Öne Çıkanlar Mersin Lojistik Fuarı Açıldı LİCE dha Kaplumbağaların Denize Yolculuğu Mersin Büyükşehir Belediyesi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: ‘Söz Verdik Yapıyoruz’Bakan Çağlayan, “Türkiye işsizliğin belini kırarak, çift haneli rakamlardan tek haneli rakama düştü” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: ‘Söz Verdik Yapıyoruz’
banner123
Bakan Çağlayan, “Türkiye işsizliğin belini kırarak, çift haneli rakamlardan tek haneli rakama düştü” dedi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ‘Söz verdik yapıyoruz’ sloganı ile Mersin’de 1 yılda gerçekleştirdikleri hizmetleri anlattı.Bakan Çağlayan, “Mersin’de Türkiye demokrasisine örnek olacak bir çalışmayı gerçekleştirdik. İşsizlik rakamı 9,9 olarak açıklandı. Türkiye işsizliğin belini kırarak, çift haneli rakamlardan tek haneli rakama düştü. Başta Yunanistan olmak üzere birçok ülkedeki insanlar, paralarını çekerek ülkemize getiriyor. Söz verip sözlerini unutanlardan değiliz” DEDİ.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dünya ülkelerinin ekonomik ve siyasi kriz yaşadığı bir dönemde Türkiye’nin işsizlikte çift haneli rakamlardan tek haneli rakamlara düştüğünü belirterek, “Bugün AB ortalaması yüzde 10,8, bizde 9,9. Bugün Türkiye’nin bu noktaya gelmesi tesadüf değildir" dedi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen geniş katılımlı bir toplantıyla 12 Haziran seçimlerinin ardından geçen bir yıllık sürede Mersin’de gerçekleştirdikleri hizmetleri anlattı. Yarın Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da katılacağı Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’ndaki AKP İl Kongresi öncesi ‘Söz Verdik Yapıyoruz’ sloganıyla düzenlenen toplantıya, AKP Mersin milletvekilleri Nebi Bozkurt ve Ahmet Tevfik Uzun ile sivil toplum kuruluşu ve oda temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda partili katıldı.
AKP Mersin İl Başkanı Mekin Merter Salt’ın kısa açış konuşmasının ardından kürsüye çıkan Bakan Çağlayan, bir yılın çok çabuk geçtiğini ve çok azimli, çok kararlı, gece gündüz Mersinliler için yoğun çabalar gösterdikleri bir dönem olduğunu ifade etti. Mersin’de Türkiye demokrasisine örnek olacak bir çalışmayı gerçekleştirdiklerini dile getiren Çağlayan, “Hani bizde bir laf vardır; bazı şeyler anlatılmaz yaşanır. Siz Mersin’de bunları yaşıyorsunuz. Devam eden inşaatları, yapmış olduğumuz icraatları, bilhassa Mersin için en büyük problem olarak gördüğümüz işsizlik meselesinde Mersin’de geldiğimiz noktayı ve Mersin ekonomisinin giderek geliştiği, istihdamın ve işyeri sayısının giderek arttığı bir ortamda, bunları aslında sizler yaşıyorsunuz. Okulların tatile girdiği bu dönemde nasıl öğrenciler karnelerini almışsa, biz de ‘Mersin icraat karnemizi’ sizlerle paylaşacağız” dedi.
“Ben sizlere Mersin’in altını üstüne getireceğiz demiştim” diyen Çağlayan, Mersin’in gerçekten buna ihtiyacı olduğunu kaydetti. Mersin’in Türkiye’nin gelişme trendine uygun bir şekilde gelişim gösteremeyen, aslında fevkalade özelliklere sahip bir il olduğunun altını çizen Çağlayan, adeta demokrasi göstergesi, çeşitli etnik ve inanç gruplarının bir arada yaşadığı bir il olma özelliğine sahip olduğunu vurguladı.“TÜRKİYE İŞSİZLİĞİN BELİNİ KIRDI”
Bugün işsizlik rakamlarının 9,9 olarak açıklandığını aktaran Çağlayan, bu verilerle Türkiye’nin Şubat-Mart-Nisan döneminde de adeta işsizliğin belini kırarak, çift haneli rakamlardan tek haneli rakamlara düştüğünü bildirdi. Bugün Avrupa Birliği (AB) ortalamasının yüzde 10,8 olduğuna işaret eden Çağlayan, “Bizde 9,9. Türkiye, Cumhuriyet tarihinde ilk defa 25 milyon insanı istihdam etme başarısını gösterdi. Böyle bir dönemde 9,9 diğer dönemlerle karıştırılmasın. Dünyanın en yoğun ekonomik ve siyasi kriz yaşadığı dönemde, ihracat pazarlarımızda yaşanan sıkıntıya rağmen bugün Türkiye’nin bu noktaya gelmesi tesadüf değildir" ifadelerini kullandı.“TÜRKİYE GÜVEN VE İSTİKRARIN ADRESİ OLDU”
Türkiye'nin nüfusunun her sene 1 milyondan fazla arttığını ve her yıl 1 milyon insana iş bulmak zorunda olduklarını dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti:
“Türkiye, her yıl 1,5 milyondan fazla insanı istihdam eden kapasiteye geldi. Devletin olmadığı, özel sektörün olduğu ortamda bunlar gerçekleştirildi. Bunun temelinde ihracat ve dışa açık bir politika yatıyor. Türkiye, bundan 10 yıl önce bankaları batan bir dönemden güvenli ve istikrarlı hale gelmiştir. Bugün Yunanistan başta olmak üzere dünyanın huzursuzluk ve ekonomik kriz yaşanan birçok yerindeki insanlar, Türkiye'deki güven ve istikrar nedeniyle paralarını çekerek, ülkemize getiriyor. Bundan da gurur duyuyoruz. Türkiye, güven ve istikrarın adresi olmuştur."“SÖZ VERİP SÖZLERİNİ UNUTANLARDAN DEĞİLİZ”
"İstikrar Sürsün, Mersin Büyüsün" sloganı ile yola çıktıklarını vurgulayan Çağlayan, Mersin halkının teveccüh göstererek AKP’yi Mersin'de de birinci parti yaptığını ifade ederek, Mersinlilere teşekkür etti. Mersin’e parti kimliğinin ötesinde bir nefer gibi hizmet ettiklerini söyleyen Çağlayan, “Bizler, seçim zamanı söz verip, sonrasında sözlerini unutanlardan değiliz. Bizler, ‘siyasetin söz vermek değil, sözünün eri olmak’ olduğuna inanıyoruz. Sayın Başbakanımızın hep işaret ettiği, bizim de söylediğimiz gibi ‘ne aldatan olacağız, ne de aldanan olacağız’. Mersin, bulunduğu coğrafi konum, stratejik özelliği, 320 km'yi aşkın sahili, tarihi kültürel zenginlikleri ile Türkiye'nin en önemli liman, turizm, lojistik merkezlerinden biri olacak demiştik. Bu bir hayal değil, Mersin zaten bunu hak ediyor” dedi.
Bakan Çağlayan, Mersin’de başlanan ve bundan sonraki süreçte yapılacak yatırımları da rakamlarla anlattı. Akdeniz Oyunları kapsamında kente 450 milyon liraya ulaşacak yatırım yapıldığına dikkat çeken Çağlayan, “Bu yatırımlarla hem dünya çapında bir etkinliğin yapılmasıyla Mersin'in değeri artacak hem de bu yatırımlar yapılırken sağlanacak katkıyla kent ekonomisinin çarkları daha hızlı dönecek. Çukurova Uluslararası Havalimanı’nda teknik çalışmaları tamamlayarak temel atmaya hazırlanıyoruz. 36 ayda tamamlanacak bu yatırım ile 357 milyon euroluk yatırım gerçekleştirilecek. Böylesine önemli bir yatırım bölgeyi adeta uçuracak. Mersin'e turizmde basamak atlatacak projelerden birisi Tarsus-Kazanlı turizm bölgesidir. Bu tesislerin tahsisleri yapıldı, inşaata başlanması için ormanın içinden geçecek yolun inşaatına başlandı. Su ve elektrik teminiyle ilgili çalışmalara başlandı. Bugün yarın imzaya açılacak ‘acele kamulaştırma’ ile beraber yol konusundaki sorunları çözülecek. Bu projenin yanında Karboğazı-Gülek de Turizm Gelişme Bölgesi ilan edildi. Bu bölgenin de çalışmaları tamamlanıyor ve yakında tahsis ihaleleri yapılacak. Böylece kış ve etkinlik turizmi devreye alınarak, Mersin'in turizm açısından çok yönlü cazibe merkezi olması sağlanacak. Mersin’in lojistikte bir avantajı, dünyanın en büyük 120 konteyner limanları sıralamasında 97. sırada yer alan limanıdır. Ancak bununla yetinmeyecek ve dünyanın en büyük 10 limanından birini Mersin'e yapacağız. Dolgu yöntemiyle yapılması planlanan ve 2 milyar 872 milyon euroya mal olmasını planladığımız liman ile ilgili projeler hazırlandı ve altyapı tamamlanarak ihale aşamasına getirildi” dedi.
Çağlayan, Başbakan Erdoğan’ın yarınki Mersin programına da değinerek sözlerini şöyle tamamladı:
“Yarın Mersin'e gelecek olan Sayın Başbakanımız, 231 milyon liralık yeni yatırımları hizmete açacak ve 45 tesis Mersin'e kazandırılacak. İnanın ki daha yeni başladık. Henüz 1 yılımız doldu. Planlarımızı yaptık, bütçelerini ve gerekli ekonomik, sosyal ve hukuki altyapısını hazırladık. Mersin'de değişim ve dönüşüm yeni başlıyor.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124