Öne Çıkanlar Hüseyin Çalışkan Mersin İdmanyurdunda Denizli Yenilgisinin Üzüntüsü Yaşanıyor Bakanlıktan Gümrük Sorunlarının Çözümünü İstedi Mersinliler CHP

MMO İş Kazalarına Dikkat ÇektiMMO Mersin Şube Başkanı Alper Turna, “Her yıl 80 bin civarında iş kazası yaşanıyor. Sorunlar, yasal düzenlemelerdeki eksiklikler, çalışma koşullarının ağırlığı ve denetimsizlikten kaynaklanıyor. İş sağlığı ve güvenliği politikaları kapsamlı biçimde gözden geçirilmeli” dedi.

MMO İş Kazalarına Dikkat Çekti
Makina Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şube Başkanı Alper Turna, Türkiye’de her yıl 80 bin civarında iş kazası yaşandığını belirterek, iş sağlığı ve güvenliği politikalarının kapsamlı bir biçimde gözden geçirilmesi gerektiğini bildirdi.4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan MMO Şube Başkanı Turna, Türkiye’de hemen her gün yaşanan ve can kayıplarına neden olan iş kazalarının denetim eksikliği ile yasal düzenlemelerdeki yanlışlıklardan kaynaklandığına dikkat çekti. Turna, Türkiye’deki İş Sağlığı ve Güvenliği politikalarıyla ilgili sorunların; 4857 sayılı İş Kanunu’nun, çalışma yaşamı mevzuatının bütün çalışma alanlarını kapsamaması, mühendislik ve hekimlik uygulamalarına ilişkin yasal eksikler, işveren kesiminin konuya gereken özeni göstermemesi, iş güvencesinin azalması, çalışma koşullarının ağır olması, özelleştirme, sendikasızlaştırma ve taşeronlaştırmanın yaygınlaşması, kadın ve çocuk emeği sömürüsü ile sosyal güvenceden yoksun kayıt dışı istihdamın büyüklüğünden kaynaklandığını dile getirdi. 4857 sayılı İş Kanunu ve Sağlık ve Güvenlik Hizmetleri Yönetmeliği uyarınca, İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi oluşturma zorunluluğunun, en az 50 işçiyi devamlı çalıştıran işyerlerine getirildiğine işaret eden Turna, “Fakat bu önlem toplam işyerlerinin ancak yüzde 1,6’sını kapsamaktadır. İş Güvenliği Mühendisi veya teknik elemanı görevlendirme yükümlülüğü de yalnız sanayiden sayılan işler için getirilmiştir. Yönetmelik sadece ‘sanayi’ işlerini kapsamakta, ticaret, tarım ve orman sektörlerinin tamamı, hizmet sektörünün bir bölümü ve KOBİ’lerin büyük bir bölümü kapsam dışı tutulmaktadır” dedi.

“BAKANLIK DENETİMLERİ YOK EDİLDİ”
İşletme Belgesi Alınması Hakkında Yönetmelikte ise 50’den az işçi çalıştırılan işyerlerinin İşletme Belgesi alması zorunluluğunun kaldırıldığını, bunun sonucunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın işyerlerine yönelik denetiminin yok edildiğini savunan Turna, “İlgili mevzuat kapsamında ise 50’nin üzerinde işçi çalıştıran ana işverenlerin işyerlerini küçük parçalara ayırarak yükümlülüklerinden kaçmalarına yönelik düzenleme yapılmıştır. Bu nedenlerden ötürü her yıl 80 bin civarında iş kazası gerçekleşmekte, işyerlerinin her yıl ancak yüzde 5’e yakını denetlenebilmekte, iş kazalarının yüzde 61’i, 1-50 işçi çalıştıran işletmelerde yaşanmakta ve kayıtlara giremeyen meslek hastalıklarının üzerine gidilememektedir” ifadelerini kullandı.
Meslek hastalıkları tanı konulması sürecinin yeniden ele alınmasının zorunlu olduğunu da ifade eden Turna, şöyle devam etti: “Zira dünyada iş kazaları oranı yüzde 44, meslek hastalıkları oranı yüzde 56 iken, Türkiye’de iş kazaları oranının yüzde 99,3, meslek hastalıklarının binde 7 oranında olması açık bir çelişki oluşturmaktadır. Ayrıca yapılan son düzenlemelerle işyeri hekimi, mühendis, teknik eleman, hemşire ve diğer sağlık personeline verilecek eğitim hizmetlerinin dışarıdan satın alınması yoluyla bu hizmetler danışmanlık hüviyetine büründürülmekte, iş sağlığı ve güvenliği alanının piyasalaşmasının önü açılmaktadır.”

“YENİ BİR KANUN HAZIRLANMALI”
Konuya ilişkin çözüm önerilerini de sıralayan Turna, 4857 sayılı İş Kanunu yerine bütün tarafların katılımı ile demokratik, iş güvencesi ve iş güvenliğinin birbirini tamamladığı, tüm çalışanlar için insana yakışır norm ve standartta yeni bir İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hazırlanması, mevzuatın da uluslararası normlar dikkate alarak yenilenmesi gerektiğini kaydetti. ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun Tasarısı Taslağı’nın Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Barolar Birliği, sendikalar ve üniversitelerin görüşleri alınarak yeniden düzenlenmesi gerektiğine de vurgu yapan Turna, şunları söyledi: “İş Güvenliği Mühendisi veya teknik elemanı ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları sanayinin bütününde uygulanmalı, gerekli yasal düzenlemeler biran önce gerçekleştirilmelidir. 50’den az işçi çalıştıran işyerlerinde ‘İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri’nin kurulması yasalarla güvence altına alınmalıdır. Meslek hastalıklarıyla ilgili kamusal bir eylem planı uygulanmalıdır.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.