banner202
banner205
Öne Çıkanlar Tarsus Belediyesi Temizlik İşçilerinin Havuz Keyfi Mobilya Fuarında Uyuşturucu İle Mücadele Standı Şahin Sanayi Sicil Kaydı Bulunmayan İşletmeleri Uyardı mersi silifke

“YANLIŞ UYGULAMALARI HAYATIMIZLA ÖDÜYORUZ”

Mersin’de sağlık çalışanları çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve güvenli sağlıklı çalışma alanları istediklerini dile getirmek için Toroslar Devlet Hastanesi'nin önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı sağlık çalışanları adına Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen okudu

“YANLIŞ UYGULAMALARI HAYATIMIZLA ÖDÜYORUZ”

Haber: Şirin ALP

Antmen okuduğu açıklamada pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının ve hekimlerin uygun olmayan koşullar altında uzun süre çalıştığını dile getirerek, "Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, iktidarın bilimsel bilgiye dayanmayan, şeffaflıktan uzak, yerel dinamikleri gözetmeyen, eksik, yanlış ve tutarsız uygulamalarının bedelini biz sağlıkçılar hayatlarımızla ödedik/ödüyoruz." dedi.

“EN ÇOK ETKİLENEN SAĞLIK EMEKÇİLERİ OLDU”

Pandeminin yıkıcı etkisini halen yaşadıklarını dile getiren Antmen," İlk resmî vakanın açıklandığı 11 Mart 2020’den bugüne 19 ayı geride bıraktığımız COVID-19 pandemisinin yıkıcı etkisini yaşamaya devam ediyoruz. Kuşkusuz geride bıraktığımız bu süreçte pandemiden en çok etkilenen sağlık emekçileri oldu. İktidarın sağlık emekçilerini ve toplumu yok sayan anlayışı nedeniyle önlenebilir bir hastalıktan yüzlerce arkadaşımızı kaybettik." diye konuştu.

“BİZ SAĞLIKÇILAR HAYATLARIMIZLA ÖDÜYORUZ”

Tüm pandemi süreci boyunca hekimlerin ve sağlık çalışanlarının uygun olmayan çalışma koşullarında uzun süre çalışmak zorunda kaldıklarını dile getiren Antmen, "Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, iktidarın bilimsel bilgiye dayanmayan, şeffaflıktan uzak, yerel dinamikleri gözetmeyen, eksik, yanlış ve tutarsız uygulamalarının bedelini biz sağlıkçılar hayatlarımızla ödedik/ödüyoruz." ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ YÜKÜ ARTTI”

Pandemi sürecinde çok sayıda sağlık çalışanlarının hastalığa yakalandığını belirten Antmen, "Pandemi sürecinde öncelikli planlama birinci basamakta yapılması gerekirken; (test, temaslı takibi, yaşam alanlarının salgına göre düzenlenmesi vb.) bu yapılmadı ve salgın hastanelerde karşılandı. Bu plansızlığın sonucu olarak sağlık çalışanlarının iş yükü arttı, çok sayıda sağlık emekçisi hastalığa yakalandı." şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMA KOŞULLARIMIZ DAHA KÖTÜ HALE GELDİ”

Çalışma koşullarının pandemi sürecinde daha kötüye evirildiğini dile getiren Antmen, "Uzun saatler kesintisiz çalışma, sık nöbet tutma, her 5 dakikada bir muayene, yoğun iş yükü, şiddete maruz kalma çalışma alanımız olan sağlık kurumlarının olağanı haline geldi.  Pandemi öncesinde de karşı karşıya kaldığımız bu sorunlar salgınla birlikte daha da derinleşti, çalışma koşullarımız daha kötü hale geldi." diye konuştu.

“YÜKÜMLÜLÜKLER YERİNE GETİRİLMEDİ”

Sağlık Bakanlığı'nın çalışma alanlarında COVID-19’a ilişkin gerekli önlemleri almadığını belirten Antmen, "Örneğin; “mühendislik ve idari önlemleri” (havalandırma, filtrasyon, nöbet değişimleri öncesi gerektiğinde dezenfeksiyon, fiziksel mesafe bariyerleri oluşturmak, işyerine güvenli ve mesafeli ulaşımı sağlamak...) gibi yükümlülükler yerine getirilmedi."  ifadelerini kullandı.

“SALGIN DÖNEMİNDE GÖZ ARDI EDİLDİ”

Salgın döneminde örgütlenme hakkının ihlal edilgini belirten Antmen konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: "Temel insan hakları arasında yer alan güvenli ortamlarda çalışma hakkı; bu süreçte ihlal edildi. İşçi sağlığı ve iş güvenliği, uygun çalışma ortamı, uygun çalışma süresi, izin ve dinlenme hakkı, uygun işte çalıştırılma, adil ücret ve örgütlenme hakları salgın döneminde göz ardı edildi."

“KORUYUCU DONANIMA (KKD) ULAŞIM SIKINTISI YAŞADI”

 Pandeminin ilk aylarında sağlık çalışanlarının maske, siperlik, gözlük, eldiven, dezenfektan gibi koruyucu materyallere ulaşmadığını vurgulayan Antmen, ciddi sorunların yaşandığını dile getirdi. Antmen, "Salgının ilerleyen dönemlerinde ise aile sağlığı merkezlerinde, işçi sağlığı ve iş güvenliği gibi birinci basamakta görev yapan sağlık çalışanları ve işyeri hekimleri yeterli ve nitelikli kişisel koruyucu donanıma (KKD) ulaşım sıkıntısı yaşadı." diye konuştu.

“VAKALAR UZUNCA BİR SÜRE GİZLENDİ”

Vakaların uzunca bir süre gizlendiğini belirten Antmen, "Türkiye’nin komşu ülkelerinde vakalar ve güvenli ortamlarda çalışma hakkı; ölümler hızla artarken Sağlık Bakanlığı sağlık kurumlarında salgın hazırlığı yapma gereği duymadı. Vakalar uzunca bir süre gizlendi ve sağlık çalışanları bulaş riskiyle karşı karşıya bırakıldı." şeklinde konuştu.

SAĞLIKÇILAR TALEPLERİNİ SIRALADI

Antmen son olarak Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce çalışma alanlarında düzenleme yapmaya çağırarak taleplerini şu şekilde sıraladı:

"Tüm sağlık çalışanları için güvenli çalışma alanı, hastalarımız için güvenli tanı tedavi ortamlarının oluşturulmasını, önlemlerin gözden geçirilip yeniden düzenlenmesini İSTİYORUZ!

Haftalık çalışma sürelerimizin yeniden düzenlenmesini ve azaltılmasını İSTİYORUZ!

Şiddete ve hastalıklara karşı güvenli, sağlıklı çalışma ortamı İSTİYORUZ!

OHAL KHK’leriyle hukuksuzca ihraç edilen, güvenlik soruşturması gerekçe edilerek ataması yapılmayan tüm hekimlerin/kamu emekçilerinin derhal görevlerine başlatılmasını İSTİYORUZ!

Birinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini ve sevk zinciri uygulamasına geçilmesini İSTİYORUZ!

İşverenler, sağlık çalışanlarına 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna göre COVID-19’dan korunma, KKD kullanımı, hastalık yönetimi vb. konularda eğitim vermek ve bu eğitimleri her birim değişiminde yenilemek zorundadır. Korunmayla ilgili havalandırmadan, iş örgütlenmesine, iş yükünün düzenlenmesine kadar geniş bir yelpazede işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili önlemler de sorumlulukları arasındadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun etkin bir şekilde uygulanmasını İSTİYORUZ!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner198

banner162

banner199

banner204