" />
Öne Çıkanlar pratik haber Mersin Büyükşehir Belediyesi: 72 - Beşiktaş: 76 seyit özanarar eylem MHP

Başkan Kocamaz : “Tarsus'u Adana İle Mersin Arasına Biz Sıkıştırmadık”Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Tarsus'u Adana ile Mersin arasına biz sıkıştırmadık. Bizi ya il yapacaksınız ya da illerin faydalandığı yetkileri bize de sunacaksınız. Tarsus, bugün 54 ilden daha büyük. Dolayısıyla bizim ya özel statülü ilçe ya da il statüsüne kavuşturulmamız gerek" dedi.

Başkan Kocamaz : “Tarsus'u Adana İle Mersin Arasına Biz Sıkıştırmadık”
banner123
Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Tarsus'u Adana ile Mersin arasına biz sıkıştırmadık. Bizi ya il yapacaksınız ya da illerin faydalandığı yetkileri bize de sunacaksınız. Tarsus, bugün 54 ilden daha büyük. Dolayısıyla bizim ya özel statülü ilçe ya da il statüsüne kavuşturulmamız gerek" dedi.
Türkiye'nin metropol ilçeler dışındaki en büyük ilçesi konumunda olan Mersin'in Tarsus ilçesi, 'il' statüsüne kavuşmak istiyor. Zengin tarihi ve kültürel mirasının yanında ekonomideki mevcut potansiyeliyle kendini öne çıkartan Tarsus, Türkiye'nin 82. ili olmak istiyor.İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ilçe merkezindeki nüfusun 228 bin 471, bağlı köylerin nüfusunun da 88 bin 632 olmak üzere toplam nüfusun 303 bin 661 olduğunu ancak gayriresmi nüfusunsa kendi iddiasına göre 350-400 bin olduğunu dile getirdi. Tarsus'un toplam 45 mahallesinin yanında 129 köyü bulunduğu bilgisini de veren Kocamaz, 'il olma sevdası'ndan hiçbir zaman vazgeçmediklerinin altını çizerek, bu durumun her zaman kent insanının içinde yaşayan bir olgu olduğunu savundu.
Kocamaz, bugün gelinen noktada ilçede görev yapan kaymakamın yardımcısının dahi olmadığını ve herhangi bir bütçesinin de bulunmadığına işaret ederek, aynı kaymakamın tüm bu imkansızlık ve olanaksızlıklara karşın ilçeye hizmet etme çabası içinde olduğunu anlattı. İlçede her gelen kaymakamın, kendi ifadeleriyle; 'imza atmaya dahi zamanları olmadığı' yönünde şikayetlerde bulunduğunu anlatan Burhanettin Kocamaz, "Dolayısıyla böylesi bir kentin ya özel bir statüye kavuşturulması ya da il olması bir zorunluluktur. Burada 'özel statü'den kastımızsa; daire müdürlüklerinin de içinde bulunduğu, bütçesi olan Özel İdaresi'nin yanında yatırımları kendi adına yapabilmektir" dedi. Toplam nüfusu ve yüzölçümü Tarsus kadar olmayan bölgelerin dahi 'il' statüsüne kavuşturulduğunu kaydeden Kocamaz, ancak aynı durumun kendi deyimiyle Türkiye'deki 54 ilden büyük olan Tarsus için geçerli olmadığını savunan Kocamaz, bu duruma da anlam veremediklerini dile getirdi.
Kocamaz, kentin nüfusuna ve mevcut potansiyeline rağmen hala bir üniversitesinin olmadığını, bu durumu aşabilme noktasında da yapmış oldukları girişimlerin de; "İlçelerde üniversite yapmıyoruz. Böylesi bir düşüncemiz de yok" şeklinde özetlenebilecek bir düşünceyle geri çevrildiğini söyledi. "Tarsus'u, Adana ile Mersin'in arasına biz sıkıştırmadık" diyen Kocamaz, açıklamasını da şöyle sürdürdü;
"Bu yaradılıştan böyle. Dolayısıyla bu durum bizim günahımızda da değil. Bizi ya il yapacaksınız ya da illerin faydalandığı yetkileri bize de sunacaksınız. Yoksa böylesine büyük bir kenti, yardımcısı dahi olmayan bir kaymakam tarafından yönetilmeye mahkum bırakırsanız, gelecekte çok ciddi sıkıntıların da tohumunu atmış olursunuz. Devletin bir şekilde bu uygulamadan dolayı zaafları da ortaya çıkacaktır."
Belediye olarak, bugün devletin yapması gereken bir çok işi kendilerinin yapmak zorunda kaldıklarına dikkat çeken Kocamaz, kendilerinin de kaynaklarının sınırlı olduğunu ve bu durumda işlerin yürütülmesinin de mümkün olmadığı uyarısında bulundu. Ankara'dan bakılarak Türkiye'nin bir bütün olarak yönetilmesinin pek mümkün olmadığını savunan Kocamaz, yerel yönetimlerin üniter devlet yapısın zedelemeyecek şekilde, sağlam sigortalar kurularak güçlendirilmesi ve bütçelerinin arttırılması gerektiğini belirtti. Yerel kalkınma olmadan, genel kalkınmanın da olmayacağını ifade eden Kocamaz, "Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Avrupa başta olmak üzere diğer gelişmiş ülkelerde de bunun örnekleri mevcut. Orada yerel yönetimlerin yetkisi neyse, Türkiye'de de yerel yönetimlerin üniter devlet yapısını bozmayacak bir şekilde güçlendirilmesi ve bütçesinin arttırılması gerek. Bu şekilde yerel yönetimlerin kendi ayakları üzerinde durmasının sağlanması gerek" diye konuştu.
TARSUS HAKKINDA
Berdan Ovası'ndan kuzeye doğru engebeli arazi boyunca uzanan ve son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren Tarsus, çok zengin bir tarihi birikime sahip. İlahi dinler açısından da oldukça önemli bir kent olarak öne çıkan ilçede, Kuranı Kerim'in Kehf Suresi'nde geçen 'Eshab-ı Kehf 'in (Yedi Uyurlar) bulunduğu mağaranın da bulunduğu söyleniyor. Müslümanlar bu önemli merkezi ziyaret ederken, İsa'nın 12 Havarisinden biri olan ve Katolik dünyasının kurucusu olan Paulus'un da Tarsus'ta doğup burada yaşadığı belirtiliyor. Bu merkez Hıristiyanlarca hac yeri olarak kabul edilirken, Kudüs'teki Kıyamet Kilisesi'nden sonraki en kutsal kilise olarak öne çıkan Aziz Paulus Kilesisi ile Aziz Paulus Kuyusu da yine ilçede yer alıyor. Bunların yanı sıra dünyanın ilk kanalizasyonlu Tarihi Roma Yolu, Roma Hamamı da Tarsus'ta bulunuyor. Kleopatra Kapısı da şehrin en eski kalıntıları arasında gösteriliyor.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124