" />
Öne Çıkanlar silifke siyaset emniyet tavuk Ankara

Şanlı'dan Seçim DeğerlendirmesiCHP Mersin İl Başkanı Yılmaz Şanlı, "Çok adaletsiz bir seçim süreci yaşadık. AKP merkez sağ partili vatandaşlara, 'senin partin barajın altında kalacak. Sen gel AKP'ye oy ver' şeklinde baskı yaptı. Bu nedenle merkez sağ partilerin oylarının hepsi AKP saflarına kaydı" dedi.

Şanlı'dan Seçim Değerlendirmesi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Yılmaz Şanlı, "AKP merkez sağ partili vatandaşlara, 'Senin partin barajın altında kalacak. Sen gel AKP'ye oy ver' şeklinde baskı yaptı. Bu nedenle merkez sağ partilerin oylarının hepsi AKP saflarına kaydı" dedi.
Şanlı, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, baraj uygulaması nedeniyle merkez sağ partili seçmenlerin, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın da çalışma temposundan etkilenerek AKP safına çekildiklerini söyledi. Mersin'de AKP'nin CHP'yi 507 oy farkla geçtiğini belirten Şanlı, "Adaletsiz bir seçim süreci yaşadı. Mersin'de devlet olanaklarıyla seçim çalışması yapan Bakan Çağlayan, vaatlerle olağanüstü bir propaganda süreci geçirdi. Bu süreçte Devlet Bakanı Çağlayan, tüm devlet olanaklarıyla seçim çalışmalarını yürütürken, CHP'de milletvekili adaylarımız ve örgütlerimizle çalışmalarımızı yaptık. Devlet ve müfettiş baskısı nedeniyle belediye başkanlarımız seçim çalışmalarında yer alamadılar. Bunlar bizim için dezavantajdı. Zafer Çağlayan'ın bakan olmasının da bir ağırlığı vardı. İş yaşantısı ve iş adamı olması nedeniyle Mersin'de iş adamlarının desteğini aldı. Biz hiçbir yerden, hiçbir destek göremedik. Çok adaletsiz bir seçim yaşadık. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na inanarak, Mersin'de CHP'ye oy veren vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Öte yandan da, Bakan Çağlayan'ın Mersin'de verdiği sözleri, ülke, kent ve burada yaşayanlar için ne derece yerine getireceğini göreceğiz" şeklinde konuştu."KILIÇDAROĞLU ŞANSSIZ BİR GENEL BAŞKAN"
CHP'nin 2007 seçimlerinde yüzde 20, 2011 seçimlerinde ise yüzde 26 oy aldığını kaydeden Şanlı, Kemal Kılıçdaroğlu'nun şanssız bir genel başkan olduğunun vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Kılıçdaroğlu, yapılan Kurultayda genel başkanlığa seçilmesinin hemen ardından referandum oylaması yapıldı. Referandumun ardından bir takım iç sorunlar ve tüzükte sıkıntılar yaşandı. Daha sonra da genel seçim süreci başladı. Bu süreç biraz daha geç başlasaydı, CHP'nin görüş ve önerileri, sunacağı vaatler, illerdeki örgütlenme yapısı gibi bazı konular daha sağlıklı olacaktı. Seçim döneminde bazı yerlerde, örgütlerimizden kopmalar yaşandı. Adayların beğenilmemesi durumu oldu. Bunun gibi bir sürü sıkıntı yaşandı. Bütün bu olumsuzluklara rağmen, biz yarısı boş olan bir bardağa, 'Bunun neden yarısı boş?' diye bakmadık. Aksine, 'Çok şükür bardağın yarısı dolu' dedik. Elimizdeki olanaklarla yetindik ve böyle bir sonuç aldık. Türkiye ve Mersin genelinde oy ve milletvekili artışı sağlanmıştır."
Seçimlerden daha iyi sonuç beklediklerin kaydeden Şanlı, "Demek ki bu ülkenin çiftçisi ucuz mazot istemiyor. Emekli benim için intibak yasası sorun değil, Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığını beğeniyorum diyor. O nedenle ülkede yaşayan kesim ve büyük çoğunluk, Sayın Başbakan'ın önderliğindeki AK Parti İktidarı'ndan memnun ki, oylarını AKP'den yana kullandılar. Bozyazı'da ve Aydıncık'ta ki vatandaşlarımız, belki ileriki zamanlarda nükleer santralin temel atma törenine gidecek ve başbakanı alkışlayacaklar. Bu durum vatandaşlarımızın kendi vicdanına kalmıştır. Vatandaşlarımız ileriki dönemlerde kendi çocuklarına hesap vermek durumunda kalacaklar" diye konuştu.

"AK PARTİ'YE OY VERİLMESİ İÇİN BASKI YAPILDI"
Seçime sayılı günler kala Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) baraja takılıp takılmayacağı konusunun tartışıldığını hatırlatan Şanlı, "Barajın kademeli olarak aşağıya çekilmesine ilişkin önerimizi parlamentoya verdik. Ancak AKP, baraj uygulamasının kendisine yarar sağlayacağını bildiği için, inatla hem baraj tartışması yaptı hem de baraj uygulamasında insanlara, 'Senin partin barajın altında kalacak. Sen gel AKP'ye oy ver' şeklinde baskı yaptı. Bunda da başarılı oldu. Bugün merkez sağ diye bir kavram kalmadı. Merkez sağ partilerinin bütün oyları AKP saflarına kaydı" dedi.
CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun 'Başarıyı ödüllendirip, başarısızlığın da hesabını soracağım. Gerekirse örgüt başkanlarını tek tek yanıma çağırıp görevden alacağım' açıklamasına değinen Şanlı, CHP'de siyaset yapan herkesin, CHP'li olmanın sorumluluğunu bilmesi gerektiğini söyledi. Siyasette seçim dönemlerinin, örgütlerin değerlendirilme süreci olduğunu kaydeden Şanlı, şöyle devam etti:
"Seçimlerde eksiklikler, yanlışlar, hatalar ve ihmaller olabilir. Bu durumların sonuçlarının, başarı veya başarısızlık noktasında değerlendirilmesi söz konusudur. Bu konuda da Mersin İl Örgütü'nün çok başarılı olduğunu iddia ediyorum. Birinciliği kıl payı kaybeden Mersin İl Örgütü, olunu il düzeyinde yüzde 50 arttırmıştır. Bu şekilde bir sonuç Mersin için başarılıdır. Örgütlerle ilgili değerlendirmeleri de genel merkezimiz yapacaktır."

"BAĞIMSIZLARIN MECLİSE GİRMESİ SEVİNDİRİCİ"
Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) desteklediği, 'Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku' adaylarının da, Türkiye genelinde 35 milletvekili çıkardığını hatırlatan Şanlı, "Ülkemizde yaşanan her türlü sorun, çoğulcu bir yaklaşımla, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin ve üniversitelerin katkısıyla ülke yararına çözüm üretilmelidir. Bağımsız adayların meclise girmesinin sevindirici bir yanı bulunuyor. Artık parlamentoda, MHP, CHP, AKP ve BDP var. Uzlaşma yoluyla bu ülkenin sorunlarına çözüm üretilmesini bekliyoruz. Toplumdaki her kesimin ülkede yaşanan sorunların çözümüne katkı sunmalıdır. Parlamentoda birliktelik ve uzlaşma olursa, bu birlikteliğin tabana da yansıyacağını düşünüyorum” dedi.
AKP bu güne kadar, hiçbir konuda somut bir çözüm önerisi sunmadığını ileri süren Şanlı, şunları kaydetti:
“Kürt Açılımı' denildi, açılımın tam olarak açıklanmadığı gibi, daha sonra kurumlar dolaşıldı. 'Siz bu konuya nasıl yaklaşıyorsunuz? Sizin önerileriniz nelerdir' dedi. Sayın başbakan çıkıp 'Ben çıraktım usta olmak istiyorum' dedi. Vatandaşlarımız da 'Buyur senin ustalığını da görelim' diyerek, oylarını AKP'den yana kullandılar. Artık, ülke sorunlarına ilişkin somut adım AKP'den gelecek. Daha sonra da başta CHP olmak üzere diğer partiler de, bu ülkenin üniter yapısına, Kuvva-i Milliye Ruhu ve Lozan sınırlarına aykırı gelmeyen, ulusalcı yaklaşımıyla, ülkenin çağdaş, demokrat, sosyal hukuk devleti ilkelerinden ödün vermemek koşuluyla, ülkede yaşanan sorunların demokratik sistemi içerisinde çözülmesi gerekiyor. Biz CHP olarak bu sürece katkı sunacağız."
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.