Öne Çıkanlar MDOB Efsane Sanatçıları Ağırlıyor Mersin İdmanyurdu Şaşırtıyor: 0 -1 Polise Molotoflu Saldırı MOBESE Kameralarında Ülgenden Mezitli ve Tarsus Kaymakamlarına Ziyaret Çiftçiye Tarım Sigortası Önerisi

Vali Güzeloğlu: “Mersin Artık Bir 'Spor Cenneti' Olarak Anılacak”Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu, "Bugüne kadar yapılan en büyük, en görkemli ve en zengin 'Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacağız. Akdeniz Oyunlarına sadece bir spor organizasyonu olarak bakılmamalı. Kente yapılacak olan yatırımlarla birlikte Mersin artık bir 'spor cenneti' olarak anılacaktır" dedi.

Vali Güzeloğlu: “Mersin Artık Bir 'Spor Cenneti' Olarak Anılacak”
Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu, bugüne kadar yapılan en büyük, en görkemli ve en zengin 'Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacaklarının altını çizerek, organizasyonla birlikte Mersin'in yeniden tanımlanırken, bir 'spor cenneti' olarak da kendisini öne çıkartacağını söyledi.
2013 yılında 17.'si gerçekleştirilecek olan; 'Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkını elde eden Mersin'de, oyunlarla ilgili hazırlıklar sürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın ve diğer sivil toplum kuruluşu ve oda başkanlarıyla bir araya gelen Vali Güzeloğlu, 'Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği hakkının elde edilmesinden bu yana yaşanan gelişmelerle birlikte önümüzdeki dönemde neler yapılacağı konusunu görüştü. Mersin Valiliği Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen oturum öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Güzeloğlu, 'Akdeniz Oyunları'nın dünyada olimpiyatlardan sonra en önemli spor organizasyonu olarak öne çıktığını ve böylesine önemli bir organizasyonu gerçekleştirecek olmanın da Mersin ve Türkiye adına önemli bir gurur kaynağı olduğunu vurguladı."EN BÜYÜK VE EN GÖRKEMLİ OYUNLARI YAPACAĞIZ"
Mersin'in, yükselen ve gelişen Türkiye'nin büyümesine doğrudan doğruya katkı koyarak, bu süreci olumlu etkilediğine dikkat çeken Güzeloğlu, "Mersin, sadece bir boyutuyla tanımlanamayacak kadar zengin, yine sadece bir sektörle gelişmesi sınırlandırılamayacak kadar da derinlikli ve dinamik bir kenttir. Mersin'in geleceğini belirleyecek olan tarım ve tarıma dayalı sanayi, lojistik ve turizm gibi başlıklara artık; 'Akdeniz Oyunları'nın da eklemeliyiz. Mersin artık bundan sonraki süreçte bir 'spor kenti'
olarak da yoluna emin adımlarla ilerleyecektir. Bunu hissedip, bu konuda çok özel çaba ve çalışma ortaya koyarak bu sürece hazırlanmalıyız" dedi. Bugüne kadar yapılmış en büyük, en görkemli ve en zengin oyunları yapabilme noktasında bayrağı devraldıklarına dikkat çeken Vali Güzeloğlu, Mersin'in oyunlara ev sahipliği yapmasıyla birlikte 'Akdeniz Oyunları'nın da uluslararası niteliğini ve 3 kıtayı birbirine birleştiren zenginliğine uygun bir organizasyon kimliğine kavuşacağını savundu.

"MERSİN TÜRKİYE'NİN 'SPOR CENNETİ' HALİNE GELECEK"
Bugün gelinen noktada Mersin'in, tesis altyapısı açısından Türkiye'de çok önemli bir noktada durduğuna işaret eden Hasan Güzeloğlu, ancak önümüzdeki dönemde kente yapılacak olan tesislerle birlikte kentin, Türkiye çapında bir 'spor cenneti'ne dönüşeceğini iddia etti. Bu konudaki çalışmaların büyük bir kararlıkla sürdürüldüğünü ve tüm bu çalışmaların da sadece 2013 ile sınırla olmadığı uyarısında bulunan Güzeloğlu, 'Akdeniz Oyunları'nın ardından kent olarak ulusal ve uluslararası tüm organizasyonlara ev sahipliği yapabilme adına kentin geleceğinin de şekillendirildiğini dile getirdi. Mersin Üniversitesi bünyesinde 6 bin kişilik 'Oyunlar Köyü' inşa edileceğini açıklayan Güzeloğlu, söz konusu merkezin de oyunların ardından kente kültür ve kongre buluşmaları noktasında önemli bir altyapı sunacağını söyledi.

"MERSİN MÜKEMMEL BİR ORGANİZASYONA EV SAHİPLİĞİ YAPACAKTIR"
Oyunlarla ilgili olarak Mersin'e 30 bin kişi kapasiteli UEFA standartlarına uygun bir stadyum yapılacağı bilgisini de veren Güzeloğlu, bunun yanında yüzme havuzlarından spor salonlarına kadar tüm sportif etkinliklerin planlanacağı alanlarda yatırım yapılacağını söyledi. 2013 ve sonrasını, kentin her yönüyle gelişim ve değişimini olumlu yönde etkileyecek bir dönem olarak gördüklerini anlatan Güzeloğlu, bu konuda kararlı olduklarını ve organizasyonla ilgili olarak yerel düzeydeki gerekli planlamaların da yapıldığı bilgisini verdi. Merkezi hükümetin vereceği desteğin yanında her düzeydeki vatandaşın sunacağı katkıyla birlikte Mersin'in mükemmel bir organizasyona ev sahipliği yapacağını savunan Güzeloğlu, 'Akdeniz Oyunları' ile ilgili gerekli kaynağın aktarılabilmesi ve diğer konularla ilgili olarak hazırlanan yasanın da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacağını hatırlattı.

"ORGANİZASYONLA BİRLİKTE MERSİN YENİDEN TANIMLANACAKTIR"
Mersin'in yeniden tanımlanması, tüm boyutlarıyla yeniden planlanması ve büyük bir geleceğe hazırlanmasında herkesin ve her kesimin desteğine ihtiyaç duyduklarını kaydeden Güzeloğlu, bu noktada da herkese, her kişiye ve her kuruma çok önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü söyledi. Güzeloğlu, "Ancak böylesi bir hazırlıkla, böylesine büyük bir organizasyona ev sahipliği yapabiliriz. '17. Akdeniz Oyunları'na sadece bir spor organizasyonu olarak bakılması doğru değil. Organizasyon; Mersin'in yeniden tanımlanması, fiziksel ve sosyal tüm altyapılarının olması gereken boyuta taşınmasının yanında temel tüm beklentilerin karşılanmasıyla birlikte devam eden projelerin hızlanması gibi birçok alanı kapsıyor. Sağlık ve bu alandaki yatırımların da 'Akdeniz Oyunları' kapsamında değerlendirilecek, tüm beklentiler karşılanacaktır" ifadesini kullandı. Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.