Öne Çıkanlar Mersin Büyükşehir Belediyesi Basketbolda Kızlı Erkekli Şans Arıyor trafik kazası 3. Bölge İçin 130 Firma Sırada Bekliyor siyaset yaralı köpek

“Yalnız Değilim Projesi” Devam EdiyorMersin’e göçle gelen 100 aileye ulaşan Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi, bu ailelerin sağlık sorunlarına el attı.

“Yalnız Değilim Projesi” Devam Ediyor
Mersin’e göçle gelen 100 aileye ulaşan Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi, bu ailelerin sağlık sorunlarına el attı.
Proje Koordinatörü Dr. Aliye Tuba Metin, “Göç eden bireyler, hem fiziksel hem psikolojik rahatsızlıklar yaşıyor. Ruhsal çöküntüden en fazla kadınlar ve çocuklar etkileniyor. Proje ile 631 kişiye ulaştık” dedi.
Mersin’de Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi, “Yalnız Değilim Projesi” ile kente göçle gelen 100 ailenin fiziksel ve psikolojik sorunlarının çözümü ile sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlayacak.Kalkınma Bakanlığı’nın SODES kapsamında finanse ettiği ve Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi’nin yürüttüğü, kente göçle gelen ailelere yönelik “Yalnız Değilim Projesi” devam ediyor. Akdeniz Toplum Sağlığı Merkezi doktorlarından, Proje Koordinatörü Dr. Aliye Tuba Metin, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, 24 Kasım 2011 tarihinde başlayan ve 1 yıl sürecek olan proje ile ilgili bilgi verdi. Göç eden popülasyonda, sosyo ekonomik durumunun yetersizliği, eğitim düzeyinin düşüklüğü, yetersiz beslenme, geldikleri kültürün yaşam kalıplarını sürdürme, sosyal ve psikolojik stres gibi birçok faktörle karşılaşıldığına işaret eden Dr. Metin, “Tüm bu faktörler göç edenlerin kendilerinin ve çocuklarının sağlık ve hastalık konularında yeterli derecede duyarlı ve bilinçli olmamalarına sebep olmakta, dolayısıyla onların olumsuz sağlık koşulları içerisinde yaşamak zorunda kalmalarını beraberinde getirmektedir” dedi.Yapılan araştırmaların, göç eden bireylerin fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra psikolojik rahatsızlıklar da yaşadıklarını, ruhsal çöküntüden de en fazla kadınlar ve çocukların etkilendiğini gösterdiğine dikkat çeken Dr. Metin, kadınlar post travmatik stres bozukluğu, kültürel çatışma, aile rollerinde değişim, aile içi şiddet gibi nedenlerle birçok ruhsal sorunla karşı karşıya kalırken, çocukların ise korku, depresyon gibi rahatsızlıklar yaşadıklarını kaydetti. Metin, “Bunlarla birlikte sağlık güvencesine sahip olmama, yerel hizmetlerin gereksinimlere cevap verememesi, yabancılık, yasaları bilmeme, ekonomik nedenler, ulaşım, çalışan kadınlar için çocuklara bakacak kimsenin olmaması, çalışma saatleri, dil engeli gibi nedenlerden dolayı göç eden bireylerin sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamadıkları da bilinen bir gerçektir” diye konuştu.“GÖÇLE GELEN 100 AİLE EVLERİNDE ZİYARET EDİLDİ”
Bu sorunların çözümü için hayata geçirdikleri “Yalnız Değilim Projesi” ile yoğun göç alan merkez Akdeniz İlçesi’ne bağlı Özgürlük Mahallesi’nde oturan ve 2007-2011 yılları arasında göçle gelen 100 ailenin, iki ebe, bir psikolog ve bir sosyal çalışmacıdan oluşan ekip tarafından evlerinde ziyaret edildiğini dile getiren Dr. Metin, şunları söyledi: “Proje ile Psikolog Osman Samet Kocaman, Sosyal Çalışma Uzmanı Nurettin Dönmez, Ebe Şerife Öztemir ve Ebe Hatice Daş’dan oluşan profesyonel bir ekiple randevu sistemiyle belirlenen 100 aileye ev ziyaretlerinde gıda paketi ve okul çantaları dağıtıldı. Samimi bir ortamda birebir görüşmelerle aileyi tanımak üzere sosyal-psikolojik risk belirleme formları dolduruldu ve toplam 631 kişiye ulaşıldı.”
Ekip tarafından görüşme yapılan ailelerin sorunlarına yönelik psikolojik danışmanlık ve sağlık eğitimleri verilmesinin planlandığı ve bu kapsamda eğitimlere başlandığını anlatan Dr. Metin, bu eğitimlerde aile planlaması, hijyen, çocuk gelişimi, beslenme, iletişim, stresle başa çıkma becerileri, öfke kontrol becerileri ve anne-çocuk sağlığı konularında bilgiler verileceğini bildirdi. Bu şekilde en az bin 100 kişiyi bilinçlendirmeyi ve farkındalık yaratmayı hedeflediklerinin altını çizen Proje Koordinatörü Metin, sözlerini şöyle tamamladı: “Risk grubunda değerlendirilen bu aileler, aile sağlığı merkezleri tarafından sık izlenecek. Bunların yanı sıra sosyal çalışmacı tarafından da gerekli görüldüğünde, aile ilgili kuruma yönlendirilerek izlem sağlanacak. Psikolog ve sosyal çalışmacı tarafından her aile merkeze davet edilecek ve gelen ailelere psikolog tarafından psikolojik danışmanlık hizmeti verilecek. Gerek duyulduğunda aile üyeleri hastaneye sevk edilecek. Sosyal çalışmacı ise merkeze gelen ailelere, sorunlarına göre, kendilerine yardım edecek kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi verecek, aileleri gerekli yerlere yönlendirerek onların takibini yapacak.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.