" />
Öne Çıkanlar Hüseyin Çalışkan Mersin İdmanyurdunda Denizli Yenilgisinin Üzüntüsü Yaşanıyor Bakanlıktan Gümrük Sorunlarının Çözümünü İstedi siyaset CHP

Kılınç, İl Özel İdaresi'nin Çalışmalarını AnlattıMersin İl Genel Meclisi Başkanı Fahrettin Kılınç, "Öncülük yapmayı hedefliyoruz" dedi.

Kılınç, İl Özel İdaresi'nin Çalışmalarını Anlattı
Mersin İl Genel Meclisi Başkanı Fahrettin Kılınç, yapılan hizmetlerin iktidar partisinin kendileri yapıyormuş gibi kamuoyuna aktardıkları iddiasında bulunarak, yapılan okulların da bakanlık tarafından değil Özel İdare tarafından yapıldığı söyledi.Kılıç, Mersin İl Özel İdaresi'nde yaptığı toplantıda, İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi'nin yaptığı ve yapacağı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. İşlerin büyük bölümünün Özel İdare'nin imkanları ile yapıldığını anlatan Kılınç, 2012 yılında 7 adet gölet yapılacağını duyurdu. 2 Nisan tarihinde İl Genel Meclis üyelerinin oyları ile Meclis Başkanı seçildiğini hatırlatan Kılınç, kendisinden önce görev yapanlara teşekkür etti. İl Genel Meclisi kararı ile yapılacak yatırımları anlatan Kılınç, "Kaynaklarımızı değerlendirirken, kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam seviyesini yükseltmek, onlara daha iyi hizmet sunabilmek amacı ile üretime dönük yatırımlara öncelik verdiğimizi özellikle vurgulamak istiyorum. Bu amaçla 84 kilometre birinci kat asfalt, 113 kilometre 2. kat asfalt, 153 bin metrekare köy içi yollar ve köy meydanlarının kaplanması için beton parke döşemesi yapılacaktır. Bunun için ayrılan ödenek 12 milyon liradır. Köylerde üretim yapan insanlarımızın en önemli ihtiyaçlarından birisi sulama suyudur. Bu sıkıntıyı giderebilmek adına her yıl çok ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Bu yılda meclis üyesi arkadaşlarımızın önerileri ışığında sulama suyu ile ilgili 128 proje hazırlandı, bu projelerle ilgili ayrılan ödenek 5 milyon 650 bin liradır.
Köylerimizin büyük bölümünün içme suyu sorunu çözülmüş bulunmaktadır. Ancak, daha sağlıklı içme suyu sunabilmek adına şebeke yenilemek veya klorlama cihazları için 64 proje hazırlandı, bunun için ayırdığımız ödenek miktarı 3 milyon liradır" dedi.
İşlerin büyük bölümünü kendi iş makineleri ile yaptıklarını dile getiren Kılınç, "Bu nedenle akaryakıt ve yedek parça için 5 milyon 665 bin lira kaynak ayırmış bulunuyoruz. Sulama sorununun çözümü açısından göletler büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle gölet yapım çalışmalarına özel önem vermekteyiz. İl Genel Meclisi üyelerimizin aldığı kararlarla 2012 yılı içinde toplam 7 adet gölet yapacağımızı müjdelemek istiyorum. Bu göletlerin yapılacağı yerleri sıralamak gerekirse; Aydıncık ilçesi-Duruhan, Erdemli ilçesi-Hacıalanı, Mut ilçesi-Karacaoğlan, Toroslar ilçesi Musalı Köyü-Doruklu-Çamlıdere, Dalakderesi ve Tırtar köyleri" diye konuştu.

"EĞİTİME DÖNÜK YATIRIMLARA ÖNEM VERİYORUZ"
Bütün hizmetlerin programa alınmasının İl Genel Meclisi üyelerinin kararları ile olduğuna dikkat çeken Kılınç, şöyle devam etti; "Bunu özellikle vurguluyorum ki, iktidar partisinin yetkilileri gittiği yerlerde sanki bu hizmetleri kendileri yapıyormuş gibi yalan yanlış beyanda bulunarak insanlarımızı aldatma gayreti içindeler.
Eğitime dönük yatırımlara çok önem veriyoruz. 2012 yılında eğitime ayırdığımız ödenek tam 10 milyon 553 bin liradır. Bu ödenekle ihtiyaç duyulan ilköğretim okulları, yeni derslikler, okulların onarımları gerçekleşecektir. Bu konuya değinmişken bir yanlış algıyı da değiştirmek istiyorum. İlköğretim okullarının bakanlık tarafından yapıldığı zannedilir. Mersin'de bulunan ilköğretim okullarının büyük çoğunluğu İl Genel Meclisi kararları ile Özel İdare tarafından yapılmaktadır. Fakat çok önem verdiğimiz başka bir konu da okul öncesi eğitimdir. Yavrularımızın geleceğe daha iyi hazırlanması için okul öncesi eğitim yatırımlarına büyük önem verip, bu konuda öncülük yapmayı hedefliyoruz."
Hükümetin, İller Yasası adı altında yeni bir yasa hazırlığı içinde olduğunu dile getiren Kılınç, Özel İdarelerin kapatılması durumunda karmaşa yaşanacağını iddia etti. Kılınç, "Bilindiği gibi hükümet 'iller yasası' adı altında yeni bir yasa çıkartma hazırlığı içinde. Bu yasayla Mersin Büyükşehir Belediye sınırları il sınırları ile çakışacak. Anamur'dan Yeniceye kadar genişleyecek. Köylerde bu kapsam içinde yer alacak. Bu yasa ile Özel İdarelerin ne olacağı belli değil. Bu güne kadar köylerimizin bütün ihtiyaçlarını karşılayan Özel İdareler yok edilirse büyük bir karmaşa yaşanacağı açıktır. Belediyeler mevcut durumda bile hizmetlerini gerçekleştirirken bu kadar sıkıntı yaşarken, işin içine köyler de girerse tam bir sosyal bunalımın ortaya çıkması kaçınılmaz görünüyor. İktidar partisinin bu sıkıntıları dikkate almasını diliyorum. Koşullar ne olursa olsun, bizler yerine getirmemiz gereken hizmetleri aksatmadan sürdürürken, bundan böyle ilimizin kalkınmasına katkı verecek, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gelişmesini sağlayacak her projenin içinde Özel İdare yer alacaktır" dedi.

"KURUM, KURULUŞLAR VE VALİLİK İLE UYUMLU ÇALIŞACAĞIZ"
Turizm, kültür ve sanata yönelik çalışmalara özel önem vereceklerini söyleyen Kılınç, Mersin Valiliği ile uyumlu çalışmaya özen göstereceklerini belirterek, Akdeniz Oyunları'nda da Özel İdare olarak bütün olanakları ile seferber olacaklarını vurguladı. Başta turizme dönük yatırım projeleri olmak üzere, kültürel ve sanatsal projelere doğrudan destek vermeyi hedeflediklerini belirten Kılınç, şöyle devam etti; "2013 Akdeniz Oyunları ile dünya kenti olmaya aday Mersin'in kırsal kesimi başta olmak üzere bütün dinamikleriyle yarına hazırlanması için bütün olanaklarımızı seferber edeceğimizi buradan beyan etmek istiyorum. Bu amaçla, başta Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu olmak üzere, bütün kurum ve kuruluşlarla uyum içinde çalışmaya özen göstereceğiz. Üniversitemiz başta olmak üzere, işadamları örgütleri, meslek odaları, sivil toplum örgütleri ile sürekli işbirliği içinde olacağımızı vurgulamak istiyorum. Çevre ve insan sağlığı çok önem verdiğimiz konu. Çevre ve insanı etkileyen olumsuz düzenlemeler ve dayatmalara, gerek kamu yönetiminin dikkatini çekmek, gerekse toplumsal duyarlılığı geliştirmek adına üzerimize düşen sorumluluğu arttırarak devam ettireceğiz. Önümüzdeki dönemlerde Özel idaremiz, meclisimizin aldığı kararlarla, daha dinamik, daha atak, toplumsal gelişmeye önderlik etme anlayışı içinde bir çalışma yürütecektir."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.