Öne Çıkanlar Narenciye Dağıtımı Mezitlideki Okullarda Devam Ediyor mersin haber MERSİN pratik haber Erdoğan

Mersin’in Sorunları Meclis’e TaşındıCHP Mersin Milletvekili Seçer, Genel Kurul’da Mersin’i ve sorunlarını anlattı. Akkuyu’da kurulacak nükleer santrali “kentin kalbine konulan” bomba olarak tanımladı.

Mersin’in Sorunları Meclis’e Taşındı
CHP Mersin Milletvekili Seçer, Genel Kurul’da Mersin’i ve sorunlarını anlattı. Akkuyu’da kurulacak nükleer santrali “kentin kalbine konulan” bomba olarak tanımlayan Seçer, “milli irade” söylemini dilinden düşürmeyen AKP’nin milli iradenin karşı çıkışına rağmen nükleer inadını sürdürdüğünü vurguladı “Unutulmasın ki Mersin demek, Türkiye demektir; Türkiye demek, Mersin demektir” diyen Seçer, kentin doğasının sadece nükleer santral ile değil, termik ve HES projeleriyle karartılmaya çalışıldığını vurguladı. Kentte iş ve aş yaratacak projelerde yıllardır bir arpa boyu yol alınamadığını anlatan Seçer, Mersin’in iktidar tarafından cezalandırıldığını söyledi. Kentin bu uygulamaları hak etmediğini vurgulayan CHP milletvekili, özetle şunları söyledi:

MERSİN TÜRKİYE’DİR: Mersin, Akdeniz’in incisidir. Mersin, Akdeniz üzerinden Türkiye’nin dünyaya açılan en önemli kapısıdır. Nüfusuyla, ekonomik yapısıyla, tarımı, turizmi, ticareti ve taşımacılığıyla Mersin Türkiye’nin kalbidir. Mersin demek, Türkiye demektir; Türkiye demek, Mersin demektir.BARIŞIN BAŞLANGIÇ NOKTASI: Türkiye mozaiğini Mersin’de bulursunuz. Türkiye’de yaşayan bütün etnik yapıları, Türkiye’de yaşayan bütün semavi din mensuplarını, inanç gruplarını Mersin’de görebilirsiniz. Mersin bir barış ve hoşgörü kentidir. Eğer Türkiye’de barışı hakim kılacaksanız, bunun başlangıç noktası, doğru adresi Mersin’dir.

MİLLİ İRADE NÜKLEER İS-TE-Mİ-YOR: Peki Mersin’i isyan ettiren mesele nedir? Türkiye, nükleer santralinin ilk tesisini Mersin’de yapıyor. Kime rağmen? Millete rağmen. Kime rağmen? Milli iradeye rağmen. Kime rağmen? Mersin halkının reddetmesine, isyan etmesine, mitingler, gösteriler yapmasına rağmen…

KENTİN KALBİNE BOMBA: Niçin bu kadar ısrar ediyorsunuz? Nükleer bombayı niçin kentimizin kalbine koyuyorsunuz? Bu, akıl işi değildir, izan işi değildir. Meclis’teki 4 tane siyasi partimizin, tamamı da Mersin’den milletvekiline sahip. Tüm milletvekili arkadaşlarımın bu konuda duyarlı olmasını istiyorum. Biz sadece Mersin’e değil, Türkiye’nin hiçbir tarafında nükleer güç santrali istemiyoruz.

DENEME TAHTASI MI: Mersin halkı tabiri caizse yağmurdan kaçarken doluya tutuldu. Mersin bir turizm, bir tarım havzası. Ama sanki bir enerji havzası gibi her türlü enerji kaynakları tesisleri orada yapılıyor. Bir taraftan nükleer güç santrali, yetmiyor tam 8 adet termik santral projesinden bölgede söz ediliyor. Bunun 2 tanesi ÇED aşamasında. 2 tane çimento fabrikası projesi var ve şu anda ÇED aşamasında. Sonra HES’ler… Tarsus’un doğa harikası Sebil kasabasında HES projeleri var. Boğazpınar köyünde, Karasu’da HES projesi var. Hidroelektrik, termik, nükleer…Sanki Mersin bir deneme tahtası gibi kullanılıyor. Doğayı, canlıları ve sağlığımızı katledecek, yok sayacak bu anlayışı kabul etmek mümkün değil.

HALKA CEZA: Mersin’de turizm gelişecek, tarım gelişecek diye beklerken karşımıza çıkartılan engellere bir bakın. AKP iktidarı, on yıldır Mersin’e bir çivi dahi çakmadı. Mersin halkından adeta intikam alıyor. Niçin? Çünkü AKP, Mersin’de belediyelerde bir türlü başarılı olamadı. Ne büyükşehirde başarılı oldu ne ilçelerinde başarılı oldu. Bugün günah çıkartıyor. Mersin halkına cezayı kesmiş.

MERSİN OYALANIYOR: Havaalanı yapılacak denildi, ama bir arpa boyu bile yol gidilemedi. Tarsus-Kazanlı Sahil Bandı Projesi keza öyle. Bütün bu oyalamalarla yıllardır Mersin halkı oyalanıyor. Haziran ayında Mersin’in ev sahipliğinde 2013 Akdeniz Oyunları yapılacak. 11 adet farklı tesis var ya da eski tesisler tadilattan geçecek. Oyunlar başlayacak ama birçok tesis bitmeme tehlikesiyle karşı karşıya.

MERSİN İŞ İSTİYOR, AŞ İSTİYOR: Mersin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden yoğun göç alıyor. Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 8-10 seviyelerinde seyrederken bugün Mersin’de işsizlik oranı yüzde 15-20 seviyelerine tırmanmış durumda. Eğer, Mersin’e turizmi, tarımı, sanayiyi geliştirecek yatırımlar yapmak yerine, bu sektörleri başarısızlığa uğratacak yatırımlar yaparsanız, halkın, çevrenin güvenliğini tehlikeye atacak yatırımlar yaparsanız siz Mersin halkına en büyük kötülüğü yapmış olursunuz. Bunun örnekleri dünyada var; işte Fukuşima işte Çernobil… Bunlardan ders çıkartmamız lazım.

TÜP KADAR MASUM DEĞİL: Başbakanın söylediği gibi, nükleer güç santralleri çevreye yaratacağı tehlike, evlerimizde kullandığımız tüp gazın yaratacağı tehlike kadar masum değildir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.