Öne Çıkanlar siyaset mersin siyaset emniyet spor Ankara

Uzm. Diyetisyen Bayel: Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Temelinde Yasaklar YokSağlıklı bir yaşam için şişmanlıktan sakınarak formu korumanın yollarının sağlıklı beslenerek diyet yapmak olduğunu belirten Türkiye Diyetisyenler Derneği Mersin-Karaman Temsilcisi Uzman Diyetisyen Zuhal Aynacı Bayel, “Sağlıklı büyüme ve gelişme, mevcut sağlığın korunması, yaşam süresi ve yaşam kalitesinin artırılması için besinlerin yeterli ve dengeli tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Uzm. Diyetisyen Bayel: Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Temelinde Yasaklar Yok
Sağlıklı bir yaşam için şişmanlıktan sakınarak formu korumanın yollarının sağlıklı beslenerek diyet yapmak olduğunu belirten Türkiye Diyetisyenler Derneği Mersin-Karaman Temsilcisi Uzman Diyetisyen Zuhal Aynacı Bayel, “Sağlıklı büyüme ve gelişme, mevcut sağlığın korunması, yaşam süresi ve yaşam kalitesinin artırılması için besinlerin yeterli ve dengeli tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Mersin’in Tarsus İlçesi’ndeki TARSU AVM’de “Sağlıklı Yaşam” konulu bir konferansa katılan Bayel, şişmanlık, çocukluk çağı şişmanlığı, ince kalmak ve vücut geliştirmek için yapılan beslenme hataları, şişmanlığın neden olduğu sağlık sorunları, her yaşta obezitenin engellenmesi için ipuçları ile doğru bilinen yanlışlar konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

ŞİŞMANLIK
Şişmanlığın vücutta yağ dokusunun artmasıyla ortaya çıkan bir durum olduğunu ifade eden Zuhal Aynacı Bayel, “Şişmanlık, hem göze hoş gelmeyen bir görüntü verir, hem de pek çok hastalığın oluşmasını kolaylaştırır. Dünyada bir çok ülkede nüfusun ortalama vücut ağırlığı ve obezite giderek artmakta , buna paralel olarak da diyabet sıklığı ve ona eşlik eden kardiyovasküler sorunlar da artmaktadır” dedi.

Kilo verme yöntemlerinin her bireyde farklılıklar gösterebileceğinin altını da çizen Bayel, “Obezitenin tedavisinde temel hedef kişinin bireysel bulguları, vücut yapısı, bünye yapısıdır. Çünkü bizim metabolizmamız, vücudumuzun çalışması, parmak izlerimiz gibi bize özgüdür. O nedenle Ayşe’nin uyguladığı herhangi bir beslenme tedavisini Fatma’ya ya da başka bir insana bire bir önermeniz mümkün değildir. Mutlaka kişinin biyokimyasal, hormonal verilerine bakmak lazımdır. Son zamanlarda obezite var mı yok mu diye göbek çevresine bakılıyor. Herhangi bir mezura ile yapılan ölçümde erkeklerde göbek çevresi 96 cm, bayanlarda 88 cm üzeriyse obeziteyle artık yakından ilgilisiniz diyoruz” şeklinde konuştu.NE EKERSENİZ ONU BİÇERSİNİZ
Göbekte bulunan yağların bir endokrin organ gibi iş yaptığını vurgulayan Zuhal Aynacı Bayel, “Karnımızda, göbeğimizde biriken yağlar vücudun normal çalışmasını sağlayan hormon ve enzimlerin aksine kana hormon ve enzim salarak vücut çalışmasını bozabilirler. Genetik kalıpsal faktörler de önemlidir. Yani hem obez olmamak için hem de bu hastalıklara karşı vücudun kendi savunma mekanizmasını oluşturması için genetik faktörleri de unutmamak gerekir. Yalnız genetik faktörler olsun, obezite olsun, kanser olsun, hipertansiyon olsun, diyabet olsun ya da nörolojik hastalıklar olsun bunların hiçbiri kader değil düzensiz beslenmeyle yakından alakalı. Çünkü vücudunuzda ne ekerseniz onu biçersiniz” dedi.

HİÇ BİR ŞEYİ YASAKLAMIYORUZ
Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral, suyun vücudun temel taşları olduğuna dikkati çeken Bayel, özetle şöyle konuştu:
“Bu yiyeceklerden öyle bir almalıyız ki çalışmasını bozmasın. Az alırsak vücut çalışması bozulabilir. Anemiler olur, saç cilt problemleri olur, hormon bozuklukları olur, kısırlık olur davranış bozuklukları olabilir. Vücuda her gün 50 çeşit besin öğesi almamız gerekiyor. Bunları az alırsak eğer halsizlik yorgunluk uykusuzluk keyifsizlik tahammülsüzlük ile karşılaşırız. Çok alırsak da Alzheimer hastalığı başta olmak üzere obezite ve buna bağlı hastalıklardan uzak kalamayız. Çünkü obeziteye neden olan vücutta biriken yağlardır. Yani yiyeceklerle alınan enerjinin yağa dönmesidir.SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMENİN TEMELİNDE YASAKLAR YOK
“Bütün gıdalardan yiyeceğiz. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin temelinde yasaklar yok. Hatta ne yemememiz gerektiği değil ne yememiz gerektiği üzerinde konuşmalıyız. Yani diğer bir değişle Yaradan’ın bizim için var ettiği bütün gıdalardan almalıyız. Ama yeteri kadar almalıyız. Bizler hiçbir şeyi yasaklamıyoruz.
Gebelikte obezite ile çocukluk çağı obezitesi çok önemli. Çünkü bir insanın ilerde obez olup olmayacağı ana rahmindeyken belirleniyor. Özellikle annenin beslenmesi onu belirliyor. Bebek ana rahmine düştüğü andan itibaren doğru beslenme önerilerini uygulamamız gerekiyor. Gebelikte fazla alınan enerji yağa dönüyor. Gebe adayı 80 bin kalori alıyor gebelikte bunu 40 binini bebek için kullanıyor.”

OBEZİTENİN GETİRDİĞİ SAĞLIK SORUNLARI NELERDİR?
“Başta kanser. Kanser yapıcı her türlü madde vücutta yağlar ve şekerler üzerinde artıyor. Yağ hücreleri kanseri vücutta zamk gibi tutuyor. Her gram yağ fazlası bizi kronik kompleks hastalıklara yaklaştırıyor. Erkeklerde prostat kanserleri,mide kanserlerine, neden olabiliyor. Bayanlarda da başta meme kanserleri olmak üzere rahim, yumurtalık kanserleri artabiliyor. Tabi akciğer kanserleri ve diğer kanser türleri de artabiliyor. Bu nedenle çocukluk çağından itibaren sağlıklı beslenme kurallarına uymamız gerekiyor.DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
“Bütün bunların dışında doğru bilinen yanlışlar var. bizim 50 çeşit besin grubundan her gün yeterli şekilde almamız lazım. bizim sağlıklı beslenmeyi anlatan 4 yapraklı yoncamız var. Yoncanın yaprağının birinde et balık tavuk, yumurta ve kuru baklagiller var. Diğerinde sebzeler meyveler var. Diğerinde süt, yoğurt, peynir var. Diğerinde de tahıllar, ekmek, makarna, buğday var. Bu dört gruptan her gün yememiz gerekiyor. Bazı sözde bilim insanları ‘ekmek yemeyin yerseniz şişmanlarsınız’ diyor. Sağlıklı beslenmede böyle bir şey yok. Tanrı’nın bize verdiği yiyeceklerden belli ölçüde tüketmeliyiz. Bir kere bayanlar için ilerde kemik erimesi olmasın diye çocuk yaşta süt içme alışkanlığı kemiklerin sağlam olmasını sağlayan kalsiyum yeterli olmadıkça 30 yaşından sonra kemik erimesi başlıyor ve menopoz sonrasında da bu yıkım artıyor. Erkekler de aynı şekilde kemik erimesi oluyor. Dolayısıyla kalitesiz biz yaşlılık geçiriyorlar. Sabah, öğle ve akşam 3 ana öğünü düzenli yememiz lazım. Akşam saat 21.00’dan sonra vücut kendini dinlendirmeye alıyor. Karaciğer kendini temizleyecek ertesi güne kendini hazırlayacak yenileyecek. Akşam 21.00’dan sonra da dikkat ederseniz uyuruz. Vücut kendini ertesi güne hazırlarsın diye uyuruz. İyi bir uyku en az düzenli beslenme kadar önemli. Akşam 10’da uyuyacaksanız en geç 6 gibi ana yemeği akşam yemeğini yemeniz gerekiyor. Kilo vermek için tek öğün yemek, tek tip beslenmek son derece hatalı uygulamalardır. Yemiyorum aç kalıyorum dersek metabolizmayı küstürürüz. Az ve sık yemek egzersiz ve suyla da buna destek vermeniz lazım.”ÖZEL DURUMLAR HARİÇ HER ZAMAN SU İÇMENİZİ ÖNERİYORUZ
Sabah kahvaltısı çok önemli. Kahvaltı yapılmayan gün metabolizmamız yavaş çalışıyor, karaciğer tembelleşiyor, enerji harcaması azalıyor. Vücut 1 kaloriyi 10 kalori gibi algılıyor. Erken kahvaltı yapılmadığı için ve su içimi de az olursa eğer vücut kilitleniyor. Vücudumuzun 2/3’si sudur. Özel durumlar hariç her zaman su içmenizi öneriyoruz. Bütün bu yediklerimizin enerjiye dönmesi yağa dönememesi için suyla birlikte yemekleri yemeliyiz. Özel bir hastalık durumunuz yok ise yemek öncesinde, sırasında, sonrasında su içmemiz lazım. Midemiz alınmış ya da midemizin yarısı alınmış ise o zaman suyu yemekten 45 dk. önce ya da sonra içmenizi öneriyoruz. Mevsime göre günlük ortalama 8- 12 bardak su içmek gerekiyor. Ne kadar az su içersek o kadar çok yaşlanırız. Metabolik yaşımız yükselir. Vücut çift tarife yapar kalp çift tarife çalışır. Yaşınız 40 olabilir ama bir metabolik yaşınız 60 çıkar. Yani adeta 60 yaşındaki bir insanın kalbine sahip olduğunuz ortaya çıkar.”

FİZİKSEL AKTİVİTELER DE ÇOK ÖNEMLİ
“Sadece zayıflamayla ilgili yada genel sağlığa yönelik ruhen bedenen sağlıklı olmak için sadece yiyeceklerden yola çıkmıyoruz. Fiziksel aktivitelerde çok önemli. En azından her gün 20 dakika bahanesiz yürüyün. Varsa eviniz bahçesinin etrafında 2 tur 3 tur atın. Fiziksel aktivite her yaş için, kalp sağlığı için, beyin sağlığı için, kas ve kemik için özellikle doğurganlık çağında olan ya da menopoz sonrası bayanlar için kemik erimeleri, kas erimeleri, daha sonra da pek çok hastalığı peşinden getirir. İyi bir kemik sağlığına sahipseniz eğer genel sağlığınız da iyi olacaktır. Ama kemik sağlığınız iyi değilse hastalılara karşı vücudunuz son derece savunmasız kalacaktır.”

SAĞLIKLI BİR YAŞAMDA ŞEKERİN YERİ OLMALI MI?
Günlük enerjimizin yarısından çoğunu şekerden alırız. O olmazsa zaten beyin ve böbrek durur. Beyin enerjisini şekerden alır. Ama bildiğimiz çay şekerinden değil. Un da şeker içerir, tahıllar, pirinç, bulgur, kuru fasulye, nohut, mercimek, meyveler de şeker içerirler. Biz doğal olarak alınan şekerden yanayız. Günde yaklaşık 5 porsiyon meyve yiyebiliriz. Ara öğünler yemeye çalışalım. Tahıl grubundan alalım ama kepeği ayrılmış tahıllardan aldığımız şekerin normal çay şekerinden farkı yoktur. Karaciğere zarar verir, vücudu yağlandırır. Kanser yapan maddeleri vücutta zamk gibi tutar. Tatlaştırılmış ekmekten uzak durun. Tam buğday unuyla yapılmış ekmeklerden öğünlerimizde düzenli bir şekilde yiyebiliriz. Ama ekmeğin kardeşi eş değeri olan pilav, makarna, bulgur sofrada varsa o zaman ekmeği, almıyoruz. Vücut belli miktarda alınan hamur ve bulgurun bir kısmını kullanır. Fazlasını yağa çevirir. Sağlıklı beslenmenin temeli az yemek değil çok hareket etmek. İhtiyacımız olan her şeyi abartmadan yiyeceğiz ama hareket ederek de vücuda destek vereceğiz. Uzman yardımı olmadan enerji hapları tozları kullanmamaya dikkat etmemiz gerek. Bunların çoğu ticaret amaçlıdır.”

Türkiye Diyetisyenler Derneği Mersin-Karaman Temsilcisi Uzman Diyetisyen Zuhal Aynacı Bayel, sunumunu tamamladıktan sonra katılımcılara özel olarak üretilen diyet kuru pastalar ikram etti ve kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.