" />
Öne Çıkanlar Aydıncıkta Sodes Tanıtım Toplantısı Yapıldı Kursiyerlerin Sergi Heyecanı ahilik haftası mersin haber siyaset

İş Bırakan Sağlık Çalışanları Şiddeti Protesto EttiMersin Tabip Odası Başkanı Şaşmaz, "Üzgünüz, kırgınız, kızgınız, öfkeliyiz. Bugün yastayız ve her geçen gün daha fazla bu yası yaşamaya başladık. Şimdi anlıyoruz ki, sesimizi duymanız için ölmemiz gerekiyor" dedi.

İş Bırakan Sağlık Çalışanları Şiddeti Protesto Etti
Mersin'de sağlık çalışanları, Gaziantep'te Op. Dr. Ersin Arslan'ın bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesi nedeniyle bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Aciller dışında hizmet vermeyen sağlık çalışanları, düzenledikleri yürüyüşle sağlıkta şiddeti protesto etti.Mersin Tabip Odası ile KESK'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi, Dr. Ersin Arslan'ın Gaziantep'te bir hasta yakını tarafından öldürülmesini 'Sağlıkçılar Yasta' yürüyüşü ile protesto etti. Bugün tüm sağlık kuruluşlarında aciller dışında hizmet vermeyen sağlık çalışanları, öğle saatlerinde Mersin Devlet Hastanesi önünde toplandı. Mersin Diş Hekimleri Odası ile Mersin Aile Hekimleri Derneği'nin de destek verdiği eyleme yaklaşık bin kişi katıldı. Öldürülen Dr. Ersin
Arslan'ın fotoğrafının yer aldığı 'Yastayız' yazan pankartlar ve dövizlerle Hastane Caddesi, Bahçeler Caddesi ve Zeytinlibahçe Caddesi'ni takiben Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi karşısındaki parka kadar yürüyen grup, alkış ve ıslıklarla hükümete tepkilerini dile getirdi. Yürüyüş boyunca vatandaşlar da yakalarına siyah kurdele takan sağlık çalışanlarına alkışlarla destek verdi.
Parkta mesleği başında hayatını kaybetmiş sağlık çalışanları anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Burada grup adına açıklama yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Tayyar Şaşmaz, "Sağlıkta dönüşüm can alıyor. Üzgünüz, kırgınız, kızgınız, öfkeliyiz. Bugün yastayız ve her geçen gün daha fazla bu yası yaşamaya başladık" diyerek, yürüyüş sırasında Mersin'de bir aile sağlığı merkezinde bir hekimin tehdit edildiği haberini aldıklarını söyledi. Şaşmaz, "İşte söylüyoruz; bu şiddet, bu saldırı çok yakınımızda. Bütün sağlık çalışanları maruz kalıyor, nerede ne zaman olacağı belli değil, korkuyoruz. Görevimizi yapmaktan çekiniyoruz artık" dedi."BİZ HASTA VE HASTA YAKINLARI İLE KARŞI KARŞIYA GETİREN ANLAYIŞA ÖFKELİYİZ"
Bir sağlık emekçisini, Dr. Ersin Arslan'ı kaybettiklerini belirten Şaşmaz, arkadaşlarını yitirmelerini güvenlik sorunu gören ve 'ek tedbir almaya ihtiyaç var' diyen anlayışa öfkeli olduklarını kaydetti. Şaşmaz, "Bizi hasta ve hasta yakınlarına hedef yapan, nedenin kendi programları olduğunu unutup, onları bizimle karşı karşıya getiren açıklamalara, sağlığı hak olmaktan çıkarıp, telefonla randevu için para alan uygulamaya, acil servise başvuran hastayı, para alınan alınmayan ayrımı ile bizi baş başa
bırakan ve hastayı bize düşman eden 'Yeşil Alan Kodu' uygulamasına, bizi şikayet etmek için siteler açan, kutular koyan, bu yönde açıklama yapanlara öfkeliyiz. Her gün karşılaştığımız saldırı ve şiddetin nedeni bizmişiz gibi bizi hedef gösterip aradan sıyrılanlara öfkeliyiz. Biz, sağlıkta dönüşüm programı ile sağlık hizmetinin ticarileştirilmesi ve onun sonucu olan bu ölüme öfkeliyiz. Bu öfke dinmez, sağlık üzerinden kar elde edilen, alınıp satılan bir mal gibi görüldükçe dinmeyecek. Onun için bize bugün
bu sözleri söyleten anlayışa öfkeliyiz ve tekrar uyarıyoruz. Dönüşüm dediğiniz politika iflas etti artık. Vazgeçin bu sevdadan" diye konuştu."DR. ARSLAN'A MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİMİZE SÖZ VERİYORUZ"
13 Mart 2011, 19-20 Nisan 2011, 21 Aralık 2011, 11 Mart 2012 tarihlerinde yaptıkları eylemlerle bugünler için yetkilileri uyardıklarını, ancak onların kulaklarını tıkayarak duymazdan geldiklerini söyleyen Şaşmaz, şöyle devam etti:
"Şimdi anlıyoruz ki, sesimizi duymanız için ölmemiz gerekiyor. Ama biz ölsek de gazınız, suyunuz, copunuz olsa da hele de bundan sonra mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz, vazgeçiremezsiniz. Daha bilenmiş, daha kararlı ve daha direngeniz, mücadelemize kaldığı yerden devam etmek üzere buradayız. Onun için yol yakınken halkın sağlık hakkını yok eden, bizi bölen, parçalayan iş, ücret, gelecek, can güvencemizi tehdit eden, meslek onurumuzu yok eden, paran kadar sağlık dönemini başlatan politikalarınızdan vazgeçin. Siz vazgeçinceye kadar mücadele etmeye kararlıyız. Bu mücadeleyi sürdüreceğimize iki gün önce yitirdiğimiz Dr. Ersin Arslan ve şiddet gören tüm sağlık çalışanlarına söz veriyoruz. Sağlık hizmetine ulaşamayan, nitelikli sağlık hizmeti alamayan halkımıza söz veriyoruz."
Halkı bu mücadelede yanlarında olmaya çağıran Şaşmaz, sağlık çalışanlarına da seslenerek, şiddete uğrayan, tehdit edilen tüm çalışanların Tabip Odası'na başvurmasını istedi.Mersin Aile Hekimleri Derneği Başkanı Gürbüz Şen de, Çilek Aile Sağlığı Merkezi'nde bir hekim arkadaşlarının bir hasta yakını tarafından bugün darp edildiği bilgisini vererek, "Şu anda çevik kuvvet ekiplerinin orada tedbir aldığı söyleniyor. Bu durumlara geldik, yani içler acısı bir durum. Sebebi ne olursa olsun hiçbirimiz art niyetli değiliz ve olamayız da, mümkün değil bu. Ama ölüme dur diyemeyiz" ifadelerini kullandı.
Şen, dernek olarak bugün Çilek Aile Sağlığı Merkezi'ne giderek arkadaşlarının yanında olacaklarını
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.