" />
Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN pratik haber Mersin Eğitim-Senden Kadrolaşma İddiası MHP

MEÜ Hastanesi 2011'de TamamlanacakMEÜ Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, "Hastane konusu çok büyük bir yatırım. Bu nedenle de çalışmalar ağır aksak ilerliyor. Hastanenin tamamlanabilmesi için kaynak arayışları sürüyor. Global krizle birlikte sorun yaşansa da inşaatın mahalli idareler ve DPT'nin desteğiyle 2011 yılında tamamlanacağı taahhüt edildi. Bu kentte; '30 milyon dolar ne ki?' diyen insanlar da var. Bu insanlar bir araya gelerek, 2011 tarihini isterlerse 2010 yılına çekebilir" dedi.

MEÜ Hastanesi 2011'de Tamamlanacak
banner123


MEÜ Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, "Hastane konusu çok büyük bir yatırım. Bu nedenle de çalışmalar ağır aksak ilerliyor. Hastanenin tamamlanabilmesi için kaynak arayışları sürüyor. Global krizle birlikte sorun yaşansa da inşaatın mahalli idareler ve DPT'nin desteğiyle 2011 yılında tamamlanacağı taahhüt edildi. Bu kentte; '30 milyon dolar ne ki?' diyen insanlar da var. Bu insanlar bir araya gelerek, 2011 tarihini isterlerse 2010 yılına çekebilir" dedi.
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, üniversite hastanesinin çok büyük bir yatırım olduğunu ifade ederek, bu nedenle de çalışmaların ağır aksak ilerlediğini söyledi. Aydın, mahalli idareler ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) desteğiyle de söz konusu inşaatın 2011 yılında tamamlanacağının kendilerine iletildiğini açıkladı.
MEÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde yer alan; 'Yeni Doğan ve Çocuk Enfeksiyon Servisi', McDonald's Çocuk Vakfı tarafından yürütülen ortak çalışmalar kapsamında yenilendi. Söz konusu servisin açılışı kapsamında düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan MEÜ Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, kentte yaşayan herkesi üniversiteye destek vermesi çağrısında bulunarak, kendilerine kişisel olarak değil bir kurum olarak yaklaşılmasını istedi. Aydın, Mersin'e her türlü hizmeti vermeye hazır olduklarını ancak bu noktada da ihtiyaç duydukları tek şeyin de 'destek' olduğunun altını çizdi.
Üniversite ve kent işbirliğinin Mersin'de istenilen düzeyde olmadığını savunan Suha Aydın, bu durumun sıkıntısını da bugün çok ciddi bir şekilde hissettiklerini belirterek, "Bugün bir Kayseri örneği var önümüzde. Her nereye gitseniz bu işbirliğinin vardığı sonuçları görebilirsiniz. Ama aynı durum Mersin için geçerli değil. Sorunun ne olduğunu bizde tam olarak bilmiyoruz. Ancak bugüne kadar gittiğimiz her yerde olumlu tepkilerle karşılaştık. Özellikle Mahmut Aslan ve Necdet Ülger gibi önemli işadamlarımızdan büyük destek gördük. Hiçbir karşılık beklemeden ellerini taşın altına koydular" dedi.
Mersin'de yaşayanlardan elde avuçta ne varsa, kendilerine vermeleri yönünde bir talepte bulunmadıklarının altını çizen Aydın, ancak bunun yanında imkanı ve maddi durumu el verenlerin de üniversiteye destek vermesini istedi. Destek verilmesi halinde neler yapabileceklerini, bugün 'Yeni Doğan ve Çocuk Enfeksiyon Servisi' ile birlikte bir kez daha ortaya koyduklarına işaret eden Prof. Dr. Aydın, "Binlerce kilometre uzaklıktaki bir vakıf, kentteki eksikliği hissedip bu noktada adım atıyor. Kentte de böylesi önemli vakıflar var ama her şeyden önemli bunu hissetmek çok önemli" diye konuştu.
"ÜNİVERSİTE HASTANESİ 2011 YILINDA TAMAMLANACAK"
MEÜ bünyesinde bir süre önce yapımına başlanan hastane inşaatı ile ilgili olarak kendisine yöneltilen sorulara da yanıt veren Suha Aydın, söz konusu gecikmenin hükümete mal edilmesinin de doğru olmadığını savundu. Aydın, hükümetlerin gelip geçici olduğunu ifade ederek, her hükümetin kendine göre bir programı olduğunu ancak, üniversite olarak hükümetlerden gerekli desteği alamama gibi bir sorunları da olmadığına dikkat çekti ve bu kapsamda da ihtiyaçlarının önemli bir bölümünün karşılandığını söyledi.
Hastane konusunun çok büyük bir yatırım olduğunu, bu nedenle de çalışmaların ağır aksak ilerlediğini savunan Aydın, konuyla ilgili olarak kaynak arayışlarının da global krize bağlı olarak sekteye uğramasına karşın, inşaatın mahalli idarelerin yanı sıra Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) destekleriyle 2011 yılında tamamlanacağı yönünde kendilerine taahhütte bulunulduğunu hatırlattı. Rektör Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bu yatırımın tamamlanabilmesi için çok ciddi bir kaynağa ihtiyaç var. Ama bunun yanında; '30 milyon dolar ne ki?' diyen insanlar da var burada. Bu insanlar bir araya gelerek, 2011 tarihini isterlerse 2010 yılına çekebilirler."
Hastanenin kaba inşaatının büyük bir bölümünün yılsonuna kadar tamamlanacağı bilgisini veren Aydın, burada önemli olan noktanın hastanen çevresiyle birlikte iç donanımı olduğunu belirtti. İnşaatı kimin bitireceğinin hiçbir önemli olmadığını ve beklentilerinin de hastanenin bir an önce tamamlanarak faaliyete girebilmesi olduğunu anlatan Aydın, böylelikle de daha çok insana hizmet etmek istediklerini dile getirdi.
"ONKOLOJİ SERVİSİ İLE İLGİLİ SIKINTILAR AŞILDI"
MEÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Onkoloji Servisi'nde uzman doktor eksikliği nedeniyle yaşanan sorunlarla ilgili olarak açıklamalarda da bulunan Aydın, sorunun aşıldığını ve bir profesörün yapmış olduğu başvurunun kabul edilerek, ekibiyle birlikte kentte çalışmalara başlayacağını ifade etti. Aydın, söz konusu ekibin göreve başlamasıyla da erişkinlerle ilgili sorunun büyük ölçüde çözüme kavuşturulacağını, çocuklarla ilgili olarak da arayışların sürdüğünü, yapılan başvuruların da değerlendirildiğini anlattı. Yıl sonuna kadar hem erişkin, hem de çocuk hastalarla ilgili herhangi bir sorunun kalmayacağını savunan Aydın, kanser hastalığının tedavisi konusunda da tüm aksaklıkların ortadan kaldırılacağı güvencesini verdi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124