Öne Çıkanlar 17 Ülkeden 230 İşadamını Ağırlayacak 4 Gün Sonra Kurtarıldı mersin siyaset TWİTTER TRT

Engelli Yurttaşların Sorunları Meclis GündemindeCHP Mersin Milletvekili Seçer, engelli yurttaşların sorunlarını Meclis gündemine getirdi. Seçer, hem engelli yurttaşların hem de ailelerinin sağlıktan eğitime her alanda mağdur edildiğini vurguladı ve Mersin’deki ailelerin feryatlarını duyurabilmek için sokaklara çıktığını söyledi.

Engelli Yurttaşların Sorunları Meclis Gündeminde
CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, engellilerin sorunlarına duyarlılık çağrısı yaparak engellilerin ve ailelerinin karşı karşıya kaldığı konuları TBMM gündemine taşıdı.
Engelli bireylerin çağdaş yaşamın gerektirdiği koşullara kavuşmaları için bu konunun siyaset üstü tutulması gerektiğini belirten Seçer, buna karşın Türkiye’de engellilerin ve ailelerinin sorunlarının artarak devam ettiğini belirtti. Engellilerin öncelikli sorunlarının eğitim, sağlık ve istihdam alanında oluştuğuna dikkati çeken Seçer, “Engellilerimizden hep görünmez olmaları istendi. Evlerinden dışarı çıkamadılar. Sorunlarıyla, engelleriyle bir başlarına bırakıldılar. Artık Bakanlık da Hükümet de engellileri görmezden gelmeyi bıraksın. Onlar bizim çocuklarımız, hepimiz de engelli adayıyız. Bunu unutmamalıyız” dedi.FERYAT SOKAĞA TAŞTI
Mersin’de çocuklarının eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinden faydalanabilmesi için önlerine engeller konulduğuna dair ailelerin şikayetleri olduğunu belirten Seçer, ailelerinin bu şikayetleri anlatabilmek için sokağa çıktığını hatırlattı. “Aileler yaptıkları eylemlerle artık feryada dönüşen seslerini duyurmaya çalışıyorlar” diyen Seçer, ailelerin tek isteğinin çocuklarının diğer her çocuk gibi eğitim hakkına sahip olduğu gerçeğinden hareket ederek kendi çocuklarının da özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetinden faydalanabilmesinin sağlanması olduğuna dikkati çekti. Ailelerin taleplerinin çeşitli gerekçeler öne sürülerek kabul edilmediğinden yakındığını ifade eden CHP Milletvekili, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.
Engellilik halinin sadece engeli olan bireyi veya ailesini değil, tüm toplumu ilgilendiren bir konu olduğunu vurgulayan Seçer, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de yaşayan her yurttaşımızın ayrı bir sorunu var. Engelli yurttaşlarımızın sorunlarını siyaset üstü ele alalım diyoruz ama görüyoruz ki hem engelliler hem de aileleri mağdur bırakılıyor. Ne yapacak engelli vatandaşlarımız? Sorunlarını kime anlatacak? Devlete sığınıyorlar, ama iktidar onlara sırtını dönüyor. Engelli çocuğu bulunan bir aile çocuğunu okutmak, iş sahibi yapmak istiyor. Ama karşılığını bulamıyor. Lafa gelince hükümetimizde söyleyecek laf bol, ancak uygulamada karşılığı yok. Bu hükümet ‘Engelliler öğretmen olamaz’ dedi. İşte asıl AKP’nin zihniyetidir engelli olan ve bu zihniyet onun içindir ki toplumun hiçbir sorununa çözüm üretemiyor ve üretemez”

BAKAN ŞAHİN’E SORULAR
CHP Milletvekili Seçer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde ise şu sorulara cevap verilmesini talep etti:
“.Türkiye’de engelli çocuklara hizmet veren kaç devlet kaç özel okul bulunmaktadır ve bu okulların kapasiteleri nedir?
.Getirmiş olduğunuz 4+4+4 eğitim sistemi ile sınıf mevcutlarının kalabalıklaştığı, özellikle büyük şehirlerde “birleştirilmiş sınıf” uygulamalarının olduğu bilinen bir gerçektir. Bu çerçevede genelde Türkiye, özelde ise Mersin’de eğitim çağında bulunan ancak eğitimine devam edemeyen kaç engelli öğrenci bulunmaktadır?
.Özelde Mersin’de genelde ise Türkiye’de engelli bireylerin eğitimlerini sürdürebilmeleri adına bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir?
.Türkiye genelinde ve özelde Mersin’deki okullardan uzaklaştırılan kaç engelli öğrenci bulunmaktadır? Öğrencilerin okullardan uzaklaştırılmalarında öne çıkan gerekçeler nelerdir?
.Mersin’deki ailelerin, okula devam edemeyen çocukları için yaptıkları başvurulara “ihtiyacı yoktur” veya “ihtiyacı karşılanmıştır” şeklinde cevaplar verildiği iddiası gerçeği yansıtmakta mıdır? Mersin’de son 3 yılda her biri ayrı ayrı gösterilmek üzere özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine yönelik olarak kaç başvuru yapılmış, bu başvuruların kaçı olumlu kaçı olumsuz olarak cevaplandırılmıştır?
.Anayasa’daki “Devlet, durumları sebebiyle özel eğitime ihtiyacı olanları topluma yararlı kılacak tedbirleri alır” hüküm çerçevesinde Türkiye’de son 3 yılda hangi kapasite ve alana sahip kaç okul açılmıştır? Mersin’de engelli çocuklarımıza yönelik yeni okul ya da okullar açılacak mıdır?
.Ailelerin bürokratik işlemler ile boğuşmadan çocuklarına eğitim hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlandırabileceği bir sistem üzerinde hükümetinizin bir çalışması var mıdır/olacak mıdır? Bu çocuklarımızın topluma kazandırılmaları yönünde bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir?”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.