Öne Çıkanlar mer-koç toroslar başbakan Başkan Tuna Köyleri Geziyor spor

Toroslar Belediye Başkanı Tuna, Basından Destek İstediToroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, “Halkın bu etkinliğe katılımı çok önemli. Basının desteğine ihtiyacımız var. 5 binlik planı oldu bittiye getirmeye çalışıyorlar. Toroslar’a sus payı olarak bin kişilik kapalı spor salonu yapılacak” dedi.

Toroslar Belediye Başkanı Tuna, Basından Destek İstedi
banner123
Mersin merkez ilçe Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, 3 Ocak Mersin’in Kurtuluş Günü kutlamaları ve düzenledikleri yürüyüşün Türkiye’de artık bir sembol haline geldiğini iddia ederek, kutlamaların coşkulu geçmesi ve katılımın artırılması için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
Toroslar Belediye Başkanı Tuna, 3 Ocak kutlamalarıyla ilgili hazırlık çalışmaları kapsamında bugün Mersin basınıyla bir araya geldi. Basın mensuplarının katılıyla Zirve Restoran’da yapılan toplantıda, Mersin Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Ünal, Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Ümit Çor, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve ilgili müdürler hazır bulundu.Toplantıda, kutlamaların vatandaşa duyurulması için basın mensuplarının desteğini isteyen Hamit Tuna, Toroslar Belediyesi’nin 7 yıldır düzenlediği yürüyüş öncesinde 3 Ocak kutlamalarının, sadece protokolün, askerin ve öğrencinin katıldığı bir bayramlaşmadan öteye geçmediğini anımsattı. “Ama eğer bu bir kurtuluşsa bu bölgede yaşayan insanların da bayramına sahip çıkması gerekir diye düşündük” diyen Tuna, yerel yöneticilerin bu işe el atması gerektiğinden hareketle 3 Ocak Mersin’in Kurtuluş Günü etkinliklerini organize etmeye başladıklarını ifade etti. Tuna, “Bu işi biz başlattık, lokomotifliğini biz yaptık ama herhangi bir başka belediye yapmış olsaydı da aynı desteği yine verirdik. O gün suya atılan taşın oluşturduğu halka misali her gün daha da çok katılımcının katkı sunduğu, bu milletin ortak paydasını paylaşan herkesin ay-yıldızlı bayrağımızın altında dosta güven düşmana korku veren bir şekilde sadece Mersin’de değil Türkiye’de bile artık sembol olan bir kutlama, yürüyüş şekline geldi. Beş gündür, bölgede öne çıkan, organizasyonumuza destek olan insanlarımızı hem fikirlerini almak hem de katkılarını almak için projemizin içine dahil etme çabası içerisindeyiz” dedi.
3 Ocak kutlamalarında protokol üyelerinin İstasyon Meydanı’ndan, halkın ise Toroslar Anıt Kavşağı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüdüğünü anlatan Tuna, bu iki organizasyonun birleştirilmesi önerisini hep dile getirdiklerini kaydederek, “Bizim yürüyüşümüz de resmi program içerisine dahil edildi. Bu yürüyüşü hep birlikte yaparsak çok daha güzel ve anlamlı olacaktır. Bu konuda basının desteğine ihtiyacımız var. 3 Ocak etkinliğinin coşkulu geçmesi için çalışıyoruz. Bu işte siyaset yok, olmaması için de elimizden geleni yapıyoruz. Birçok kesimle paylaştık, katkı sunuyorlar. Birlikte yaparsak çok güzel işleri başarırız. Basın olarak kamuoyunu bilgilendirme açısından yapacağınız katkılar bizim için ve kent için çok önemli” diye konuştu.

“5 BİNLİK PLANI OLDUBİTTİYE GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”
Konuşmasında önümüzdeki aydan itibaren Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülmeye başlanacak 1/5 binlik planla ilgili görüşlerini de paylaşan Tuna, hem eleştirilerini hem önerilerini dile getirdi. Toroslar bölgesinin gelecekte Ankara’nın Çankaya’sı olmaya aday bir bölge olduğunu vurgulayan Tuna, Toroslar Belediyesi teknik birim görevlileri ile 5 binlik planlarda düzgün bir yapılaşmayı tesis etmek için çalıştıklarını aktardı. Bu kentin şekillenmesinde önümüzdeki aydan itibaren Yenişehir ilçesinden başlamak üzere Toroslar, Akdeniz ve Mezitli ilçelerinin 5 binlik planlarının yapılacağı bilgisini veren Tuna, şöyle devam etti: “2008 yılında 1/ 25 binlik planlar çok hızlı bir şekilde oldubittiye getirildi. Hiç tartışılmadan, şehrin anayasası olan bu planlar maalesef bizim komisyonda olan arkadaşımızın bile görmediği bir oldubittiyle kabul edildi. Ama biz şerh koyduk, karşı oy kullandık. Bu şehrin 5216 sayılı yasayla yeni oluşan Huzurkent, Sarnıç ve Tece arasındaki bölgede yapılan 25 binlik planda biz ‘görmediğimiz, katkı sunmadığım bir plana destek olmayız’ dedik. Görmeden, bir ittifak içerisinde oyladılar, geçti gitti. Bugün 5 binlik planların yapım aşaması var. Bunu da oldubittiye getirmeye çalışıyorlar. Biz de şehrin planının sivil toplum örgütlerinin, özellikle şehir plancılarının, Mimarlar Odası’nın, İnşaat Mühendisleri Odası’nın istişaresiyle yapılmasının daha doğru olacağını ifade ediyoruz. İki defa ön toplantı yapıldı, bu da bir gelişmedir. Bizim anlayışımızda ‘tek başına ben yönetiyorum değil, birlikte paylaşarak yönetme’ anlayışı vardır. Bu şehri de böyle yönetmemiz gerekir. Akıl akıldan üstündür, ortak akılla ortak projelerin ortaya konması çok daha önemli ve anlamlıdır.”

“TOROSLAR’A BİN KİŞİLİK BİR SALON YAPILACAK”
Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Tuna, 2013 Akdeniz Oyunları ile ilgili soru üzerine, başlangıçta tesislerin merkezdeki tüm ilçelere dağıtılmasının öngörüldüğünü söyledi. Toroslar İlçesi’ne 7 bin 500 kişilik kapalı spor salonu yapılacağının bildirilmesi üzerine seslerini çıkarmayıp, kabul ettiklerini anlatan Tuna, ancak 5 projenin Yenişehir İlçesi’ne verildiğini anımsattı. Bu konudaki isyanını daha önce de dile getirdiğini kaydeden Tuna, bunun haksızlık olduğunun altını çizdi. Tuna, “Bu nasıl bir adalet, nasıl bir hakkaniyet? Üsttekiler ve alttakiler olmak üzere iki katmanlı bir toplum oluşturursunuz. Böyle bir şehirde adaletli ve huzurlu yaşamak mümkün mü? Bütün huzursuzluklar hakkaniyetsizlikten kaynaklanır. Adaletli olmayan kalıcı olamaz. Onun için isyanımızı dile getirdik. ‘Bu sözüm Sayın Bakandan Sayın Valimize ve Büyükşehir’e varıncaya kadar bu planlamayı yapan kimse onadır’ dedim. Biz hakkımız olan bir hakkı talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Bu projelerin, 2012 DPT’nin yatırım programına alındığı için artık değişme ihtimalinin olmadığına da işaret eden Tuna, ancak Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun sözünün arkasında duracağını dile getirdiğini belirterek, şunları söyledi: “İki gün önce bize bir sus payı verildi, bin kişilik bir kapalı spor salonu bölgemize yapılacak. Bu ekstradan oldu. 7 bin 500 ve 5 binden bine düştü ama buna da razı olduk. Belediye olarak bin kişilik bir salon da biz yapacağız. Bir tane de 500 kişilik bir kapalı spor salonu vardı, Akdeniz İlçesi’ne yapılacaktı ama yer bulamadıkları için proje geri gidecekti, yatırım programından çıkarılıp iptal edilecekti. Biz, altyapısını hazırlayıp futbol sahası olarak bitirme noktasına geldiğimiz bir yeri feda ettik. Bu proje Mersin’den gideceğine 1 senedir emek çektiğimiz projemizin yerini verdik. ‘Bu proje Mersin’den gideceğine bizim bir futbol sahamız size feda olsun’ dedik. Vallahi o noktada kimse vermez. Yer bizim olmayacak ama önemli olan bizim bölgemizde yapılmış olması.”
Bölgede yapılacak hastanenin siyasi partilerce sahiplenilmesini de eleştiren Tuna, “Bazı siyasi partilerin il başkanları ‘Toroslar’da da şunu yaptık’ diyor. Toroslar’a yapılacak hastanenin geçmişi 2005 yılına dayanır. O zamandan beri biz o işle uğraşıyoruz. Gelinen noktada 2012’de temeli atılacak ama o projenin derinliği var, onu bununla karıştırmayın. O başka bir şey. O, devletin kasasından para çıkarılarak yapılan bir proje değil. O kamu-özel ortaklığı denilen bir modelle 28 yıllığına ihale yöntemiyle yapılacak, devlet ona kiralama garantisi veriyor. Onda bütçeden çıkan bir bedel yok. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi için de 5 bin metrekare en gözde yerlerimizden birini Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis ettik. Biz belediye olarak bölgemizde hangi kamu kurumu yatırım yaparsa yapsın arsa verme anlamında en cömert yapıyız” şeklinde konuştu.

YENİ OTOGAR İÇİN MACİT ÖZCAN’A ÖNERİLER
Büyükşehir Belediyesi’nin Toroslar İlçesi’nde yapmayı planladığı yeni Otogar için öneri de sunan Hamit Tuna, borçları karşılığında Büyükşehir Belediyesi’ne 85 bin dönümlük yer verdiklerini, Büyükşehir’in kendi yerleriyle birlikte planlama yapıldığını kaydetti. Otogarın projesinin de hazır olduğuna dikkat çeken Tuna, şöyle konuştu: “Büyükşehir Belediyesi 5 binlik ve binlik planı da yapmış, bir yolumuzu da yemişler, dün farkına vardık. Şu anda Büyükşehir Belediye Başkanı kredi arıyor. Bence hiç kredi aramaya gerek yok, bunun Türkiye’de yapılmış örnekleri var. Projeyi yaparsın, tapularını çıkartırsın, proje üzerinden yazıhaneleri satarsın, 60 tane yazıhane satsanız, bugün bir otogarda yazıhane 500 bin liradan aşağı değil, 30 milyon lira yapar. Zaten bir otogarın maliyeti 12-15 milyon lira arasında. Büyükşehir Belediyesi oradan para bile kazanır, hiç kredi aramanıza gerek yok. Bu şekilde bir doğru mantıkla siz bu projeyi 1 yıl içerisinde hayata geçirirsiniz. Zaten çok betonarme yapı olmadığı için 1 yılda bitirilir ve 2013 öncesinde hayata geçirilir. Orada artık biz önünü açtık, hiçbir problemi yok, artık bütün maharet Büyükşehir Belediyesi’nin duruşuna bağlı.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124