Öne Çıkanlar Kılıçdaroğlu Aleviler Eşit Yurttaşlık İstedi Mersinde 50 Bin Kişi Yüzme Öğrendi siyaset tarıkakan

Mersin Limanı'nda ÖTV ve KDV'siz Akaryakıt Satışı BaşlıyorBakan Çağlayan, kararnamenin yarınki Resmi Gazete'de yayımlanacağını açıkladı.

Mersin Limanı'nda ÖTV ve KDV'siz Akaryakıt Satışı Başlıyor
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatta nakliye maliyetlerinin aşağı çekilmesine dönük olarak Mersin Limanı'ndan yapılacak sevkiyatlarda kamyon ve TIR'lara ÖTV'siz ve KDV'siz akaryakıt verilmesi uygulamasına izin veren kararnamenin yarın Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini açıkladı.
Bakan Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, ihracatta nakliye maliyetlerinin aşağı çekilmesine dönük olarak 7 limanda uygulanan ihracat malı taşıyan kamyon ve TIR'lara 'ÖTV'siz ve KDV'siz akaryakıt verilmesi' uygulamasının Mersin Limanı'nda da uygulanmasına izin veren ve Bakanlar Kurulu'nca hazırlanan kararnamenin Cumhurbaşkanı'nın onayından geçtiğini ve yarınki Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini açıkladı. Türk ekonomisinin en büyük ihtiyacının ihracatı artırmak olduğuna vurgu yapan Çağlayan, "Biz de bu yolda ihracat maliyetlerimizi aşağı çekmek için çalışıyoruz. İhracatçı ve nakliyecilerimizin isteği üzerine yeni bir çalışma başlattık ve en önemli ihracat limanlarımızdan biri olan Mersin'de de ülkemizdeki 7 başka limanda olduğu gibi ÖTV ve KDV'siz akaryakıt satışını başlatacak çalışmayı tamamladık. Konuya ilişkin hazırlanan kararname, Bakanlar Kurulu'nun ve Sayın Başbakanımızın imzasından çıktı, dün itibariyle de Sayın Cumhurbaşkanımızın onayından geçti. Kararnameyi Resmi
Gazete'ye sevk ettik, yarınki Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek" dedi.Bununla beraber Mersin'de 3,70 lira olan motorinin ihracata mal taşıyan kamyon ve TIR'lara Mersin Limanı'ndan 1,70 liraya verilmiş olacağını kaydeden Çağlayan, "Motorin satış fiyatları, akaryakıt fiyatlarındaki değişikliklere bağlı olarak değişmekle birlikte, son rakamlar itibariyle Pendik'te 1,70 lira, Ambarlı'da 1,69 lira, Çeşme'de 1,67 lira, Kapıkule'de 1,81 lira, Hamzabeyli'de 1,81 lira, İpsala'da 1,78 lira, Tekirdağ'da 1.75 lira düzeyinde bulunuyor. Bu istisnanın tanınmadığı Mersin dahil diğer liman ve kara çıkış kapılarında ise yaklaşık 3,50 lira düzeyinde olan iç fiyatlar uygulanıyor. Taşıma yapan firmaların Mersin-Trieste Ro-Ro hattını kullanarak yaptığı yol tasarrufunun en kısa güzergah hesaplamasında yaklaşık olarak her seferde 2 bin 225 kilometre tasarruf sağlanacak. Sadece TIR taşımalarının tamamı dikkate alındığında yıllık 43 milyon kilometreye yakın tasarruf sağlanabilecek" ifadelerini kullandı.
Mesafede sağlanan bu tasarrufun 15 milyon litre akaryakıta denk geldiğine dikkat çeken Çağlayan, tasarrufun ekonomik boyutunun ise yaklaşık 45 milyon lira olduğunu belirtti. Özellikle bu hattı kullanarak ülkemizin dış ticaretine katkı sağlayan lojistik firmaların daha az zaman harcayacaklarını vurgulayan Çağlayan, şöyle devam etti:
"200 araç (TIR) kapasiteli bir geminin haftada iki sefer yapması halinde yılda 41 bin 600 aracın karayolunu kullanmadığı düşünüldüğünde, yolların yıpranmamasının yanı sıra amortisman ve akaryakıt giderleri de azalacak ve ülkeye döviz tasarrufu sağlanacak. Sağlanan bu tasarruf imkanları lojistik firmalarımıza ve ihracat yapan firmalarımıza maliyet avantajı sağlarken, Türkiye ihracatının Mersin'den sevk edilmesi daha da artacak. Bu gelişmelerden dolaylı olarak başta oteller olmak üzere Mersin'de bulunan 2 bin 438 bakkal esnafımız, 867 oto sanatkarı esnafımız, bin 927 lokanta ve kafeterya esnafımız olmak üzere Mersin'deki 25 bin 555 esnafımızın tümü olumlu etkilenecek. Mersin-Trieste Ro-Ro hattı, 2009 yılı Nisan ayında işletmeye açıldı, bugüne kadar 19 bin 83 TIR taşıması yapıldı. Bunun yanı sıra üçüncü ülkelerin boş/dolu TIR'larının Avrupa'ya sevkiyatında da kullanıldı. Mersin Limanı'ndan halihazırda İtalya'nın Trieste Limanı'na, UN Ro-Ro firması tarafından iki gemi ile Ro- Ro seferleri düzenleniyor.
Önümüzdeki dönemde Fransa'ya da Ro-Ro hattı açılması söz konusu olacak. Gelecek günlerde KDV-ÖTV'den muaf akaryakıt sağlanmasının etkisiyle üçüncü gemi de sefere konulacak ve yıllık kapasite 18 bin adete çıkarılacak. Fransa seferlerinin de başlaması söz konusu olduğunda taşıma kapasitesi yılda 25 bin TIR'ın üzerine çıkacak."
Mersin Limanı'ndan yapılacak sevkiyatlarda maliyetleri azaltacak olan KDV-ÖTV istisnasının Anadolu ihracatçıları ve sanayicilerine ek olarak Avrupa'dan üçüncü ülkelere (Orta Doğu ve BDT ülkelerine) transit yük taşıması yapan firmaların da Mersin Limanı'nı daha etkin bir şekilde kullanmalarını sağlayacağını ifade eden Çağlayan, "Mersin Limanı hinterlandında bulunan Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Konya ve Kayseri gibi illerden daha düşük fiyatla AB ülkelerine taşıma gerçekleştirilebilecek. Başta İtalya olmak üzere Batı Avrupa'ya ve Kuzey Afrika'ya yönelik ihraç taşımalarımız artacak. Liman hizmetlerinin artmasının yanı sıra TIR bakım-onarım ve diğer hizmet sektörlerinde de ilave istihdam sağlanacak" dedi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.