Öne Çıkanlar Narenciye Dağıtımı Mezitlideki Okullarda Devam Ediyor mersin haber MERSİN pratik haber Erdoğan

Vali Güzeloğlu Yaşlılarla BuluştuMersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu ile birlikte Yaşlılara Saygı Haftası münasebetiyle Mezitli Gönül Elçileri’nin katkılarıyla düzenlenen Özel Mersin Bahar Huzurevi 10’uncu Geleneksel Sanat Etkinlikleri programına katıldı.

Vali Güzeloğlu Yaşlılarla Buluştu
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu ile birlikte Yaşlılara Saygı Haftası münasebetiyle Mezitli Gönül Elçileri’nin katkılarıyla düzenlenen Özel Mersin Bahar Huzurevi 10’uncu Geleneksel Sanat Etkinlikleri programına katıldı.

95 YAŞINDAKİ VATANDAŞIMIZDAN VALİMİZE ‘URFA TÜRKÜSÜ’
Sahil Martı Otel’de gerçekleşen etkinlikte Vali Güzeloğlu ve eşi, kendilerini bekleyen yaşlı vatandaşlarımızla selamlaşarak onlara gül dağıttı. Özel Bahar Huzurevi’nde kalan yaşlı vatandaşlarımız ile Mezitli Belediyesi Çocuk Korosu eşliğinde hazırlanmış olan müzik dinletisi ile devam eden etkinlikte, huzurevi sakini olan 95 yaşındaki Zeki Gözübüyük adlı vatandaşımızın okuduğu şiir büyük beğeni topladı. Zeki Gözübüyük’ün ayrıca bir sürpriz yaparak okuduğu ‘Urfa Türküsü’nü Vali Güzeloğlu’na armağan etmesi ise görülmeye değerdi. Demans, Alzheimer ve felçli hastalardan oluşan koroda, konuşma yetisini kaybetmiş olan Hatice Arı adlı yaşlı vatandaşımızın şarkılara eşlik etmesi duygulu anların yaşanmasına neden olurken, yaşlılarımızın çocuklarla beraber sergilemiş olduğu dans gösterileri de bir hayli ilgi gördü. Korodaki vatandaşlarımızın isteğini kırmayan Vali Güzeloğlu ve eşi, koro ile birlikte ‘Mavi Boncuk’ şarkısını söylediler.YAŞLANMA DAHA DOĞRUSU YAŞ ALMA DOĞUMLA BAŞLAR
Vali Hasan Basri Güzeloğlu, burada yaptığı konuşmada yaş almanın hayatın olmazsa olmazı temel bir gerçeği olduğunu belirterek, “Yaşlanma aslında doğumla başlar. Gün almaya başlamak, yıllar içerisinde hep birlikte yaşlanmaya doğru yol almak önlenemez. Bu varlığın ve yaradılışın temel kuralıdır. Ama mutlu yaşamak, güzel bir hayatı paylaşarak yaş almak herhalde hepimizin isteği ve arzusu olsa gerek. Yaşadığınız hayat her ne olursa olsun, neyi size taşırsa taşısın değişmeyen şey, yıllar içerisinde yaş almak ve yaşlanmaktır” diye konuştu.

Yaşlanırken en önemli ve en değerli kavramın yalnız kalmamak olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, “Çevrenizde sevgiyle, ilgiyle, dostlukla sizi saran bir kuşak, bir çember ve bir ilgi içinde bulunmaktır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Hükümeti’nin amacı da yaşlılarımızın ilgi ve sevgi temelinde, her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak bir çerçevede yaşlanmalarını, yaşlılık dönemlerini sağlık ve mutluluk içerisinde geçirmelerini sağlamaktır” dedi.SOSYAL POLİTİKALARIMIZDAN EN ÖNEMLİSİ YAŞLILARIMIZA SUNULAN HİZMETLER OLMUŞTUR
Son 10 yılda Hükümetimizin çok önemli ve çok büyük sosyal politikalarından en önemlisin yaşlılarımıza dönük hizmetler olduğuna dikkati çeken Güzeloğlu, şöyle devam etti:
“Bahar Huzurevi gibi özel huzur evlerimiz dâhil olmak üzere, tedavi gereken büyüklerimizin tedavisinden her konudaki beklentilerini karşılamaya, mutlu olmalarını sağlamaya dönük bütün projelerde biz Hükümet olarak bütün kaynakları tahsis ettik. İşte o kaynakların sağladığı imkânlarla ilimizde bulunan 6 özel huzurevimiz ile Devletimizin sorumluluğundaki 2 büyük huzurevimizde bakım gerektiren tüm yaşlılarımıza biz katkılarımızı ve desteklerimizi sunuyoruz.”GÖNLÜ YAŞLANMAYANLARA YAŞLI DEMEK BEYHUDEDİR
Yaşlıların maddi ihtiyaçlarının karşılanmasının şüphesiz işin temeli olduğunu ifade eden Vali Güzeloğlu, “Ama gönlün beklediği, insanın aradığı ve arzuladığı şey sevgi ve ilgidir. Lütfen hepiniz ve hepimiz içinde bulunduğumuz ‘Yaşlılar Haftası’ nedeniyle, hepimizin bir gün yaşlı olacağının kesin gerçeğiyle, bir dost sıcaklığını, bir sohbet arkadaşlığını, kapısı çalınsa da biriyle bir şeyleri paylaşsam arayışını karşılıksız bırakmayalım. İster kendi anneniz, babanız, akrabanız olsun veya olmasın, hayata sizden daha önce başlamış ve o hayatı yaşamış, yüzündeki ve gözündeki yaşlanmayı gösterir kırışıklıklara rağmen gönlündeki zenginliği buradaki büyüklerimiz gibi paylaşmaya hazır bütün büyüklerimizin kapısını çalalım. Teklifsiz ve karşılıksız hal ve hatır soralım. Ellerinden öpelim. Onlarla bir dostluğu, bir sıcaklığı ve ortak bir zamanı birlikte geçirelim. Bilin ki, hepsinin anlatacağı ve paylaşacağı hayat denilen o büyük öyküden size aktaracağı zenginlikler, güzellikler ve öğütler olacaktır. Buna hepimizin ve herkesin ihtiyacı var” şeklinde konuştu.
‘Yaşlı kimdir’ sorusunun kişiden kişiye ve gönülden gönüle değiştiğini vurgulayan Güzeloğlu, gönlü yaşlanmayanlara yaşlı demenin beyhude olduğunu belirtti.YAŞLILARIMIZ ASLINDA ZENGİNLİĞİMİZDİR
Yaşlılara Saygı Haftası içerisinde ve gelecek her günde bu tür buluşmaların çoğalmasını dileyen Güzeloğlu, “İlimizde ve ülkemizde, Türk Milleti’nin töresinden gelen atasına ve büyüğüne saygı geleneğinden desteklenen bir anlayışla yaşlılarımıza sahip çıkan, onların yanında olan ve birlikte zamanlarını paylaşan bir süreç içerisinde, yeni bir başlangıçla değerlerini hatırlayan bir sorumluluk anlayışıyla böyle birlikteliklerin devam etmesini temenni ediyorum. Tabii ki asıl olan, sevdikleriyle birlikte olmakla, birlikte hayatta tutunacak ve sığınacak ister bir kapı ister bir dost eli arayan herkese de Devlet olarak her türlü hizmeti sunmanın sorumluluğumuzun ve ödevimizin en önemlisi ve en önceliklisidir” dedi.

İlimizdeki nüfusun yaklaşık yüzde 7,25’inin 65 yaş ve üstü olduğunu, bu oranın 1 milyon 700 bin olan il nüfusunun yaklaşık 122 binine denk geldiğini ifade eden Vali Güzeloğlu, “Bu aslında bir zenginliğimizdir. Hayatın akışı içerisinde ve yaşam kalitesinin iyileşmesiyle Türkiye’de ortalama yaş ve ömür süresi uzuyor. Bu kalkınmaya dayalı bir gelişme göstergesi olmakla birlikte nüfusun içerisinde artık giderek önemli ve büyük bir oranda yaşlılarımızın çoğaldığını ve onlarla birlikte olma sorumluluğumuzun arttığını gösteriyor. Tabi ki hedef genç, dinamik ve eğitilmiş bir nüfustur. Ama şüphesiz her bireyimizin de sağlıklı ve kaliteli yaşlanmasına katkıda bulunmak ta hedeflerimiz arasındadır” şeklinde konuştu.Türkiye’nin geleceğe yürüyüşünde sosyal devlet anlayışı çerçevesinde hizmetlerin artacağını sözlerine ekleyen Güzeloğlu, “Her insanı kucaklayan ve onların her türlü ihtiyacını karşılayan bir sorumlulukla bu noktada yaşlılarımıza karşı sorumluluklarımızı da en üst düzeyde yerine getireceğimizi bir kez daha belirtiyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Güzeloğlu’na bir de plaket takdim edilirken, Güzeloğlu ve eşi daha sonra Bahar Huzurevi’nin 10’uncu yaş dönümü pastasını kestiler. Bayan Güzeloğlu’nun Girişimci İş Kadınları Derneği üyelerine gönül elçisi rozeti taktığı etkinlik, Mezitli Kaymakamlığı önderliğindeki Mezitli Halk Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla huzurevi sakinleri tarafından hazırlanmış olan takı tasarım, ebru sanatı ve ahşap boyamadan oluşan serginin gezilmesiyle son buldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.