Öne Çıkanlar Anadolu Efes: 84 - Mersin Büyükşehir Belediyesi: 71 Vatandaştan Levha Tepkisi mersin sanat mujdat gezen Yeşil Kartlıya Taksitli Kurbanlık

Büyükşehir Meclis Üyesi Özdemir: “Plandaki Projeler Gerçekleşmez”Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Abdullah Özdemir, 2010-2014 Stratejik Planına dair yaptığı konuşmada, belediyenin mali yapısının bozulduğunu, bundan dolayı plandaki projelerin gerçekleştirilmesinin imkansız olarak görüldüğünü söyledi. Özdemir, projelerin bir öncelik sırasına konulmasını ve eldeki mali imkanlara göre bunların uygulanması gerektiğini belirterek, belediyenin daha fazla borç yükü altına sokulmamasının önemine işaret etti.

Büyükşehir Meclis Üyesi Özdemir: “Plandaki Projeler Gerçekleşmez”
banner123
Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Abdullah Özdemir, 2010-2014 Stratejik Planına dair yaptığı konuşmada, belediyenin mali yapısının bozulduğunu, bundan dolayı plandaki projelerin gerçekleştirilmesinin imkansız olarak görüldüğünü söyledi. Özdemir, projelerin bir öncelik sırasına konulmasını ve eldeki mali imkanlara göre bunların uygulanması gerektiğini belirterek, belediyenin daha fazla borç yükü altına sokulmamasının önemine işaret etti.
Stratejik planların bir kentin geleceğinin belirlenmesinde önemli rol oynadığını belirten Özdemir, “Stratejik planlar yıllık bütçelerin temelini oluşturur. Bu nedenle kentin geleceğinin belirlenmesinde hayati derecede önemlidirler. Ayrıca, belediye yönetiminin gelecek vizyonu hakkında bilgi verirler. Bunlardan dolayı stratejik planların son derece gerçekçi biçimde hazırlanması gerekir. Bir planın gerçekçi olup, olmadığının en iyi göstergesi, gelir tahminlerinin isabet derecesidir. Gelir tahminleri gerçekçi değilse, o plandaki projeler ne kadar güzel olursa olsun, bunların gerçekleşeceğinden emin olamayız. Bundan dolayı, öncelikle gelir tahminleri, geçmiş yıllardaki elde edilen gelirler dikkate alınarak, gerçekçi biçimde yapılmalıdır. Bundan sonra, bu gelir düzeyine uygun olarak yeni projeler üretilmelidir” dedi.
YAPILAN SWOT ANALIZINDE GÜÇLÜ YÖNLER ABARTILMIŞ
Swot analizi tekniğinde tamamen çözülmüş, iyi işleyen bir sisteme kavuşturulmuş konuların güçlü yönler içinde gösterilebileceğinin altını da çizen Özdemir, “Oysa planda sayılan güçlü yönlerin bir çoğu, bu tanıma girmemektedir. Mesela, henüz tamamlanmadığı için çalışmayan atıksu tesisinin güçlü yönlere dahil edilmesi çok açık bir abartıdır. Ayrıca, güçlü yönler içinde sayılan “yatırım ve hizmetlerin öz kaynaklarla yapılması” konusu da yoruma açıktır. Çünkü, biliyoruz ki, belediyemiz 2008 yılını önemli miktarda borçla kapatmıştır. Benzer şekilde, hizmetlerin büyükşehir sınırlarına dengeli biçimde dağıldığı konusu son derece tartışmalıdır.
Güçlü yönlerin abartıldığı konusunda pekçok örnek vermek mümkündür” diye konuştu.ZAYIF YÖNLER EKSİK BELİRTİLMİŞ
Belediyenin en zayıf ve kırılgan noktasının mali yapısı olduğunu da kaydeden Özdemir,bütçe açıklarının kronik hale geldiğini, kısa vadeli borçların yıllık gelir düzeyine yaklaştığını öne sürdü. Zayıf yönler sayılırken, bu konudan hiç bahsedilmemesini çok büyük bir eksiklik olarak gördüğünü belirten Özdemir, “Belediyemiz, diğer kamu kurumları ile birlikte proje yürütme ve iş yapma konusunda isteksiz davranmaktadır. Bize göre, bu durum büyük bir zayıflıktır. Mesela, kentsel dönüşüm konusunda, TOKİ ile ortak çalışılabileceğini düşünüyorum. Belediyemiz yap-işlet-devret modeli gibi çağdaş finansman tekniklerine soğuk bakmaktadır. Ticari değeri olan pek çok belediye projesi (mesela yeni otogar projesi) bu yolla rahatlıkla hayata geçirilebilir.
Belediyemizin en zayıf noktalarından birisi de, yeterince gelir üretemediği için, merkezi idareden gelen gelirlere aşırı derecede bağımlı olmasıdır. Bu bağlamda, belediyemiz, altyapısı hazır arsa üreterek, hem finansman sağlayabilir, hem de çarpık kentleşmenin önüne geçebilirdi. Bu konuda kayda değer bir çalışma olmaması büyük bir eksikliktir. Giderek artan şehir içi trafik sorununa değinilmediği görülmektedir. Mersin yol fakiri bir şehir haline gelmiştir. Mevcut yollar son derece kalitesizdir. Otoban bağlantı yolları yetersizdir. Mersin’in girişindeki karayolu iki şeritli olması nedeniyle, ihtiyaca cevap vermekte zorlanmaktadır. Liman bölgesinde trafik kilitlenme noktasındadır. Bu sorunların, zayıf yönler arasında sayılmasını bekliyorduk. Kış aylarında giderek artan bir hava kirliliği oluşmaktadır. Zayıf noktalar arasında bu konunun da belirtilmesi gerekirdi” dedi.
Geçen planda yer alan ve daha gerçekçi gözüken zayıf yönlerin büyük bir kısmının bu planda yer almadığının altını da çizen Abdullah Özdemir, konuşmasında “Birimler arasında yetki karmaşası, çalışanlar arasında iş dağılımının dengeli olmaması, ücret adaletsizliği, koordinasyon eksikliği, takım ruhunun olmaması, görevlendirmelerin bilgi ve beceriye göre yapılmaması, iş disiplini olmaması, personel arasında güven ve bilgi alış-verişi eksikliği, yönetici ve liderlerin vizyonlarının olmaması, teknoloji eksikliği, gelirlerin takibinin yeterince yapılmaması ve yeni kaynak arayışlarının olmaması, hizmetlerin genele yaygınlaşmaması, ilgili mevzuatın yeterince takip edilmemesi, belediyeye ait mallarınenvanterinin sağlıklı biçimde tutulmaması, hizmetlerin yapılmasında öncelik sırası belirlenmemesi gibi zayıf noktalar, yeni planda yer almamıştır” ifadelerine yer verirken “Acaba, eski planda bahsedilen bu zayıf yönler tamamen çözülmüş müdür?” diye sordu.
YENİ PLANDAKİ PROJELERİN ÖNEMLİ BİR KISMI BİR ÖNCEKİ PLANDA DA BULUNUYORDU
Büyükşehir Belediye Meclisinde 2006 yılında kabul edilen, eski plan döneminde bitirilmesi hedeflenen pek çok projenin gerçekleşmediğini görüldüğünü vurgulayan Özdemir bu projelerin, şimdi yeni planda tekrar karşılarına çıktığını, Stadyum, kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, akvaryum, eski Mersin evlerinin restore edilmesi, meyve-sebze halinin modernize edilmesi, hayvan pazarı kurulması, sığınma evleri, irtibat büroları, ambülans alımı, deniz botu alımı, Zeytinlibahçe caddesinin düzenlenmesi, otopark yapımı, modern otogar yapımı, personel niteliklerinin yükseltilmesi gibi projelerin büyük bir kısmının gerçekleştirilemediğini söyledi.

Bu projelerin, aynen yeni plana devrettiğine de dikkati çeken Özdemir, planda yer alan çok sayıda projenin hayata geçirilmesi konusunda şüpheleri olduğunu dile getirdi. Özdemir, “Bu şüphelerimiz iki nedene dayanmaktadır: Geçen plan dönemindeki projelerin büyük bir kısmı uygulanmamıştır. Bu konuda belediyemizin karnesi zayıftır. Bu projelerin gerçekleşebilmesi için ciddi miktarda parasal kaynağa ihtiyaç vardır” diye konuştu.
Belediyenin mevcut mali imkanları ile bu projelerin altından kalkamayacağını da sözlrine ekleyen Özdemir şunları söyledi:
“Belediyemizin bütçe ile öngörülen gelirleri gerçekleşmemektedir. 2008 Yılında 225 milyon TL gelir elde eden bir belediyenin, 2010 yılında bu rakamı 378 milyon TL’ye çıkarmasını beklemek gerçekçi değildir.
Ayrıca,
2010 Yılı için 53,2
2011 Yılı için 42,8
2012 Yılı için 44,9
2013 Yılı için 60,0
2014 Yılı için 57,8 milyon TL olmak üzere, 5 yılda toplam 258,7 milyon TL borçlanma yapılması planlanmaktadır. 2008 Yılı sonunda 245 milyon TL’ye ulaşan borçlar, alınması düşünülen yeni borçlarla ikiye katlanacaktır.
Bu durum, zaten bozuk olan mali yapıyı, tamamen kırılgan hale getirecektir.
SONUÇ
Bu stratejik plan, bundan sonraki 5 yıl boyunca yapılacak yıllık bütçelerin dayanacağı temel olacaktır. Bundan dolayı, gönlümüz daha gerçekçi ve öncelikleri olan bir plan yapılmasından yanaydı. Ancak, planın bu özellikleri taşımadığını üzülerek gördük. Bize göre, bundan sonra, belediyemiz plandaki projeleri bir öncelik sırasına koymalıdır. Elindeki imkanlara göre, projeleri öncelik sırasına göre gerçekleştirmeye çalışmalıdır.”
PRATİKHABER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124