Öne Çıkanlar Mağazada Ölen Hırsızlık Zanlısının Yakınları Olay Çıkardı Maçta 91. Dakika Erken Hasat Zeytinyağına Yaradı Meral Akşener Medipol Başakşehir

Kadınlar 85 Yıldır Sözde Eşit!CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Ülker Bulut, “Medeni Kanun, bir devrim yasasıdır. Medeni Kanun ile birlikte kadın ve erkekler eşit haklara sahip olduğu gibi kadının 'yurttaş' kimliği de tanınmıştır” dedi.

Kadınlar 85 Yıldır Sözde Eşit!
CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Ülker Bulut, 'Türk Medeni Kanunu'nun bir devrim yasası olduğunu ifade ederek, bu kanunla birlikte kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğu gibi kadının 'yurttaş' kimliğinin de tanındığını söyledi.'Türk Medeni Kanunu'nun kabul edilişinin 85. yıldönümü kapsamında CHP İl Binası'nda parti üyesi kadınlarla birlikte ortak bir açıklama yapan Bulut, 17 Şubat 1926 yılında İsviçre Medeni Kanunu örnek alınarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilen kanunun, 4 Ekim 1926 yılında yürürlüğe konulduğunu dile getirdi. Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde hukuk işlerinin din kurallarına göre yönetildiğini hatırlatan Bulut, Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş toplumlar düzeyine erişebilme hedefine, belirtilen dönemde mevcut hukuki yapısıyla ulaşılmasının mümkün olmadığının açık bir şekilde ortaya konulduğunu anlattı.
Bulut, “Ümmet toplumundan, yurttaşlar topluluğuna geçmek isteyen Genç Türkiye Cumhuriyeti, 85 yıl önce kabul edilen ve laik hukuk kurallarına göre düzenlenmiş bir 'devrim yasası' olan Medeni Kanun ile birlikte kadın ve erkekler eşit haklara sahip olduğu gibi kadının 'yurttaş' kimliği de kabul edilmiştir. Böylelikle yaşamdaki ilişkiler din kurallarına göre değil, laik hukuk kurallarına dayandırılmıştır. Tanzimat Dönemi'nde hazırlanan Mecelle, bazı yenilikler getirmekle birlikte kişilerin hak ve borçları, aile kurumunun işleyişi ve sona ermesi, mülkiyet ilişkileri, miras sorunları, kiralama, satın alma, ödünç verme gibi ilişkiler açısından gerçek ve çağdaş bir medeni kanun sayılmazdı” dedi.Uygulamaya konulan yeni 'Türk Medeni Kanunu' ile birlikte toplumda kadın ve erkekler arasındaki sosyal ve ekonomik eşitliğin sağlandığına dikkat çeken Bulut, bunun yanında mirastan pay almada da kadın-erkek eşitliği sağlandığı gibi boşanma zorlaştırılarak, kadınlara da bu hak tanındığını, evliliğin devletin denetimi ve güvencesi altına alınarak, resmi nikah ve tek eşle evlenme zorunluluğu getirildiğini söyledi. Kadınlara istedikleri mesleğe girebilme hakkının da yine söz konusu kanunla birlikte tanındığını belirten Bulut, ailenin kuruluşu ve işleyişi çağdaş kural ve kanunlara bağlanırken, mahkemelerde tanıklık yapma, miras ve boşanma konularında da kadın ve erkeklerin eşit hale getirildiğini vurguladı.
Ülker Bulut, “Bugün bize çok olağan gelen tüm bu çağdaş haklara, Batı toplumlarında yüzyıllar süren aydınlanma sürecinde büyük bedeller ödenerek ulaşılmış olmasına rağmen Türk halkı, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, 'Kurtuluş Savaşı'ndan hemen sonra gerçekleştirdiği devrimlerle çağdaş ve modern bir devletin temellerini atmıştır. Cumhuriyet devrimlerinden en önemlisi olan 'Türk Medeni Kanunu'nun 85. yıldönümünde Türkiye'yi çağdaş ve laik bir cumhuriyet haline getiren Atatürk ve bu kanunun çıkarılmasında önemli katkısı ve emeği olan dönemin Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt ve tüm Meclis üyelerini minnet ve saygı ile anıyoruz” diye konuştu.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.