Öne Çıkanlar MDOB Efsane Sanatçıları Ağırlıyor Mersin İdmanyurdu Şaşırtıyor: 0 -1 Polise Molotoflu Saldırı MOBESE Kameralarında Ülgenden Mezitli ve Tarsus Kaymakamlarına Ziyaret Çiftçiye Tarım Sigortası Önerisi

Bakan Özak'tan '2013' YorumuSpordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, "17. Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapmak büyük bir başarıdır ve bu başarı Türk Milleti'ne aittir. Spor inanılmaz bir tanıtım aracı" dedi.

Bakan Özak'tan '2013' Yorumu
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, "17. Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapmak büyük bir başarıdır ve bu başarı Türk Milleti'ne aittir. Spor inanılmaz bir tanıtım aracı. Oyunlarla birlikte Mersin'i milyarlarca insan ekran başında izleyecek. organizasyonla birlikte Türkiye'yi tanıtırken, Mersin'in güzel yönlerini de ortaya koyacağız. Oyunlar, Türkiye'ye 'Dünya Futbol Şampiyonası' ve hatta olimpiyatları da getirecektir. Türkiye dikkate ve değere alınması gereken bir ülkedir. Artık dünya çapında büyük organizasyonları gerçekleştiriyoruz. Bunu yaparken de en iyisini yapıyoruz" dedi.
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, '17. Akdeniz Oyunları'nın Mersin'de yapılmasının önemli bir başarı olduğunu ve bu başarının da Türk Milleti'ne ait olduğunu vurguladı. Özak, organizasyonun aynı zamanda da 'Dünya Futbol Şampiyonası' ve daha da ötesinde olimpiyatları Türkiye'ye getireceğini ve bu yolda atılan önemli bir adım olduğunu söyledi.
Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi'nce, ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğünü yerine getiremeyen Yunanistan'dan, '2013 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkının alınmasının ardından, gerçekleştirilen oylama sonuçlandı. Mersin'in yanı sıra İspanya'nın Tarragone ve Libya'nın Tripoli kentinin de aday olduğu; '17. Akdeniz Oyunları' ile ilgili olarak Akdeniz ülkelerinin tercihi Mersin'den yana oldu. Böylelikle Türkiye, İzmir'in ardından söz konusu organizasyona Mersin ile birlikte ikinci kez ev sahipliği yapacak. Yaşanan bu gelişmelerin ardından dün akşam saatlerinde Mersin'e gelen Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, HiltonSA Mersin Oteli'nde düzenlenen toplantıyla birlikte yaşanan gelişmeleri değerlendirdi ve gelecek açısından umut veren açıklamalarda bulundu."BİR BAŞARI ÖYKÜSÜNE TANIKLIK EDİYORUZ"
Bakan Özak, TRT ekranlarından canlı olarak ekranlara gelen toplantıda; Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, AKP Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Direktörü Yalçın Aksoy ile birlikte gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bugün Mersin'de bir 'başarı öyküsü'ne tanıklık ettiklerinin altını çizen Özak, "Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkının elde edilmesi, aynı zamanda da Türk milletinin başarısıdır" dedi. Türkiye'nin Erzurum ile birlikte '25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'na ev sahipliği yaptığını hatırlatan Özak, kış oyunları düzenlemenin çok zor olduğunu ve Türkiye'nin de tarihinde ilk defa böylesi bir organizasyona ev sahipliği yaptığını vurguladı."SPOR İNANILMAZ BİR TANITIM ARACIDIR"
500 araç ve yaklaşık 2 bin gönüllüyle birlikte organizasyonun hazırlıklarını gerçekleştirildiğini ve bu hazırlıklar için de 100 milyon dolarlık bir kaynağın kullanıldığı bilgisini veren Özak, buna yapılan tesisler de eklendiğinde yapılan harcamanın 700 milyon dolara ulaştığına dikkat çekti. Özak, 'Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'nın açılış ve kapanış etkinlikleriyle birlikte tüm dünyaya; Türkiye'nin bu tür büyük organizasyonların altından kalkabileceği mesajı verilirken, Türkiye'nin vermek istediği mesajı verip, ciddi bir tanıtım da yapıldığının altını çizdi. Özak, "Eğer bir ülkeye 6 yıl öncesinden verilen organizasyon, Türkiye'ye 2 yıl kala verilmişse bu İzmir'deki 'Universiade' ve İstanbul'daki 'Dünya Basketbol Şampiyonası'nın bunda çok büyük bir katkısı var. Spor, inanılmaz bir tanıtım aracı" diye konuştu."MİLYARLARCA İNSAN MERSİN'İ İZLEYECEK"
Sporun, aynı zamanda da ülkeler açısından bir gelişmişlik göstergesi olduğunu savunan Özak, bilim, teknoloji ve ekonomi alanında dünyanın en büyük ülkelerinin; Amerika, Çin, Fransa ve Almanya olduğunu ancak bu ülkelerin söz konusu gelişmişliğine sporu eklemediği zaman kültürel ve sanatsal anlamda gelişmiş kabul edilemeyeceğini savundu. Sporun, sosyolojik ve toplumsal bir hareket olduğu kadar önemli bir değer olarak da kendisini öne çıkarttığını kaydeden Özak, konuşmasını da şöyle sürdürdü; "Bugün Erzurum'daki oyunlar, İstanbul'daki 'Dünya Basketbol Şampiyonası' gibi organizasyonlar dünya ölçeğinde milyarca insan tarafından izlendi. Mersin'de yapılacak olan; '17. Akdeniz Oyunları' da yine milyarlarca insan tarafından izlenecektir. Artık Türkiye'nin yüzü buradan görülebilecek.""TÜRKİYE DİKKATE VE DEĞERİ ALINMASI GEREKEN BİR ÜLKE"
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Askeri zaferleri, ekonomik zaferlerle taçlandırmazsanız; Türkiye bağımsız olamaz" sözlerini de hatırlatan Faruk Nafiz Özak, Türkiye'nin 2001 yılındaki mevcut yapısıyla ekonomik zaferlere imza atmasının mümkün olmadığını, ancak bugün bambaşka bir Türkiye öne çıktığını anlattı. Özak, "Eğer siz, dünyanın en büyük 16. ekonomisi olmuşsanız, 'Medeniyetler İttifakı'nda dünyadaki 2 ülkeden biriyseniz, G-20'nin saygın bir üyesiyseniz, BM Güvenlik Konseyi'ne 145 üyeyle seçilmişseniz, NATO'nun kurucusuysanız, eğer siz 'Nabukko'yu yönetiyorsanız, İslam Konferansı Örgütü'nün iki dönemden bu yana başkanıysanız ve bu coğrafyada sizden habersiz kuş uçmuyorsa, siz önemli bir ülke olarak dikkate ve değere alınmanız gerekiyor" ifadesini kullandı.

"OYUNLAR TÜRKİYE'YE 'DÜNYA FUTBOL ŞAMPİYONASI'NI GETİRECEKTİR"
Burada siyaset yapmadıklarını ve bugün elde edilen başarınınsa Türk milletinin başarısı olduğu uyarısında da bulunan Bakan Özak, kendilerinin de milletin hizmetkarı olarak, '17. Akdeniz Oyunları' için ellerinden geleni yapma gayreti içinde olduklarını dile getirdi. Bugün elde edilen başarının aynı zamanda da '2020 Dünya Futbol Şampiyonası'nın da Türkiye'de yapılmasını, bunun da olimpiyatları yine Türkiye'ye getireceğini savunan Özak, "Artık, 'Türkiye, bu tür organizasyonları yapabilir mi ?' diye sorulmuyor, aksine; 'Türkiye yaparsa en iyisi yapar' deniliyor. Türkiye artık böylesi bir ülke haline geldi. Ben inanıyorum ki, Mersin'de ortaya konulan bu coşku, heyecan ve kararlılıkla birlikte bugüne kadar yapılan 'Akdeniz Oyunları'nın en iyisi yapılacaktır" diye konuştu.

"MERSİN'İ BİR 'SPOR KENTİ'NE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ"
Erzurum'un, '25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları' ile birlikte bölgede bir destinasyon oluşturduğunu, Mersin'in de '17. Akdeniz Oyunları' ile birlikte kültür-sanat, ticaret ve turizm kenti kimliğinin yanına bir de 'spor kenti' kimliğini ekleyeceğini vurgulayan Özak, Mersinlilerin de buna şimdiden hazır olması gerektiği çağrısında bulundu. Erzurum'da söz konusu oyunları yaparken kentin kültürel ve tarihi birikimini de ortaya koyduklarını hatırlatan Özak, bu noktada Mersin'in önemli bir konumu
olduğunu, kentin bir kültür ve medeniyet beşiği olarak öne çıktığını, organizasyonla birlikte bunu tüm dünyaya anlayacaklarını söyledi. 'Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları' ile birlikte Erzurum'da kentsel dönüşüm yapıldığını kaydeden Özak, aynı şekilde de pırıl pırıl bir Mersin inşa etmek istediklerini, bunu yaparken de yerel yönetimlerin hangi siyasi partiden olduğuna bakmaksızın, Türk milleti adına tüm bu yatırımları gerçekleştireceklerini, bunu da siyaset üstü bir düşünceyle yapacaklarını belirtti.

"AKDENİZ OYUNLARI İÇİN ÇOK AZ BİR ZAMANIMIZ VAR"
Türkiye'nin, 2012 yılında 'UEFA Genel Kurulu'nu yapacağını, İstanbul'un 'Avrupa Kültür Başkenti' iken, 2012 yılında da 'Avrupa Spor Başkenti' olacağı bilgilerini de veren Özak, Türkiye'nin '2013 Akdeniz Oyunları' için çok az zamanı olduğunu ve bu konuda hızlı hareket etmeleri gerektiğini kaydetti. Oyunlarla ilgili olarak; 'Hazırlık Düzenleme Kurulu' oluşturulacağını ve buraya bir koordinatör atanarak, bu alanda yapılacak çalışmalar için de Bakanlar Kurulu'ndan çıkartılacak bir kararnameyle birlikte gerekli ödeneği de bölgeye aktaracaklarını dile getiren Özak, neyin nasıl ve ne şekilde yapılacağına kısa bir sürede karar verilip, bunu en kısa sürede hayata geçireceklerini, kendisinin de 28 Şubat Pazartesi günü toplanacak olan Bakanlar Kurulu'ndan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 'Akdeniz Oyunları' ile ilgili bir dosya sunacağını belirtti.

"MERSİN'E 200 MİLYON EURO'LUK YATIRIM YAPILACAK"
Dünyanın en büyük müteahhitlik hizmetlerinin Çin'den sonra Türkiye'de verildiğini, bu nedenle de '2013 Akdeniz Oyunları' için gerekli olan yatırımların belirtilen sürede yapılacağı konusunda hiç kimsenin endişesi olmaması gerektiğini ifade eden Özak, gerekli adımların da atılacağını dile getirdi. Tesislerin fiziki altyapısının yanı sıra konaklama ve sağlık alanında da çok ciddi yatırımların kalıcı olarak hayata geçirileceğine dikkat çeken Özak, "Tabi ki, spordan gelen bir Başbakan, Türkiye için önemli bir şanstır" ifadesini kullandı. '17. Akdeniz Oyunları' kapsamında Mersin'e yaklaşık 200 milyon Euro'luk bir yatırım yapılacağını, ancak bunun kesinleşmiş bir bütçe olmadığını belirten Özak, bir gazetecinin 2011 yılı Haziran ayında gerçekleştirilecek olan genel seçimlerin oyunlarla ilgili hazırlıkları nasıl etkileyeceği sorusuna da yanıt verdi. Bakan Özak, konuşmasını da şöyle sürdürdü:
"Spor, siyasetin üzerindedir ve biz spora siyaseti bulaştırmadan tüm bu işleri yapmaya çalışıyoruz. Seçimler çalışmaları engellemez aksine daha da hızlandırır"

"OYUNLARIN MERSİN'DE YAPILMASI TÜRKİYE'NİN GÜCÜDÜR"
Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu da, Mersin'in, Akdeniz'in belirleyicisi ve yönlendiricisi olduğunun altını çizerek, bugün Türkiye'nin rekabet edebilirlikteki ilk 5 kentinden biri olarak da öne çıktığını anlattı. Mersin'in, kültürel, sosyal ve ekonomik potansiyelinin yanında sporda da bir dünya kenti olma noktasında önemli bir adım attığını ifade eden Güzeloğlu, "Mersinli Ahmet'ten Nevin Yanıt kızımıza kadar dünya çapında sporcular yetiştiren, Türkiye'nin ay-yıldızlı şanlı bayrağını gönderde dalgalandıran bir kent Mersin. Bugün, 'Akdeniz Oyunları' gibi dünyada olimpiyatlardan sonra en önemli organizasyonu kentimizde gerçekleştirmenin haklı gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu organizasyon Mersin'e ve Türkiye'ye çok şey kazandıracaktır. Oyunların Mersin'de yapılması sadece kenti değil, Akdeniz Oyunları'nı da zenginleştirecektir. Akdeniz Oyunları'nın da 21. yüzyılda yepyeni bir boyuta ve zenginliğe kavuşmasını sağlayacaktır. Bu oyunların Mersin ile buluşması, aynı zamanda da Türkiye'nin gücüdür. Türkiye'nin, uluslararası alanda gelişen ve giderek artan öneminin, farkındalığının bir sonucudur" dedi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.