Öne Çıkanlar mersin haber mersin siyaset Bozyazıda Hortum Felaketi Mersin Ve Anvers Kardeş Şehir Olacak Mersin 7. Mobilya

CHP'li Atıcı'dan Soru ÖnergesiCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, hasta bilgilerinin yetkisiz kişilerin eline geçtiği iddialarıyla ilgili soru önergesi verdi.

CHP'li Atıcı'dan Soru Önergesi
CHP Milletvekili Atıcı, Aile Hekimliği Bilgi Sistemi'ne yetkisiz kişilerin girdiği ve hastaların özel bilgilerini ele geçirdiği iddialarını TBMM'ye taşıdı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na yazılı soru önergesi veren Atıcı, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom'un şifresi kullanılarak yetkisiz kişilerce "Aile Hekimliği Bilgi Sistemi"ne girildiği ve hastalara ait "mahrem" bilgilerin ele geçirildiği yönündeki iddiaları anımsattı. Önergesinde, hastaların her
türlü kimlik bilgileri ile birlikte, sadece hekimlerin bilmesi gereken "mahrem" bilgilerin ticari amaçlı olarak da kullanılabileceğine dikkat çeken Atıcı, olayın bir skandal olduğunu ve sorumlular hakkında adli ve idari işlem yapılması gerektiğini belirtti.Atıcı, Aile Hekimliği Sistemi ile ilgili tüm verilerin Aile Hekimliği Bilgi Sistemi'ne (AHBS) kaydedildiğini, buradaki verilerde kişinin ve ailesinin tüm kimlik ve "mahrem" olan sağlık bilgilerinin yer aldığını, ayrıca aile hekimlerinin bir takım özlük haklarıyla ilgili bilgilerin de bulunduğunu kaydetti. Bu nedenle bu sistemdeki verilerin titizlikle korunması ve saklanması gerektiğinin altını çizen Atıcı, soru önergesinde, "Ancak; yetkisiz kişiler tarafından AHBS'ye girildiği ve burada yer alan hasta
bilgilerinin silinerek havuza atıldığı, sistemde kesin kayıtlı hasta sayılarında değişiklikler olduğu hakkında bir takım haberler basında yer almıştır. Bu durum hastalara ait mahrem bilgilerin yetkisiz ellere geçtiği şüphesiyle kamuoyunda ciddi bir endişeye ve paniğe sebep olmuştur. Kamuoyuna yansıyan bu iddialarla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı tarafından bugüne kadar ciddi bir araştırma ve inceleme yapıldığına dair doyurucu bir bilgi verilmemiştir. Bu durum Bakanlığın AHBS'deki bilgilerin korunmasına verdiği önemi gözler önüne serdiği gibi en mahrem hasta bilgilerinin ikinci ve üçüncü şahısların eline geçmesine de seyirci kaldığını göstermektedir" dedi.
Önergesinde, Sağlık bakanı Akdağ'dan, tüm bu iddiaların doğru olup olmadığını cevaplamasını isteyen Aytuğ Atıcı, şunları kaydetti:
"Doğru ise Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü ve diğer sorumlular hakkında adli/idari bir işlem başlatılmış mıdır? Kaç hastanın, hangi bilgileri yetkisiz kişilerin eline geçmiştir? Bu verilerin kopyalanıp kopyalanmadığı, ne maksatla yapıldığı ve kimlerin zarar gördüğü tespit edilmiş midir? Bu bilgileri ele geçiren kişi/firmalar kimlerdir? 1 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe giren bir genelge ile AHBS yazılım firmaları ile gizlilik sözleşmesi yapılması zorunluluğu getirilmiştir. Bu tarihten önce yapılan sözleşmelerde gizlilik sözleşmesi neden istenmemiştir? Aile Hekimleri, Yönetmelik gereği bu verilerinin saklanması ve korunmasıyla sorumludurlar, üst düzey yöneticilerin şifresiyle yetkisiz kişilerce bu sisteme girilmesinin mümkün olabildiği bir ortamda hekimlerin sorumluğu olacak mıdır? Tüm bu olumsuzluklara rağmen birinci basamak sağlık hizmetlerini ticarileştiren "Aile Hekimliği" uygulamasına devam edilecek midir?"
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.