Öne Çıkanlar mersin haber Belediye Personeline Arama-Kurtarma Eğitimi Başkan YILDIRIM Yeni Mahalle Sakinlerini Kabul Etti Doğanşehirliler Kültürlerini Sergiledi Dikkat Başbakan Geliyor Tabelalarıyla Uyarılacak Bir Noktaya Geldi

Kaçak Su Kullananlara UyarıMESKİ Genel Müdürü Kümal Ülgen, “Kaçak su kullananlara hapis cezası var. Yasal su kullanın” dedi.

Kaçak Su Kullananlara Uyarı
MESKİ Genel Müdürü Kamil Ülgen, ekiplerin köyler dahil sıkı bir denetim içinde olduğunu belirterek, kaçak su kullananları uyardı. Ülgen, kaçak su kullananları savcılığa bildirdiklerini ve sonucun hapis cezası olduğunu söyleyerek, “Yasal su kullanın” çağrısında bulundu.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü Kamil Ülgen, yaptığı yazılı açıklamada, yaz aylarında artan kaçak su kullanımını düşürmek için denetimlerini aralıksız sürdürdüklerini bildirdi. Kaçak ya da usulsüz su kullanımının önüne geçmek için, yasa dışı su kullanan kişileri sıkı takibe aldıklarını ifade eden Ülgen, Mersin merkezdeki kontrollerin yanı sıra belde ve köylerde de denetim yaptıklarının altını çizdi. Kaçak su kullananlar hakkında yasal işlem yaptıklarını anımsatan Ülgen, 7 gün 24 saat vardiyalı olarak çalışan Abone İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı ekiplerin denetimleri sonucunda, 2010 yılından bu yana bin 623 adet su hırsızlığı suçundan dava açıldığını, bunların bin 221'nin karara bağlandığını ve tamamına yakınının mahkumiyetle sonuçlandığını anlattı. Suçun tekrarı halinde erteleme ve paraya çevirmenin uygulanmadığını, hapis cezasına hükmedildiğini dile getiren Ülgen, halen Mersin Asliye Ceza Mahkemesi'nde 402 davanın devam ettiğini ifade etti.İçme suyunun yasadışı ve usulsüz kullanımına izin vermeyeceklerini vurgulayan Ülgen, bunun için etkin ve sistemli bir çalışma içinde olduklarını, mıntıka kontrolü, sayaç okuma görevlilerinin tespitleri ve vatandaşların ihbarlarına göre kaçak su kullanan kişileri tespit ettikleri bilgisini verdi. Kamil Ülgen, “Abone olmaksızın MESKİ'ye ait su taşıyan borulardan herhangi bir teknik düzenle, harici hattan su kullanımı, düz borudan su kullanımı, vanadan su kullanımı ve mühür kırma kaçak su kullanımı kapsamına girmektedir. Ayrıca abone olmaksızın kanalizasyon şebekesine atık su verilmesi de kaçak kullanım kapsamında değerlendirilmektedir. TCK 142/1-a maddesi, 'su hırsızlığı' suçunu, TCK 203. maddesi de 'mühür bozma' suçunu düzenlemiştir. Mahkumiyet kararları bu maddeler kapsamında verilmektedir. Ayrıca, hapis cezası kesinleşenler, TCK 53/1 maddesindeki haklardan da mahrum bırakılmaktadırlar. Yasal su kullanın” dedi.Kaçak su kullanan kişiler hakkında yasal işlem başlattıklarının ve Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarının altını çizen Ülgen, kaçak su kullananların MESKİ'ye bildirilmesini istedi. Ülgen, “Unutulmamalıdır ki, geleceğin en önemli hazinesi olan suyumuzun etkin bir şekilde kullanımı, kaçak oranlarının düşürülmesi ve yapılan çalışmaların sonuçları tüm vatandaşlarımızın menfaatine olacaktır. Vatandaşlık görevini yerine getiren herkese teşekkür ederken, kaçak su kullananları bildirerek MESKİ Genel Müdürlüğümüze destek vermelerini bekliyoruz. Vatandaşlarımızın yapacağı ihbarlar çalışmalarımıza önemli katkılar sağlayacaktır. İhbar yapan vatandaşımızın kimlik bilgilerini verme zorunlulukları yoktur, verilmesi halinde de gizlilik esasına uyulur” diye konuştu.
Ülgen, kontrollerin sıklaştırılarak devam edeceğini sözlerine ekledi.

“TCK 53/1 MADDESİNİN KAPSAMI”
Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma
Madde 53 - (1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;
a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tâbi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,
b) Seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasî hakları kullanmaktan,
c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,
d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasî parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,
e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tâbi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten, yoksun bırakılır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.