Öne Çıkanlar BBP Genel Başkan Yardımcısı Kartal: Biz Seferle Yükümlüyüz” Forum Mersinde Bayram Coşkusu Tarsus İdman Yurdu: 0 - Gümüşhanespor: 1 Çukurova Havaalanı İnşaatı Sürüyor BİK mersin

CHP’li Ulaş Yılmaz Niçin ‘HAYIR’ Diyeceklerini Anlatmayı SürdürdüNiçin ‘Hayır’ diyeceklerini anlatmayı sürdüren CHP Mezitli İlçe Başkanı Ulaş Yılmaz, “Amaç, cumhuriyetin temel niteliklerini ortadan kaldırmak” dedi.

CHP’li Ulaş Yılmaz Niçin ‘HAYIR’ Diyeceklerini Anlatmayı Sürdürdü
CHP Mezitli İlçe Başkanı Ulaş Yılmaz, “Türkiye’de yargı bağımsızlığını daha da güçlendirmek yönünde köklü reformlara gereksinim varken, sadece HSYK ve Anayasa Mahkemesi gibi yargının üst kurumlarında yapısal değişikliğe gitmeyi, bir yargı reformu olarak tanımlamak ve buna ‘Demokratikleşme’ demek olanaksızdır. Anayasa değişikliği ile yapılmak istenen, cumhuriyetin temel niteliklerini ortadan kaldıracak ve ülkeyi otoriter bir yönetim biçimine götürecek olan bir rejim değişikliğidir.” dedi.

CHP Mezitli İlçe Başkanı Ulaş Yılmaz, ilçede başlattığı “Anayasa değişikliğine HAYIR” kampanyasını sürdürüyor. Geçen hafta Sanayi Sitesi esnafı ile ilçeye bağlı köylerde başlatılan kampanya geçtiğimiz gün, mahalle muhtarları ziyaret edilerek sürdürüldü.
Ulaş Yılmaz, beraberinde İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, kadın kolları yöneticileri ve Mezitli Gençlik Kolları Başkanı’yla birlikte mahalle muhtarlıklarını ziyaret etti. Ziyaretler kapsamında; Viranşehir, Fatih, Menderes, Merkez mahalleleri ile Yeni Mahalle muhtarlığı ziyaret edildi.“İKTİDARA BAĞLI YARGI YARATMAK İSTİYORLAR”
İlk olarak Viranşehir Mahallesi Muhtarı Sinan Örüng ile bir araya gelen Yılmaz, burada Anayasa değişikliğine niçin “Hayır” diyeceklerini açıklayarak muhtar Örüng’den “Hayır” oyu kullanmasını istedi. Yılmaz, “Anayasa değişikliği paketinin oylanacağı 12 Eylül’deki halk oylamasında ‘HAYIR’ diyeceğiz. Çünkü bu paket ne sizin sorunlarınızı çözecek, ne de Türkiye Cumhuriyeti’ne fayda getirecek. AKP’nin Anayasa değişikliği ile yapmaya çalıştığı şey, 8 yıldır yaptığı uygulamaların hesabını vermekten kaçınma gayretidir. Başka bir ifade ile iktidar partisince dayatılan anayasa değişikliğinin amacı, kendisine ayak bağı olarak gördüğü yüksek yargı organlarını tasfiye etmek ve iktidara bağlı bir yargı yaratmaktır. Bunun sakıncalarını ise hepimiz biliyoruz. Bu nedenle oyumuz ‘Hayır’ olacak” dedi.
Viranşehir Mahallesi Muhtarı Sinan Örüng ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 12 Eylül’deki halk oylamasında “Hayır” oyu kullanacağını ve bu yönde çalışacağını aktardı.“BUNUN ADI DEMOKRATİKLEŞME DEĞİL”
Ardından Yeni Mahalle Muhtarlığı’na geçen Yılmaz ve beraberindekileri Yeni Mahalle Muhtarı Ömer Kaykaç karşıladı. Ulaş Yılmaz burada da niçin “Hayır” oyu kullanacaklarını dile getirerek muhtar Kaykaç’tan destek istedi. Yılmaz şunları kaydetti:
“Türkiye’de toplumun kaygı verici ölçüde kutuplaşmaya sürüklendiği günümüzde, bir toplum sözleşmesi olan anayasa değişikliği için olmazsa olmaz olan asgari uzlaşma ortamı sağlanmamıştır. Bu durum anayasal geleneklere aykırı olduğu gibi tamamen iktidar partisine ilişkin öznel nedenlere dayanmaktadır. Bu süreç katılımcılık ve çoğulculuktan uzak ve diğer siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, meslek odalarına kısaca ulusumuza dayatmaya dönüşmüştür. Türkiye’de yargı bağımsızlığını daha da güçlendirmek yönünde köklü reformlara gereksinim varken, sadece HSYK ve Anayasa Mahkemesi gibi yargının üst kurumlarında yapısal değişikliğe gitmeyi, bir yargı reformu olarak tanımlamak ve buna ‘Demokratikleşme’ demek olanaksızdır. Anayasa değişikliği ile yapılmak istenen, cumhuriyetin temel niteliklerini ortadan kaldıracak ve ülkeyi otoriter bir yönetim biçimine götürecek olan bir rejim değişikliğidir. Yani, dayatılan antidemokratik uygulamalar kurumsallaştırılmak istenmektedir. Bu nedenle Anayasa değişikliğine ‘Hayır’ diyoruz ve desteklerinizi bekliyoruz.”
Yılmaz ve ilçe yöneticileri daha sonra Atatürk Mahallesi Muhtarı Salih Suat Yetişkul’u makamında ziyaret etti. Yetişkul, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Yılmaz’ı çalışmaları nedeniyle kutladı.“İKTİDARINI DAHA DA GÜÇLENDİRMEK İÇİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPIYOR”
Yetişkul’u ziyaretinde de referandumda niçin hayır oyu kullanacaklarını açıklayan Yılmaz gerekçelerini şu ifadelerle dile getirdi:
“Katılımcı ve çoğulcu bir süreç içinde gelişmeyen, temel bir uzlaşmaya dayanmayan ve bu nedenle milli iradeyi yansıtmayan, böyle bir anayasa değişikliğinin ve bunun bütün olarak halk oylamasına sunulmasının, özünde yöntem olarak 12 Eylül Anayasası'nın hazırlanma ve kabul sürecinden hiçbir farkı yoktur. Bu şekilde yapılmak istenen bir halk oylaması süreci; gerçek anlamda halkın görüşünün sorulması değil, tıpkı 12 Eylül Anayasası gibi bir dayatma ve aldatmaca olacaktır. Kısaca siyasi iktidar, özgürlükler ve haklar ülkesi yaratmak için değil, iktidarını daha da güçlendirmek, yargı erkini vesayet altına almak, antidemokratik ve baskıcı bir düzen kurmak istediği için, bu yönde değişiklik yapmak istemektedir. Bu değişikliğin gerçekleşmesi durumunda ne Anayasa'nın ruhu ve ne de demokrasinin adı kalacaktır.
Biz bu yüzden ‘Hayır’ diyoruz ve sizden de destek bekliyoruz”
Muhtar Yetişkul ise referandumun ülke için önemli bir siyasal gelişme olduğuna dikkat çekerek, Türkiye ve Türk insanı adına en hayırlı sonucun çıkmasını temenni ettiğini kaydetti.

“DERTLERİ BAŞKA..!”
Atatürk Mahallesi’nin ardından Menderes Mahallesi’ne geçen Ulaş Yılmaz’ı burada muhtar Lütfi Şahin karşıladı. Şahin ile kısa süre sohbet eden Yılmaz, “AKP, yapacağı Anayasa değişikliğiyle ülkemizin daha da demokratikleşeceğini iddia etmektedir. Ancak pakette yer alan maddelerin hiç birisinde ne 12 Eylül’ün sorumlularının yargılanmasından bahsedilmektedir, ne de 28 Şubat’ın... Anlayacağınız amaçları, dertleri başka...
Türk insanı iş, aş derdinde fakat bu halkı yönetenler, nasıl daha fazla at oynatırız derdinde...
Açılım dediler, halkı daha da böldüler. Dağdaki terör şehirlere indi.. Ve bütün bunların adını “demokratikleşme” koyabilme aymazlığı içine girdiler... Bu oyunlara ‘Dur’ demek için oyumuz ‘Hayır’ olacak” dedi.
Lütfi Şahin de ülkenin içinden geçtiği hassas döneme işaret ederek vatandaşlardan verecekleri oyun değerini bilerek hareket etmelerini ve mutlaka sandığa gitmelerini istedi.
Buradan Fatih Mahallesi'ne geçen Ulaş Yılmaz son olarak Merkez Mahallesi Muhtarı Mustafa Dinç ile bir araya geldi. Dinç ile sohbet eden Yılmaz, ““AKP’nin 8 yıllık iktidarı döneminde dağdaki terör şehirlere indi. Ülkemiz açılım saçılım yutturmacalarıyla bölünmenin, parçalanmanın eşiğine getirildi. Neredeyse her gün şehit cenazeleri kaldırmaya başladık ve bunun adı ‘demokratikleşme’ kondu. Bu gidişe dur demek gerekmektedir ve 12 Eylül AKP’ye ‘dur’ demek için bir fırsattır.” şeklinde konuştu.
PRATİKHABER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.