Öne Çıkanlar Kasımda Deniz Keyfi spor mersin siyaset SİNAN KOÇ MHP Değil

CHP’de Yaşar Karadağ Sahaya İndiYerel seçim sürecinde geri sayım sürerken İşletmeci Yaşar Karadağ Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu açıkladı.

CHP’de Yaşar Karadağ Sahaya İndi
Yerel seçim sürecinde geri sayım sürerken İşletmeci Yaşar Karadağ Cumhuriyet Halk Partisi Yenişehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu açıkladı.

Aday adaylığını ilk kez Mezitli Gazetesi Haber Koordinatörü Ahmet leventyürü’ye açıklayan Yaşar Karadağ, 1954 yılında Erzincan’da doğdu. İlkokulu Zonguldak, Orta ve Lise öğrenimin Erzincan’da tamamladıktan sonra Ankara Turizm İşletmecilik ve Çukurova İşletme Fakültelerini bitirdi. İki ayrı üniversite mezunu olan Yaşar Karadağ, uzun süre futbol oynadı. Köy Hizmetleri’nde bir süre görev yaptıktan sonra ticarete atıldı. Mali müşavirlik ve inşaat sektörüyle de uğraşan Karadağ, 1972 yılında CHP’de siyasete başladı. Dönem dönem CHP’de adaylık başvurusunda bulunarak aktif siyasette rol aldı. 1999 yılında Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Karadağ, dönemin Genel Başkanı Deniz Baykal’dan önseçim sözü aldı. Baykal’ın verdiği sözü yerine getirmemesi üzerine kırılganlık gösterdi ve çok sayıda partili ile birlikte CHP’den ayrıldı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan seçilmesinin ardından yeniden CHP’ye dönerek aktif siyasete döndü.

BENİM GÖNLÜM ÖNSEÇİMDEN YANA
Aday belirleme yönteminin önemine değinen Yaşar Karadağ, “Adaylık süreci 6 ay önce belirlenir. Bunu da Genel Başkanımız ve MYK karara bağlıyor. Çıkarılan yönetmelikle atanma şekli belirleniyor. MYK’da görev yapan arkadaşlarımız geçiş döneminde ağırlıkta merkezden atamadan yana olduklarını hissediyorum. Ancak önseçimden de kaçmayacağımı çok net söylüyorum. Bu bir yarıştır. Merkezden atamada Genel Merkezimiz arkadaşlarımız arasından bir tercih yapmışsa hangi arkadaşımız olursa yanında olacağız. Seçime kadar da bütün katkılarımızı sunacağız. Ama benim gönlüm önseçimden yana. Ön seçim olursa parti üyelerimizi de onore etmiş ve daha canlı hale getirmiş oluruz. Merkezden atamalarda kırılganlıklar olacaktır. Bu bir gerçektir. Bunu da düzeltmek zaman alıyor. Ben kendim aday olursam ne kadar belediye başkan aday adayı arkadaşım varsa onlarla bir komisyon oluşturup birlikte çalışacağım. Onların projeleriyle düşüncelerinden de faydalanacağım” dedi.YÜZÜMÜZÜ HALKA ÇEVİRMEK ZORUNDAYIZ
Aday belirleme sürecinde parti örgütünün ciddiye alınması gerektiğini kaydeden Karadağ, “Örgütleri ciddiye alacak ve örgütün dışına çıkmayacağız. Parti üyesi il ve ilçe yöneticileri varsa onları dışlama gibi bir lüksümüz yok. Halkımızla bütünleşmek zorundayız. Yüzümüzü halka çevirmek zorundayız. Oturduğumuz koltuk bizi şımartmamalı. Partililerimizden koparmamalı. Partilileri öne çıkarmak ve çoğaltmak zorundayız. Seçilmiş başkanlar zaman zaman seçmenlerini unutuyor. Halkı unutuyor. Çok önemli koşulların dışında kesinlikle sokaklarda olacağız. Esnaflarımızla, STÖ’lerle birlikte olacağız. Seçilip geldikleri için muhtarlarımızı çok önemsiyorum. Mahallelerde komisyonlar kurulacak. Bu komisyonlarda STÖ’ler, siyasi parti temsilcileri, bürokratlar, esnaf temsilcileri bulunmalıdır. Her mahallede işsiz güçsüz insanlar vardır. Alt ve üst yapılarda eksikler vardır. Dul ve yetim, yalnız insanlarımız var. Bunlar güçsüzleşmiştir. Bu komisyonlar saptamalarını yapacak. Biz de saptanan sorunları çözme noktasında gerekeni yapacağız” şeklinde konuştu.

GÖÇ VEREN DEĞİL GÖÇ ALAN ŞEHİR YARATMALIYIZ
Mersin’deki işsizlik sorununun hızla çözülmesi gerektiğini de ifade eden Karadağ açıklamalarında şu görüşlere yer verdi:

“Milletvekili sayımız göç verdiğimiz için 12’den 11’e düştü. Biz eskiden göç alırdık. Bunun önüne geçmek zorundayız. Bu kent insan toplama yeri olsun demiyorum. Ancak yapacağımız hizmetlerle çekim alanı yaratıp kenti zenginleştirmek zorundayız. Yenişehir’in nüfusu köylerle birlikte 400 bini aştı. Ama bu kenti 1.5 milyon civarında hazırlıklı hale getirmeliyiz. Büyükşehir sınırları alabildiğince genişledi. Biz büyükşehire katkı sunmak zorundayız. Aksi halde işimiz zorlaşır ve hizmette kusurlar çıkar. Partimiz kan kaybeder. O halde biz bütün çalışmak zorundayız. Biz sorunlarını çözdüğümüz zaman halk gelip makamlarımız saatlerce işgal etmez. Gittiğimiz her yerde karşılaştığımız sitemler aynı. Üç belediyemiz var. Halktan kopuk, iletişim ağı yok. Yönetimlerle ters, insan diyalogları zayıf. Yoksul ve dar gelirli insanların partisi yoktur. Biz onların seviyesine ne kadar inersek o kadar başarışı oluruz. Eskiden CHP yoksul ve dar gelirli insanların partisiydi. Ancak o insanlar elimizden uçtu gitti. AK Parti yüzde 50’yi aşan bir güçle karşımıza çıktı. Önümüzde acı bir tablo var. O zaman birbirimizi kırma yerine halkımızla kucaklaşmak zorundayız. İnsanlarımızı siyasi düşüncelerinden ya da etnik kimlik yapısı nedeniyle dışlamamalıyız. Çerçeveyi geniş tutmak zorundayız. Belediyelerde kaynak belediye başkanı ve kurmuş olduğu ekibin elindedir. Yenişehir’de gelmiş geçmiş başkanlar bir şeyler yaptı ya da yapmadı. Saygı duyuyorum. Yapılan her şey bizim zenginliğimizdir. Onu eleştirme lüksümüz yok. Ama biz mevcut olan yapıdan daha iyi bir yapı oluşturacağımız, daha iyi projeler üreteceğimiz inancındayız. Burada bir dış kaynak eksik. Dış kaynağımızı hızla buraya yönlendirmeliyiz. Parası olup da yatırımdan korkan iş adamlarımız var. Buna çare bulmak zorundayız. Toprak bizden. Üst yapıyı yapıp çalışır duruma getirmek onlardan. Deniz, kara ve hava ulaşımı kolay. Biz bunu kullanamıyorsak bizde akıl eksikliği var demektir.”

MUHTARLAR GÜÇLENDİRİLMELİ
“Muhtarların neredeyse tüm hakları ellerinden alınmış. Muhtarlarımız dilenci durumuna gelmiş. Muhtarlarımız güçlendirmek zorundayız. Muhtarı maaşlı memur yapamazsınız. Belediyenin kasasından para verme şansınız yok. Bizim yerel yönetimde şirketleşen kurumlarımız var. Bu şirketimiz keyfi, olmamalı. Vurgun yeri de olmamalı. Yüzünü halka çevirmeli. Halkla bütünleşmeli. Elde edilen gelirin dönüşümü halkımıza olmalıdır. Muhtarlarımızın maaşları ile görev yaptıkları yerlerin fiziki koşulları iyileştirilmelidir. Muhtarları belediyelere bağımlı halden kurtarıp halkın hizmetlerine katkı sunmalarını sağlayacağız. Görevini gerçekten dürüst ve düzgün yapan basın mensupları için belediyelerde bir fon oluşturulmasından yanayım. Mersin basınının bir yerlere bağımlı olmasını kabullenemiyorum. Belediye binası içerisinde basın mensuplarının rahatlıkla girip çıkacağı ve oturacağı, işini yapacağı bir mekan oluşturmak gerek. Benim basın mensuplarından korkum yok. Orada yazıp çiziyorsa neden korkayım. Onları korumak ve daha güçlü hale getirmek de görevimiz. Mersin basını daha özgür, daha şeffaf ve kimsenin adamı olmadan yazabilir hale gelmelidir. Ben bundan yanayım.”

YÜZÜMÜZÜ SOLA ÇEVİRMEK ZORUNDAYIZ
“CHP için zenginlerin kulübü olduğu söyleniyor. Bu söylemden kurtulmak zorundayız. Yüzümüzü sola çevirmek, ezilenden yana olmak zorundayız. Hakkı yenen insanların çıkarlarını kendi çıkarımız gibi görmek zorundayız. Bu kentin önemli sıkıntıları var. Yenişehir İlçe Belediye Başkanlığına aday adayı olmayı düşünüyorum. Aday olduğumda da gerçekten tüm söylemlerimin arkasında olacağım. Bir kadın sığınma evimiz yok. Aile içi şiddet olduğunda sığınacak yer akrabalar olmamalı. Yapacağımız kadın sığınma evinde şiddet mağduru kadınlarımız kendi evinden daha huzurlu olacak. Aileleri birleştirmek mümkün olmuyorsa hukuksal destek vermek de görevimiz olmalı. Eşinden ayrıldığında da sokağa atılmamalı ve belediyemizde iş sahibi olmalı.”

ADAY ERKEN BELİRLENMELİ
“Adaylar ne kadar erken belirlenirse halkın özümsemesi rahat olur. Aydından korkan parti yıpratılma korkusuyla geç açıklar. Mevcut başkanlar aday gösterilmeyince hizmetlerin duracağı düşüncesine kapılırsanız bu ters bir düşüncedir. Yıpratılmaya müsait aday belirlemeyeceksiniz. Bugün aday gösterilmişsem bu sokaklarda bugün mücadelemi vermeliyim. Herkese ulaşabilmeliyim. O nedenle zaman yeterli olmalı insanlar adayı iyi tanımalı. Bu kural aday olan herkes için geçerlidir. Ne yazık ki bizim ülkemizde bir insanı tanımak İstiyorsanız aday yapın neyi varsa ortaya dökülüp yıpratılıyor. Bunlar hoş şeyler değil. İnsanları geçmiş ya da gelecekleriyle yıpratmaya kimsenin hakkı olmamalı. Karşımıza çıkan aday defolu da olsa bunu kullanmak bize ya da ekip arkadaşlarımıza düşmemelidir. Partinin büyümesine ihtiyacımız var. İktidar olmamız yerel yönetimin kapısından geçer.”

ADAY PROFİLİ
“CHP’nin adayları her şeyden önce yüzünü halka çevirmelidir. Halkın, esnafın, STÖ’lerin içinde olmalı. CHP yalnızların partisi olmalıdır. Adayları da yalnızların adayı olmalıdır. Aday yansız olmalı her kitleye tarafsı hizmet vermelidir. Eşit davranmak zorundadır. Yanlı davrandığımız zaman yalnız ve yoksul kesimi kaçırmış oluruz. sindirme politikalarından vazgeçmek zorundayız. Ekipler olmalı ama belediye başkanının bu ekiplerde izi olmamalı. Oy vermeyeni kazanmanın yolu da eşitlikten geçer. Belediye başkan adayı toplumun kabullendiği, AK Parti’nin önüne geçecek yeni reformlardan yana olmak zorunda. Belediyeye gelen herkesi evimize ya da işyerimize gelmiş gibi karşılamak zorundayız. Güler yüzlülük en önde olmalıdır. Çözümsüzlük yerine çözüm üretmek zorundayız.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.