Öne Çıkanlar Mersindeki Aşk Cinayetinin Zanlısı Adliyeye Çıkarıldı Kaza Kurşunu Öldürdü Mersin Büyükşehir Belediyesi: 76 - Anadolu Efes: 81 Hakan Kutlu mersin siyaset

Mersin'in İlk 'Pazar Yerleri Yönetmeliği' Mezitli'denMezitli Belediye Meclisi, kentin ilk 'Pazar Yerleri Yönetmeliği'ni hazırlayarak uygulamaya koydu. yönetmelikle birlikte ilçede kurulacak olan sabit semt pazarlarının düzeni, yönetimi ve denetimi amacına yönelik ilke ve esaslar da belirlendi.

Mersin'in İlk 'Pazar Yerleri Yönetmeliği' Mezitli'den
Mezitli Belediye Meclisi, kentin ilk 'Pazar Yerleri Yönetmeliği'ni hazırlayarak uygulamaya koydu. yönetmelikle birlikte ilçede kurulacak olan sabit semt pazarlarının düzeni, yönetimi ve denetimi amacına yönelik ilke ve esaslar da belirlendi.
Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, “İlgili kesimlerin de görüşünü alarak hazırlamış olduğumuz yönetmelik hem esnafa hem de vatandaşa önemli avantajlar sunuyor” dedi.
Mersin'in ilk 'Pazar Yerleri Yönetmeliği', merkez ilçe Mezitli Belediye Meclisi tarafından hazırlanarak uygulamaya konuldu. İlçede kurulacak sabit semt pazarlarının düzeni, yönetimi ve denetimi amacına yönelik ilke ve esasları belirleyecek olan yönetmelikle birlikte vatandaşların; çağdaş, nitelikli ve sağlıklı bir ortamda alışveriş yapabilmesi amaçlanıyor.
Mezitli Belediye Meclisi, 'Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nı Belediye Başkanı Uğur Yıldırım'ın başkanlığında, Belediye Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirdi. Bir önceki tutanak özetinin okunup oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından gündem maddelerine geçilirken, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonu'na havale edilen; 'Pazar Yerleri Yönetmelik Taslağı' ile ilgili olarak yapılan değerlendirmeler masaya yatırıldı. Yönetmelikle ilgili olarak yapılan görüşmelerin ardından oylamaya geçilirken, tasarı oybirliğiyle kabul edilerek yürürlüğe girdi.
“YÖNETMELİĞİ HAZIRLARKEN İLGİLİ KESİMLERİN DE GÖRÜŞÜNÜ ALDIK”
İlçede kurulan ve kurulacak olan sabit semt pazarlarının ilgili yasa ve yönetmelikler çerçevesinde; düzeni, yönetimi ve denetimi amacına uygun olarak ilke ve esasları belirleyen yönetmelikle ilgili olarak İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, pazar yerlerinde yaşanan sorun ve sıkıntıların, söz konusu alanlarla ilgili olarak ciddi bir düzenlemeyi de zorunlu kıldığını ve kendilerinin de bu yönde çalışmalarda bulunduklarını anlattı. Pazar yerlerinin gelişi güzel kurulduğu gibi yönetim anlamında da ciddi bir boşluk olduğuna dikkat çeken Yıldırım, sorunun kaynağındaysa bir başıboşluk ve yönetmelik eksikliğinin yer aldığını anlattı.
Yıldırım, “Bölgede kurulan ve kurulacak olan sabit, seyyar, el ürünleri ve üretici semt pazarlarında vatandaşlarımızın daha çağdaş, nitelikli ve sağlıklı bir ortamda alışveriş yapmalarının sağlanması, ilgili yasa ve yönetmelikler çerçevesinde pazaryerlerinin düzeni, yönetimi ve denetimi amacına yönelik temel ilke ve esasları belirleyerek, bunları 'Pazar Yerleri Yönetmeliği' altında topladık ve bunu meclisin de onayına sunarak yürürlüğe girmesini sağladık. Bu yönetmeliği hazırlarken, konunun tüm muhataplarıyla bir araya gelerek onların da görüş ve düşüncelerini aldık” dedi.
“ÜRETİCİ PAZARI KURUP, ORGANİK ÜRÜNLERİN SATIŞINI SAĞLAYACAĞIZ”
Artık pazarcı esnafının yürürlüğe konulan yönetmeliğe uygun olarak hareket edeceğinin altını çizen Uğur Yıldırım, yönetmeliğe uygun hareket edildiğinde de sorun ve sıkıntıların kendiliğinden aşılacağını, pazarcı esnafının daha rahat bir çalışma ortamı bulurken, vatandaşların da sağlıklı ve güvenli bir ortamda alış-veriş yapabileceğini söyledi. Pazar yerleriyle ilgili olarak sorunun sadece yönetmelik hazırlamakla çözülmediğini belirten Yıldırım, bir diğer eksikliğinse pazar yerlerini sokak aralarından çıkartıp, ihtiyaçları karşılayabilecek modern bir sabit semt pazar alanı oluşturmak istediklerini dile getirdi.
Yıldırım, “Tüm bunları yerine getirdiğimiz zaman; pazarda alış-veriş yapan vatandaş da pazarda ürününü satışa sunan esnafın da yüzü gülmüş olacak. Bunun yanında insanlarımızın yazın güneş ve sıcaktan, kışın da yağmur ve çamurdan olumsuz etkilenmesini önüne geçerken, aksaklıkları da ortadan kaldırmış olacağız” diye konuştu. Mezitli'de 'Üretici Pazarı' adı altında bir pazar yeri oluşturarak, organik tarım ürünlerinin haftada bir günlüğüne de olsa burada satışa sunulmasına fırsat tanımak istediklerini ifade eden Yıldırım, bu yöndeki çalışmalarınsa Mersin'de bir ilk olduğunu vurguladı.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.