" />
Öne Çıkanlar Haber Doğru balbay nkp mersin akdeniz belediyesi abdullah ozdemir

Matkap: “Kongreyle Gelmiş Örgüt, Kongreyle Gitmeli”CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, "Türkiye'de demokrasi, ekonomi, iç barış ve dış barışımız yaralı. AKP'nin aldığı yüzde 50 oy, bir başarı değildir. Kongreyle gelmiş örgüt, kongreyle gitmeli. Tüzük değişikliği ile demokratik olmayan bütün düzenlemeleri kaldıracağız" dedi.

Matkap: “Kongreyle Gelmiş Örgüt, Kongreyle Gitmeli”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, Türkiye'de başta demokrasi olmak üzere, ekonominin, iç ve dış barışın yaralı olduğunu öne sürerek, AKP Hükümeti'nin, 9 yılda alkışlanacak bir başarısı bulunmadığını söyledi.
Örgütlenme ve Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı seçildikten sonra nezaket ziyaretlerine başlayan Nihat Matkap, Osmaniye ve Adana'nın ardından üçüncü gezisini Mersin'e yaptı. Dün akşamüzeri CHP İl binasına gelen Matkap, İl Başkanı Yılmaz Şanlı ve ilçe başkanları tarafından karşılandı. CHP Mersin Milletvekilleri İsa Gök, Aytuğ Atıcı, Vahap Seçer ile belediye başkanları, örgüt yöneticileri ve partililerle bir araya gelen Matkap, toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklama yaptı.Konuşmasında AKP Hükümeti'ne yüklenen Matkap, AKP'nin son genel seçimlerde aldığı yüzde 50'lik oy oranının icraatlarından, Türkiye'yi doğru yönetmesinden kaynaklanan bir başarı olmadığını kaydetti. Türkiye'de iktidardaki bir siyasi partinin, başarılı olup olmadığının, ülkedeki temel sorunlar konusunda alınan mesafelerle ölçülebileceğini ifade eden Matkap, hükümeti eleştiri yağmuruna tuttu. Matkap, "Bugün Türkiye'de 2002 ile bugünü karşılaştırdığımızda ne yazık ki, demokrasi yaralı, ekonomi yaralı, iç barışımız yaralı, şimdi dış barışımız da yaralı hale geldi. Eğer AKP başarılı olsaydı, 9 yıldır Türkiye'yi tek başına yönetiyordu, en azından terör sorununu bitirmeliydi. Terör sorunu artarak devam ediyor. 2002'de 3-4 ilimizde yaşanan terör, bugün bütün ülkeye yayıldı. Kürt sorunu önemli bir sorun, o sorunla ilgili alınan en ufak bir mesafe yok" dedi.
Ekonomi ile ilgili herhangi bir iyileşmenin de olmadığını dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Matkap, ekonomideki başarının dış ticaret açığıyla ölçüldüğünü ve rakamların yalan söylemeyeceğini vurguladı. 2002 yılında Türkiye'nin cari açığının 1,5 milyar dolar olduğunu, bu yıl beklenen açığın ise 80 milyar dolar civarında bulunduğunu aktaran Matkap, "Türkiye'de 2002 yılında ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 70'ti, bugün bu oran yüzde 60'a indi" diye konuştu.
Türkiye'de demokrasinin de yaralı olduğunu ileri süren Matkap, bir ülkede yargı bağımsızlığını kaybetmişse, eğer yargıçlar güvenceden yoksun kalmışsa veya yeterli güvence altında değilse o ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğinin altını çizdi. Deniz Feneri davasını örnek gösteren Matkap, "Tam olayın özüne yaklaşmışken, tam olayın sorumlularına doğru gitmişken, tam olayın artık ucu AKP'nin üst düzey yöneticilerine gidecekken ne yazık ki üç savcı görevden alındı. Bu, dünyanın hiçbir demokrasiyle yönetilen ülkesinde görülmüş bir durum değil. Bu, demokrasinin ciddi bir yara aldığının göstergesi ve demokrasiden giderek koptuğumuzun net bir ifadesi" şeklinde konuştu.AKP'nin aldığı yüzde 50 oyu kimsenin bir başarı olarak kabul etmemesini isteyen Nihat Matkap, merkez sağda yer alan ya da rakip olarak gördükleri partilerin önünü keserek AKP'nin yüzde 50 oy oranına ulaştığını iddia etti ve "Yoksa son 9 yıllık icraatta AKP'nin alkışlanacak, elle tutulacak herhangi bir başarısı ne yazık ki yok" ifadesini kullandı.
Hükümetin Suriye politikasına da yüklenen Matkap, daha düne kadar Suriye Devlet Başkanı kol kola olan, ortak hükümet toplantısı yapan AKP'nin, bugün ne değişti de bu ülkeyle ihtilafa geçtiğini sordu. Matkap, şöyle devam etti: "Suriye'de vizelerin kalkması çok önemliydi, ne oldu da bir anda Sayın Başbakan Suriye yönetimini tehdit eder oldu. Devlet Başkanı mı değişti Suriye'de, halk mı değişti 3 ay içerisinde. Olan sadece şu: Washington'dan talimat geldi. Eğer samimi bir çıkış olsaydı dünden bugüne ne değişti onu ifade etmesi gerekirdi. Türkiye'nin biran önce bu iktidardan kurtulması lazım. Bunların Türkiye'yi iyi yönetmek gibi bir iddiaları kesinlikle olamaz."

"CHP ÖRGÜTLERİ BÜTÜNLEŞEREK GÖREV YAPACAK"
Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak yapacaklarını ve hedeflerini de paylayan Nihat Matkap, üye ve örgüt yapısını güçlendirmenin önceliği olduğunun altını çizdi. Matkap, şunları söyledi: "Benim hedefim, CHP'deki bütün potansiyelin birleşmesi adına görev yapmak. Kısa vadeli hedeflerimiz, üye yapımızı sağlıklı hale getirmek. Üyemizi aidatını ödeyen, parti içi eğitimden geçmiş, sorgulayan, müdahale eden üye haline getirmek. Tabi ki üye sayısının fazla olması önemli ama üyenin niteliği daha önemli. Birinci hedefimiz bu. İkinci hedefimiz; örgütlerimizi güçlü hale getirmek. Güçlü hale gelen örgütlerimiz, kendi görev yaptıkları alanda bir kamu yöneticisi gibi o yörenin ekonomik, sosyal hayatına müdahale eden, oraya öneriler geliştiren, CHP'yi halkla buluşturan görev yapacak. CHP'nin örgütleri bundan sonra bütünleşerek görev yapacak. Hiçbir ayrışmaya izin vermeyeceğiz. Bu potansiyelin bir araya gelmesi CHP'nin iktidarının önündeki engelleri kaldıracak. Bunları önümüzdeki günlerde tartışacağız,
Tüzük değişikliğimizi yapacağız ve Türkiye'nin özlediği CHP örgütüyle birlikte iktidara gideceğiz."
Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Matkap, örgütlerde değişiklik yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruya, "Bizim genel seçimler sonrasında adaylıktan kaynaklanan kimi boşalmalar var, birinci hedefimiz o boşalmaları sağlıklı bir halde toparlamak, düzenlemek. Ama kongreyle gelmiş örgütlerimize biz güç vereceğiz. Kongrelerle gelmiş örgütlerin kongrelerle gitmesi asıl olmalı. Görevden almalar CHP'ye hiçbir şey katmaz" yanıtını verdi.
Tüzük değişikliği ile nelerin değişeceğinin sorulması üzerine de Matkap, "Şu an tüzüğümüzde demokratik olmayan, parti içi demokrasiyle örtüşmeyen kimi düzenlemeler var, onları değiştireceğiz. Örneğin genel başkan adaylığı, il başkanlığı adaylığı için belli kıstaslar var, yüzde 20 oranını düşüreceğiz. Divan'ın önüne gelip imza atma olayını kaldıracağız. Parti Meclisi sayısını azaltacağız. Bütün bunlar taslak haline getirildi. Örgütlerimizin tartışmasına sunuldu. Bunlar örgütlerde de değerlendirilecek ve en son şeklini Parti Meclisi'nde vereceğiz" dedi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.