimi öğretmeni ile fiziksel aktiviteler ve aktif yaşam yürüyüşü de yaptılar.İKİNCİ AŞAMADA MÜZİK VE SPORLA SAĞLIKLI YAŞAM AKTİVİTELERİ VAR
Projenin ilk aşaması 23 Mart’ta tamamlanırken, ikinci aşamasında ise yaşlılar için daha renkli ve hareketli aktiviteler yer alıyor. Bu kapsamda, yaşlılardan bir müzik korusu oluşturulacağını, doğayla iç içe bol bol spor ve yürüyüşler gerçekleştirileceğini kaydeden yetkililer, ayrıca her yaşlının bir fidan dikmesinin sağlanacağı ‘Şemsiye Altındaki Yaşlılar Fidanlığı’ oluşturacakları bilgisini verdiler. Projenin bitiminde tüm çalışmaların kitaplaştırılacağını ifade eden yetkililer, alacakları sonuçlara göre projeyi bitiminden sonra da yeni çalışmalarla devam ettireceklerini dile getirdiler.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.