Öne Çıkanlar Cumhurbaşkanı Hemşeri Dernekleri Buluşması Etkinliğine Katıldı İştar Yeni Bir Şube Açıyor MDOB Mevlananın Çağrısı Balesini Yeniden Sahneleyecek SODES Kapsamında Tarsusta 11 Projeye 671 Bin 700 TL Destek

Akdeniz Belediyesi’nden Engelliler İçin Önemli KararBelediye Meclisi, hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaşların ulaşabilirliğine uygun hale getirilmesine ilişkin komisyon raporunu, oybirliğiyle kabul etti.

Akdeniz Belediyesi’nden Engelliler İçin Önemli Karar
Mersin merkez ilçe Akdeniz Belediye Meclisi, her türlü yapılar ve ihtiyaç duyulan yerlerin, hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaşların ulaşabilirliğine uygun hale getirilmesine ilişkin komisyon raporunu, oybirliğiyle kabul etti.
Akdeniz Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Fazıl Türk başkanlığında yapıldı. Toplantıda, her türlü yapılar ve ihtiyaç duyulan yerlerin, hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaşların ulaşabilirliğine uygun hale getirilmesine ilişkin komisyon raporu, Meclis üyelerinin tamamının oybirliğiyle kabul edilerek yürürlüğe girdi. Çevre Komisyonu, Eğitim-Kültür Komisyonu ve Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu tarafından oluşturulan raporda, kentlerde inşa edilen yapılara erişimde şimdiye dek sadece sağlam insanların düşünüldüğü, hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaşların ise insan onuruna yakışmayacak biçimde taşınarak binalara girmek zorunda bırakıldığı, asansörsüz binalar nedeniyle zemin kattaki konutlarda yaşamaya zorlandığı vurgulandı. Dünyada sayıları 600 milyonu bulan bu vatandaşların toplumdan soyutlamanın son derece yanlış ve utanç verici olduğu belirtilen raporda, herkesin yaşama, çalışma ve eğlenme konularında aynı hakka sahip olduğu ve herkesin bağımsız olarak yaşam alanlarına ulaşabilmesi gerektiği ifade edildi. Komisyonlar, bu nedenle belediye sınırlarındaki kamu kurumlarına ait resmi yapılar, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, umuma açık hizmet veren her türlü yapının, hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaşların ulaşabilirliğine uygun hale getirilmesi gerektiğini karar altına aldı. Akdeniz Belediye Meclisi tarafından kabul edilen gündem maddesi ile birlikte, Fen İşleri, Park Bahçeler, Ruhsat Denetim ile İmar ve Şehircilik Müdürlüklerinin bu konuyu dikkate alarak çalışmalarını düzenlemesine karar verildi.Meclis toplantısında konuya ilişkin açıklama yapan Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, engelli vatandaşların sağlık, istihdam, eğitim, sosyal yaşama katılım başta olmak üzere yaşamın her alanında dezavantajlı konumda kaldığını dile getirdi. Bu dezavantajları ortadan kaldırmak için hem fiziksel çevreye hem de sosyal yaşama ilişkin bir dizi düzenleme yapılması gerektiğinin altını çizen Başkan Türk, hizmetleri hareket kabiliyeti kısıtlı insanları da düşünerek planlamak gerektiğini kaydetti. Bu vatandaşların iyi bir yaşam sürmesinin, bütün insanların eğitimi başta olmak üzere örgütsel, toplumsal, hukuksal ve çevresel düzenlemelerin yapılmasıyla gerçekleşebileceğine işaret eden Türk, “Ülkemizde bu durumda olan 9-10 milyona yakın insan yaşıyor ve bu hiç de azımsanmayacak bir rakamdır. İnsanlarımız arasında sosyal dezavantajları ortadan kaldırmak, onlara insan onuruna yakışır bir hayat için gereken hizmetleri sunmak, herkes için insanca bir yaşamı garanti eden, bireylerin refah farklılıklarını azaltmak kamunun görevidir. Umuyorum ki bugün aldığımız bu karar, ülkedeki bütün kamu kurumlarına örnek olur. Ben bu örnek kararda emeği geçen tüm Meclis üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

KARARLA BİR DİZİ YENİ DÜZENLEME YAPILACAK
Akdeniz Belediye Meclisinin aldığı karar, kaldırım, bina, asansör, tuvalet gibi umuma açık yerlerde yeni düzenlemeler getiriyor. Buna göre; binanın kot aldığı yoldan bina ana giriş kapısına kadar olan bölümde basamak ya da merdiven yapılmayacak, bu yol uygun eğimde rampa ile bağlanacak. Teknik zorunluluklar nedeniyle bina giriş yoluna merdiven yapılması durumunda, merdivenin yanına en fazla yüzde 8 eğimde, kaymaz malzemeden, en az 1 metre genişliğinde standartlara uygun özelliklerde rampa yapılacak. Bina girişlerindeki merdiven ve rampaların her iki yanına 90 cm yüksekliğinde tırabzan yapılacak. Bina ana giriş kapısı net genişliği en az 100 cm olacak. Ana giriş ve iç kapılarda eşik bulunmayacak. İç kapı genişlikleri en az 90 cm olacak. Kapı kolları kolay kavranabilecek özellikte olacak. Asansör koşulu olan binalarda yapılacak asansör kabininin dar kenarı 110 cm ve derinliği 140 cm’den az olmamak koşulu ile kapı genişliği en az 90 cm olacak. Asansöre ulaşan yol üzerinde basamak ve merdiven yapılmayacak.
Öte yandan, alışveriş merkezi, çarşı, pasaj, yurt, eğitim tesisi, tüm kamu kurumları ve benzeri umumi binalardaki ortak tuvaletlerden en az biri hareket kısıtlı kişilerin kullanımına uygun ölçülerde olacak. Kaldırım yükseklikleri 15 cm, genişliği 1,50 m olacak. Kaldırım yapımında kilit parke taşı kullanılacak, kesinlikle kaygan malzeme kullanılmayacak. Kaldırım bitişleri ve yaya geçidi bulunan kesimlerde en fazla yüzde 8 eğimde olmak üzere yaya kaldırımı ve yol seviyesine kadar alçaltılacak. Yaya kaldırımı üzerinde yapılacak rampaların eğimi yüzde 8’i aşmayacak ve en az 90 cm genişliğinde olacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.