" />
Öne Çıkanlar silifke siyaset emniyet tavuk Ankara

Sağlık Müdürlüğü'nde Proje Hazırlama SemineriMersin İl Sağlık Müdür Yardımcısı Koray Kenziman, “Geçtiğimiz yıl hazırladığımız 17 proje ile 500 bin liralık katkı sağladık. Amacımız, ilin sağlık sorunlarının çözümüne katkı sağlamak" dedi.

Sağlık Müdürlüğü'nde Proje Hazırlama Semineri
Mersin İl Sağlık Müdür Yardımcısı Koray Kenziman, geçtiğimiz yıl hazırladıkları 17 proje ile Sağlık Müdürlüğü'ne 500 bin TL'lik katkı sağladıklarını söyledi
Mersin İl Sağlık Müdürlüğü Proje Koordinasyon Birimi tarafından 'Avrupa Birliği Hibe Projeleri, Başarılı Uygulamalar ve Proje Hazırlama Süreci'ne ilişkin seminer düzenlendi. Eczacılar Odası'nda düzenlenen seminere sağlık grup başkanları ile devlet hastanelerinin proje biriminde görevli personel katıldı. Seminerin açılışında konuşan Mersin İl Sağlık Müdür Yardımcısı Koray Kenziman, geçtiğimiz yıl Sağlık Müdürlüğü olarak hazırladıkları 17 proje ile 500 bin TL'lik katkı sağladıklarını söyledi. Kenziman, amaçlarının, düzenlenen bu tür seminerlerle proje hazırlama süreci konusunda hastaneler ve grup başkanlıklarını bilgilendirerek yeni ve özgün projeler hazırlamaya teşvik etmek ve ilin sağlık sorunlarının çözümüne katkı sağlamak olduğunu belirtti.Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne aday statüsünde bir ülke olarak AB fonlarına belli oranda katkı yaptığına dikkat çeken Kenziman "Ülke olarak yapmış olduğumuz bu katkının daha fazlasını hazırladığımız projeler ile almamız mümkün. Fakat insanların kafasında 'acaba ben böyle bir şey yapsam kabul edilir mi?' kaygısı var. Ayrıca süreç hakkında da bir çok arkadaşımız bilgi sahibi değil. Bu eksikliği gidermek için Müdürlüğümüz bünyesinde Proje Koordinasyon Birimini oluşturduk. Bu birim proje hazırlamanın yanı sıra Müdürlüğümüze bağlı kuruluşlarda çalışan arkadaşlarımızın ufkunu açmaya da yardımcı oluyor. Düzenlenen bu tür seminerde, proje hazırlama süreci ile ilgili sağlık personelini bilgilendiriyorlar. Müdürlük olarak beklentimiz; içinde bulunduğumuz yıl içinde her sağlık grup başkanlığının ve hastanenin en az bir proje teklifi hazırlaması. Proje hazırlama sürecinde Müdürlük olarak ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda olacağız" dedi."AMACI OLMAYAN ŞEY PROJE DEĞİLDİR"
Seminerde daha sonra Sağlık Müdürlüğü Proje Koordinasyon Birimi sorumlusu Sosyal Hizmet Uzmanı Burçin Karpuz ise, proje döngüsü ve yönetimi hakkında sunum yaptı. Karpuz sunumunda, kamu kurumlarında hazırlanan her programa 'proje' demek gibi yanlış bir uygulama içinde olunduğunu belirterek, "Halbuki projeler bir ihtiyaca cevap veren, başlangıç ve bitiş tarihi belli olan, belirli bir bütçesi bulunan, bilimselliği ve sürdürülebilirliği olan özgün fikirlerdir" diye konuştu. Hazırlama sürecinde proje döngüsüne gereken özenin gösterilerek içi boş sözlerden kaçınılması, proje fişinde sade, hedefe yönelik istenen bilgilerin yer alması gerektiğine vurgu yapan Karpuz, şöyle devam etti; "Sonuçta hazırlanan proje metnini okuyacak olan bağımsız denetmenin sağlık alanı dışında farklı bir meslek mensubu olabileceğinden, hazırlanan metnin çok teknik olması projenin kabul edilme şansını önemli ölçüde azaltacaktır."
Seminere, 'AB-Türkiye ilişkileri ve AB fonları' konusunda bilgi vermesi için davet edilen MTSO AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Benin Ergenç'de, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile müzakere eden bir ülke olduğunu, 1963 Ankara Antlaşması'ndan bu yana AB ile olan ilişkimizin devam ettiğini söyledi. Ergenç, "Bizim amacımız müzakere sürecinde ülkemizin mali katkı yaptığı fonlardan projeler hazırlayarak ödediğimiz paradan daha fazlasını hibe olarak almaktır" dedi.
İçel El Sanatları ve Eğitim Vakfı Proje Koordinatörü Cem Akkaya ise, Ulusal Ajansın Gençlik Programları kapsamında hazırladıkları iyi proje örnekleri ile ilgili sunum yaptı. Akkaya, "Mersin'de gençlik programlarında temas merkezi İÇEV'dir. Gençlere yönelik hazırlanan projelerin her aşamasında size yardımcı olacağımıza emin olabilirsiniz" diye konuştu.
Seminerde ayrıca, Proje Koordinasyon Biriminde görevli Uzman Psikolog Suzan Aksüt Osmanağaoğlu, Ebe Türkan Yetkiner ve Ebe Mehtap Temel, AB hibe fonları içinde yer alan gençlik programları ve Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanıp uygulanan projelerle ilgili bilgiler verdi. Seminerin sonunda çalışma grupları oluşturularak proje hazırlama konusunda çalışma yapıldı.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.