Öne Çıkanlar 17 Ülkeden 230 İşadamını Ağırlayacak 4 Gün Sonra Kurtarıldı mersin siyaset TWİTTER TRT

Kadın Sürücülerin Kazalara Etkisi masaya YatırıldıKadın Sürücüler ile ilgili ilginç istatistik gerçekleştirildi. Yapılan bir araştırma sonucu ulaşılan istatistiklere göre, kadınların daha az kaza yaptığı gerçeği ortaya çıkıyor. Erkeklerin kadınlara oranla karıştığı kazalar ise rekorlar kitabına girebilecek sayıda.

Kadın Sürücülerin Kazalara Etkisi masaya Yatırıldı
Kadın Sürücüler ile ilgili ilginç istatistik gerçekleştirildi. Yapılan bir araştırma sonucu ulaşılan istatistiklere göre, kadınların daha az kaza yaptığı gerçeği ortaya çıkıyor. Erkeklerin kadınlara oranla karıştığı kazalar ise rekorlar kitabına girebilecek sayıda.

Bu istatistikler erkeleri belki biraz bozacak ama maalesef gerçek böyle! Çünkü "kötü sürücü" olarak nitelenen kadınlar erkeklerden çok daha az kaza yapıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine dayanılarak yapılan bir araştırma, "kadın sürücülerin kazalara etkisini" masaya yatırmış.

Araştırma sonuçlarına göre ülke çapında meydana gelen ölümlü-yaralamalı kazaların yüzde 95'ini erkekler yaparken, kadınların oranı sadece yüzde 5’te kalıyor...

Ülkemizde trafikteki araç sayısı gibi ehliyetli sürücü sayısı da gün geçtikçe artıyor. 2013 yılı itibariyle ehliyetli kadın sürücü sayısı 5 milyona yaklaşmış. 23 milyon sürücünün yüzde 20’sini kadın. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın istatistiklerine göre, son 10 yılda trafikteki araç sayısı 9 buçuk milyondan 17 milyona, ehliyetli kişi sayısı da 15 milyon 488 binden 23 milyon 760 bine yükselmiş.EN FAZLA B SINIFI VAR
Sürücü belgesine sahip olanların yüzde 20.7’sini ise kadınlar oluşturuyor. 2003 yılında 2 milyon 325 bin ile ehliyetlinin yüzde 15’ini oluşturan kadın sayısı 2013 yılı başı itibariyle 4 milyon 912 bine yükselmiş. Ehliyetli erkek sürücü sayısının ise 18 milyon 484 bin olduğu görülüyor. Sürücüler tarafından en fazla kullanılan ehliyet sınıfının ise B olduğu belirlenmiş. Ehliyetlerin yüzde 68'ini B sınıfı ehliyet oluşturuyor.

KAZALARIN YÜZDE 95'İ ERKEK SÜRÜCÜLERE AİT
Son 5 yıllık trafik istatistikleri ise kadın sürücülerin erkeklere oranla daha az ölümlü ve yaralamalı trafik kazasına karıştığını ortaya koydu. 2008- 2012 yılları arasında ülke çapında meydana gelen ölümlü yaralamalı kazaların yüzde 95'ine erkek, yüzde 5'ine ise kadın sürücülerin karışması dikkat çekti.

Emniyet’in araştırmasına göre polisinin olmadığı yerde kadınların yüzde 80’i, erkeklerin ise yüzde 53’ü trafik kurallarına uyuyor.
İncelemede kadınların trafikteki stresten erkeklere oranla daha çok etkilendiği belirlenmiş.

TACİZ EDİLİYORLAR
Erkek sürücülerin elle, sözle, korna çalarak, selektör yaparak ve hatta üzerlerine direksiyon kırarak kadın sürücülere tepki gösterdikleri belirtilirken, bundan dolayı kadın sürücülerin kaza yaptıkları ortaya çıkmış.

Kadın sürücüler erkeklere göre trafikte daha az agresifken, özellikle diğer sürücüye bilerek zarar verme agresifliğini daha az gösteriyor. Erkek sürücüler trafikte karşısındakine bilerek zarar verme davranışlarını trafikte daha çok gösteriyor. Ancak kadın sürücüler trafikteki stresten erkeklere göre daha fazla etkileniyor, kazalarda daha fazla hasara maruz kalıyor.

SARI IŞIK KAZA YAPTIRIYOR
Sarı ışık yanınca erkek sürücülerin kavşaktan geçme eğiliminde olmasına rağmen kadın sürücülerin sarı ışıkta durması kaza nedenlerine örnek gösteriliyor. Araştırmada kadın sürücülerin trafikte erkeklere oranla daha az tecrübe sahibi olduklarına ve sürücülük konusunda daha özenli eğitilmeleri gerektiğine de dikkat çekilmiş.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.