Öne Çıkanlar spor fadime taner Narenciye Festivalinde Akdenizin Standı Yoğun İlgi Gördü CANLI BOMBA Ankara

Mersin Ahenk Hukuk Derneği’nden Çek Kanunu Tasarısı’na EleştiriDernek Başkanı Avukat Bayam, “Tasarıda sadece idari yaptırım öngörülmesi, çeki yüksek güvenli bir ödeme aracı olmaktan çıkarıp ticari hayattaki istikrarı bozacaktır” dedi.

Mersin Ahenk Hukuk Derneği’nden Çek Kanunu Tasarısı’na Eleştiri
banner123
Mersin Ahenk Hukuk Derneği Başkanı Avukat Oktay Cemil Bayam, Çek Kanunu Tasarısı’nda dengenin tamamen alacaklı aleyhine olmasının, Anayasa’yı ihlal anlamına geldiğini belirterek, alacaklı ve borçlu menfaatlerinin örtüştüğü, bir taraftan iyi niyetli borçluları korurken, diğer taraftan alacaklının mevcut haklarının da korunduğu bir düzenleme yapılmasını istedi.Dernek üyesi avukatlarla birlikte açıklama yapan Bayam, 5941 Sayılı Çek Kanunu’nda ‘Karşılıksız Çek’ sorumlusu için hapis cezası yaptırımını kaldırıp, idari yaptırım öngörülmesine ilişkin tasarının önümüzdeki günlerde TBMM gündemine geleceğini anımsattı. Tasarıyı eleştiren Bayam, bu tasarıda ve son zamanlarda yapılan düzenlenmelerde dengenin borçlu lehine ve tamamen alacaklı aleyhine olmasını, dolayısıyla cebri icranın etkinliğinin azaltılmaya çalışılmasını kaygıyla izlediklerini kaydetti. Çekin, nakit paradan sonra en güvenilir ödeme aracı olduğuna işaret eden Bayam, “Tasarıda sadece idari yaptırım öngörülmesi çeki herhangi bir ödeme senedinden farksız hale getirecektir. Çeki, yüksek güvenli bir ödeme aracı olmaktan çıkarıp ticari hayattaki istikrarı bozacaktır. Ayrıca alacaklının mağduriyetini bir kenara iterek tamamen borçluyu koruyucu bir mekanizmaya dönüşecektir. Elbette iyi niyetli borçluların mağduriyetlerinin giderilmesi ve önlenmesi hukuk devletinin ve hakkaniyetin gereğidir. Mevcut yasal düzenlemelere inanarak ticaret yapan alacaklıların alacak hakları düşünülmeden, iki taraflı bir ilişkide sadece borçluların hak ve menfaatlerinin düşünülmesi hakkaniyete aykırı olacaktır” dedi.
Hukukun hakim olduğu devletlerde ve toplumlarda hukuki güvenlik ve istikrarın son derece önemli olduğunu vurgulayan Bayam, bu değerlerin eksik bırakılmasının eşitlik ve ölçülülük ilkesine aykırı olduğunu dile getirdi. Bu durumun da Anayasa’yı ihlal anlamına geldiğini savunan Bayam, “Anayasa’nın 167. maddesine göre para, kredi ve sermaye politikalarının oluşmasında, saptanmış politikaların uygulanmasında önemli görevleri bulunan devlet, karşılıksız çeki suç olmaktan çıkarırken, alternatif müesseseler geliştirmelidir. Bizim adımıza alacağımızı affeden devlet, bize karşı kendi doğmuş ve doğacak alacaklarından feragat edecek midir? Bu sebeplerle alacaklı ve borçlu menfaatlerinin çatışmayıp örtüştüğü, bir taraftan iyi niyetli borçluları korurken diğer taraftan alacaklının mevcut haklarının da korunduğu ve tüm bunların ötesinde toplumun tüm kesimlerini rahatlatacak bir düzenlenme yapılması arzumuzdur. Yine yapılacak düzenlemede, bankaların çek defteri verirken daha titiz davranması, karşılıksız çıkan her çek yaprağından bankanın kısmen ya da tamamen sorumluluğuna gidilmesi de alacaklıların mağduriyetini önleyecek ve ticari hayattaki güven ve istikrarı tekrar sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124