Öne Çıkanlar Lawala Sahip Çıktı mersin kültür sanat Mersin Narenciye Festivali Sona Erdi ıslah Rus

CHP’li Seçer: “Her Okul Medrese mi Olacak?”CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer Mersin Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan'ın imzasıyla ilçedeki tüm okullarda personel ve öğrencilerin ibadeti için yer belirlenmesinin istenmesine yönelik genelgeyi TBMM gündemine taşıdı.

CHP’li Seçer: “Her Okul Medrese mi Olacak?”
CHP Mersin Milletvekili Seçer, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan'ın imzasıyla ilçedeki tüm okullara gönderilen, okullarda personel ile öğrencilerin ibadeti için yer belirlenmesinin istendiği genelgeyi Meclis gündemine taşıdı. Seçer, “Her okula bir mescit, bir kilise, bir sinagog, bir cemevi mi kuracaksınız?” diye sordu.

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer Mersin Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan'ın imzasıyla ilçedeki tüm okullarda personel ve öğrencilerin ibadeti için yer belirlenmesinin istenmesine yönelik genelgeyi TBMM gündemine taşıdı. AKP’nin eğitimi kamusal, bilimsel ve laik eğitim anlayışından uzaklaştırdığını vurgulayan Seçer, “Müslüman vatandaşlarımızın dışında farklı inanç grubundaki velilerin talebi olursa her okula bir mescit, bir kilise, bir sinagog, bir cemevi mi yapacaksınız?” diye sordu.CHP Mersin Milletvekili Seçer, 21 Mart tarihli Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan'ın imzasıyla ilçedeki tüm okullara gönderilen ve “okullarda ibadet yapmak isteyen personel ve öğrencilere gerekli kolaylığın gösterilmesi ile seçmeli Dini Bilgiler derslerinde uygulama alanları için ihtiyaç duyulan uygun ortamların ve ibadet yerlerinin sağlanması” konusundaki genelgeyi TBMM’ye taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Seçer, son yıllarda AKP’nin getirdiği uygulamalarla eğitimde onarılamaz yaralar açtığını vurguladı. “Milli eğitimin artık elle tutulacak bir yanı maalesef kalmadı. Çocuklarımızın geleceğini belirleyen eğitim sisteminin laik ve bilimsel olmasının yanı sıra daha eşitlikçi, daha çağdaş bir eğitim sistemine doğru evrilmesi gerekirken, AKP iktidarında eğitim tam anlamıyla bir yıkıma uğratıldı” diyen Seçer, Akdeniz Milli Eğitim Müdürü’nün genelgesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Seçer, şöyle devam etti:

“Bu uygulama kabul edilebilir bir uygulama değildir. Türkiye’de laik bir eğitim sisteminin olması esastır. Genelde Türkiye, özelde ise Mersin farklı inanç gruplarının yaşadığı bir coğrafyadır. Bu genelge doğrultusunda Müslüman vatandaşlarımızın dışında farklı inanç gruplarındaki velilerin talepleri doğrultusunda ibadetlerine, dini ritüellerine yönelik bir yer talebi olursa ne olacak? Bu talep uygulamada nasıl karşılanacak? Yani, her okula bir mescit, bir kilise, bir sinagog, bir cemevi mi yapacaksınız? Bu ve benzeri uygulamalar, toplumu bölen uygulamalardır. Yöneticileri bu uygulamalara zorlamak AKP’nin dindar ve kindar gençlik yetiştirme arzusundan kaynaklanmaktadır. Biz elbette kimsenin inancına ya da ibadetine saygısızlık etmeyiz, etmek de istemeyiz. Her yurttaşımızın dini inancı ve itikatı tamamen kendisini ilgilendiren konudur. Ancak, biz eğitimin dinselleştirilerek, dini motifler ile işlenerek gericileştirilmesine yönelik çabalara karşı çıkıyoruz.”

HER OKUL MEDRESE Mİ OLACAK?
Seçer, soru önergesinde Bakan Avcı’nın yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti:
.Sözü edilen genelge, insan merkezli ve laik eğitim anlayışından uzakta olan 4+4+4 eğitim sistemin bir sonucu mudur? Bu eğitim sistemiyle okulların her birinin medreseye dönüştürülmesi, her okula bir imamın atanması hükümetinizin gündeminde midir?
.Özelde Mersin’de genelde ise Türkiye’deki kaç ilköğretim okulunda, kaç lisede “uygun alan” ayrılmış ve kaç “ibadet yeri” bulunmaktadır? Son bir yılda açılan yerlerin sayısı kaçtır? Sözü edilen ibadet yerlerinin dinlere göre dağılımı nedir?
. Türkiye’de diğer semavi dinlerin yanı sıra Alevi inanç grubuna bağlı yurttaşlarımızın olduğu bilinen bir gerçektir. Bütün bunlar dikkate alındığında; farklı semavi dinlere mensup kişilerin dini ritüeline uygun olarak okullarda Havra, Kilise, Cemevi’nin de açılması düşünülmekte midir? Avrupa ülkelerinde uygulama nasıldır?
.Her dinin ibadet saati ve günü değişiktir. Örneğin namaz ibadetinin saatinin mevsimsel olarak değiştiği de dikkate alındığında, ders saatleri ibadet saatine göre mi ayarlanacaktır?
.Kimi okullarda sınıf mevcudun 70’in üzerine çıktığı, laboratuarların ve kütüphanelerin bulunmadığı bir ortamda, sözü edilen ibadethaneler; öğrenci ve personel arasında “ibadet yapanlar/yapmayanlar” olarak bir bölünmüşlüğü yaratması kaçınılmaz görünmektedir. Bu süreç, yeni bir fişleme sürecini başlatmayacak mıdır?
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.