" />
Öne Çıkanlar MEZİTLİ BELEDİYESİ mersin kültür sanat Muhtarlardan Kaynaşma Yemeği Volkan Konaktan Muhteşem Konser basri güzeloğlu

Şandır'dan 'Referandum' DeğerlendirmesiMHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, "Referandum sonuçları halkın iradesidir buna herkes saygı göstermeli ancak sonuçları da doğru okunmalı. Tüm endişe ve hassasiyetler, ülkemizin geleceği açısından önemli bir husustur hükümet bundan sonraki politikalarında bu hususları dikkate almalı. Yüzde 58 oranında 'evet' oyu bir gökkuşağı koalisyonudur ve tek anlamlı değildir toplumun birçok kesimi kendi sebeplerinden dolayı bu anayasa değişikliğine 'evet' demiştir" dedi.

Şandır'dan 'Referandum' Değerlendirmesi
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, referandumdan çıkan yüzde 58'lik 'Evet' oyunun 'gökkuşağı koalisyonu' olduğunu iddia ederek, "Bu 'Evet' oyu, bir anlamda Başbakan'ın ve Ak Parti Hükümeti'nin dağıtmış olduğu rüşvetlerin peşinde giden insanların oluşturduğu 'Evet' oyudur" dedi.
Şandır, partisinin Mersin İl Başkanlığı binasında düzenlediği toplantıda, dün gerçekleştirilen halk oylaması sonuçlarını değerlendirdi. İl Başkanı Mahmut Tat ve çok sayıda partilinin de katıldığı toplantıda konuşan Şandır, 'Anayasa Değişiklik Paketi'ni, milletin birliği ve Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü açısından bir tehdit ve tehlike olarak gördüklerini vurgulayarak, tüm endişe ve korkulara rağmen Anayasa değişikliğinin hayırlı sonuçlar getirmesini diledi. Ortaya çıkan referandum sonuçlarına herkesin saygı göstermesinin aynı zamanda da demokrasinin gereği olduğunu kaydeden Şandır, söz konusu oylamanın MHP açısından oldukça başarılı geçtiğini söyledi.
Şandır, MHP'nin 'Hayır' gerekçelerini halkımızın Türkiye genelinde yüzde 42'si, Mersin genelinde de yüzde 62'sinin kabul ettiğini anlatarak şöyle konuştu: "Aynı endişeleri bizle paylaşmıştır. Bu sonuç önemli. MHP'nin bu Anayasa değişikliğine 'Hayır' deme gerekçesi önemlidir ve milletimiz tarafından da kabul edilmiştir. Özellikle AKP tarafından bu yüzde 42 oyu dikkate alınmalı. Tüm endişe ve hassasiyetler, ülkemizin geleceği açısından önemli bir husustur. Hükümet bundan sonraki politikalarında bu hususları dikkate almalıdır." Yüzde 42'lik 'Hayır' oyunun doğru değerlendirilmesi uyarısında da bulunan Şandır, bu oyun Türkiye'nin geleceği ve milletin dirliği açısından çok önemli bir endişeyi ifade ettiğini dile getirdi.

GÖKKUŞAĞI KOALİSYONU
Tıpkı 'Hayır' oylarında olduğu gibi 'Evet' oylarının da doğru okunması gerektiğini vurgulayan Mehmet Şandır, şunları söyledi: "Yüzde 58 oranında 'Evet' oyu, bir gökkuşağı koalisyonudur ve tek anlamlı değildir. Toplumun birçok kesimi kendi sebeplerinden dolayı bu Anayasa değişikliğine 'Evet' demiştir. Bu gökkuşağı koalisyonu içerisinde hükümetin yoğun baskısı, tehdidi, şantajı, rüşveti, yaptığı propaganda ve vaatleri etkili olmuştur. Bu yüzde 58'lik 'Evet' oyu; devlet imkanları kullanılarak, toplum kesimlerinin mecburiyeti sonucu oluşan bir çoğunluktur. Hükümetin kontrolündeki medyanın yoğun propagandası ile oluşmuş bir çoğunluktur. Bu oy, cemaatlerin kendi mensupları üzerindeki yoğun baskıyla oluşturdukları bir sonuçtur. Yoksullaşan, işsizliğin pençesinde kıvranan vatandaşlarımızın hükümetin tehdit ve şantajına boyun eğmesi ile oluşmuş bir 'Evet' oyudur. Bize göre yüzde 58'lik oy, Başbakan'ın; 'Hayır oyu gelirse ülkede istikrarsızlık olur, kriz çıkar, borçlarınızı ödeyemezsiniz' tehdidinin sonucudur. Bu tehdidi yoksul vatandaşlarımız göğüsleyememiştir. 'Hayır' demeye cesaret edememişlerdir. Bu 'Evet' oyu, bir anlamda Başbakan'ın ve Ak Parti Hükümeti'nin dağıtmış olduğu rüşvetlerin peşinde giden insanların oluşturduğu 'Evet' oyudur."
Yüzde 58'lik 'Evet' oyunun tek bir anlamı olmadığını, aksine birçok farklı anlamların bir araya gelmesinden oluştuğunu belirten Şandır, bunun yanında yüzde 42'lik 'Hayır' oyunun tek bir anlam taşıdığını ve Anayasa değişikliğine karşı bir duruşu sergilediğini anlattı. Verilen 'Hayır' oylarının Türkiye'nin geleceği açısından oldukça önemli olduğunu kaydeden Şandır, bundan sonraki süreçte hükümetin 'Kürt Açılımı' doğrultusunda adım atmaya devam edip Anayasa'yı değiştirme çalışmalarını sürdürmesi halinde halkın endişe ve korkularıyla birlikte yüzde 42'lik 'Hayır Bloku'nu da hızla büyüteceğini öne sürdü. Şandır, yapılan Anayasa değişikliğini bir 'yıkım projesi' olarak gördüklerini ve hükümetin bunun devamını getirmemesi beklentisi içinde olduklarını açıkladı.
Referandum sonucunun aynı zamanda milletin iradesi olduğuna dikkat çeken Şandır, bu nedenle de buna herkesin saygı göstermesi, söz konusu sonuçların da doğru okunması, doğru anlaşılması gerektiği gibi hükümetin de yüzde 42'lik bir kesimin endişelerini dikkate alması gerektiği çağrısında bulundu.

CHP'NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE NEDEN KARŞI ÇIKTIĞINI BİLEN YOK
Gazetecilerin sorularını cevaplayan Şandır, hükümetin yaklaşımını parti olarak samimi bulmadıklarını, ancak önümüzdeki süreçte atılan adımlara dikkat edeceklerini ve Ak Parti'nin 'Kürt Açılımı' sürecine devam etmemesi halinde yeni bir Anayasa yapılması konusundaki çalışmaları destekleyeceklerini söyledi.
Takip edilmesi gereken yolun belli olduğunu belirten Şandır, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı nezaretinde kurulacak olan 'Uzlaşma Kurulu' vasıtasıyla 1982 Anayasası'nın tümünün gözden geçirilmesi gerektiğini ancak bu yapılırken de devletin kuruluş hukukuna bağlı kalınarak yapılmasının kendilerinin de talebi olduğunu hatırlattı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun referandumla ilgili açıklamalarının kendisine hatırlatılması üzerine Şandır, "MHP, çok başarılı bir kampanya yürütmüştür. MHP'nin endişeleri doğrultusunda, 'Hayır' gerekçeleri doğrultusunda bu yüzde 42'lik oy oranı ortaya çıkmıştır. CHP'nin söylediği net bir şey yok. Bu Anayasa değişikliğine neden karşı çıktıklarını kimse bilmiyor. Ama MHP'nin 'Hayır' gerekçesi net ve toplum da bunu benimsemiştir."

SAYIN BAHÇELİ MEYDAN OKUYARAK 'ERKEN SEÇİM' ÇAĞRISI YAPTI
Referandum sürecinde MHP'nin tabanında herhangi bir kayma olup olmadığı yönündeki sorulara da Şandır, söz konusu ifadelerin laftan, dedikodudan ibaret olduğunu dile getirdi. MHP'nin yönetici ve tabanıyla bir bütünlük içinde olduğunu ve hep birlikte 'Hayır' denildiğini anlatan Şandır, sözlerini şöyle tamamladı: "Bizim tabanımızda, aramızda bulunan ve sebebi kendine ait olmak kaydıyla bazı kişilerin bizim kararımız dışında davrandıkları doğrudur. Ama bunların sayıları, bir
elin parmakları kadar. MHP, milyonlarca seçmeni olan bir partidir. Mersin'de MHP'li olup da bu Anayasa değişikliğine 'Evet' oyu veren 85 kişi bulamazsınız. Ama birileri Ak Parti'nin şov sahnesinde boy göstermektedir. MHP'nin tabanının kaydığı, oy kaybettiğini söylemek abartıdır ve doğru değil. Bu nedenle Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli meydan okumaktadır ve erken seçim çağrısı yapmaktadır."
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.