Öne Çıkanlar Haber Doğru balbay nkp mersin akdeniz belediyesi abdullah ozdemir

Valilik Desteğinde Somali'ye Yardım Devam EdiyorMersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, büyük bir insanlık dramının yaşandığı Somali'ye yardımların devam ettiğini belirterek, Mersinlilerden, devletin başlattığı yardım seferberliğine çok ciddi katkı sağlamasını istedi.

Valilik Desteğinde Somali'ye Yardım Devam Ediyor
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, büyük bir insanlık dramının yaşandığı Somali'ye yardımların devam ettiğini belirterek, Mersinlilerden, devletin başlattığı yardım seferberliğine çok ciddi katkı sağlamasını istedi.
Başbakanlık tarafından, açlık tehlikesi yaşayan Somali ve diğer Afrika ülkelerine yönelik başlatılan yardım kampanyasına destek vermek amacı ile iftar programlarını iptal eden Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Çukurova Başkanı Armağan Öner, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş Müdürü Kürşat Tezkan ve Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal, Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nu makamında ziyaret etti.
Ziyarette, başlatılan kampanya çerçevesinde bilgi veren Vali Güzeloğlu, büyük bir insanlık dramı olarak nitelediği Somali'de yaşanan yoksulluk ve açlık karşısında, Türk milletinin duyarlılığı ve sorumluluk hissi çerçevesinde, ülkenin her köşesinde çok büyük bir maddi ve manevi yardım seferberliği başlatıldığını söyledi. Güzeloğlu, "En küçüğünden en büyüğüne, en yoksulundan en zenginine kadar herkesi kapsayan ve kucaklayan bir gönül seferberliği yaşıyoruz. Okul harçlıklarını veren küçük çocuklarımızdan, hayırsever vatandaşlarımız ve seferber olan tüm kurum ve kuruluşlarımıza kadar Türk milleti her zaman olduğu gibi, darda ve zorda olan insanlara yönelik cömertliğini bir kere daha sergiliyor. Mersin olarak, Devletimizin ve milletimizin başlattığı bu seferberliğe çok ciddi bir katkı sağlamalı ve destek olmalıyız" dedi.Mersinli vatandaşların, takdire şayan bir duyarlılık göstererek yaptığı yardımların Mersin Limanı'ndan Somali'ye transfer edildiği bilgisini veren Güzeloğlu, herkesin gücünün yettiği ölçüde çok ciddi şekilde destek ve katkı sunduğunu ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Somali'yi ziyaret edeceğini anımsatan Güzeloğlu, "Böylesi zor günlerde, kısa mesaj, ayni ya da nakdi bağış yoluyla yapılan yardımlar, bir tutum ve tavrın göstergesidir. Mersin olarak; tüm hayırsever vatandaşlarımızla, bütün kurum ve kuruluşlarımızla birlikte bu tutumun ve tavrın içerisinde bu duyarlılığı paylaşmanın hazzını ve mutluluğunu yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz Ramazan Ayı, kardeşliğin, paylaşmanın ve yardımlaşmanın yoğun olarak hissedildiği ve yaşandığı bir ay. Komşusu aç iken tok yatmak, inancımızın kabul edemediği bir anlayış. Mersin Valisi olarak; bugüne kadar Ramazan'da birlik ve beraberlik duygularıyla kaynaşmayı amaçlayan iftar programlarını bu yıl Somali'de yaşanan insanlık dramı nedeniyle iptal eden ve bu programlara yapılacak olan harcamaların, ayni ve nakdi yardım olarak Somali'ye gönderilmesini kararlaştıran tüm kurum ve kuruluşlarımızın duyarlılığı ve hassasiyeti karşısında ne kadar mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum" diye konuştu.
Somali'ye yardım kapsamında iftar programlarını iptal eden Mersin Gazeteciler Cemiyeti, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. ve Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin temsilcilerini kutlayan Vali Güzeloğlu, "Mersin'in öne çıkan bu üç büyük kuruluşu, düzenleyecekleri iftar programlarına ayırdıkları parasal kaynağı, Somali'ye Yardım Seferberliği'ne aktararak gerçekten çok büyük duyarlılık göstermişlerdir. Bu sorumluluklarından dolayı kendilerinin şahsında kurumlarını ve yöneticilerini kutluyorum" ifadelerini kullandı.
Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal ise Türk milletinin büyüklüğünün böyle sıkıntılı günlerde belli olduğunun altını çizerek, "Biz de Sayın Valimizin önderliğinde, birlik ve beraberliği güçlendirmek adına gazeteciler olarak iki iftar yemeği vermeyi düşünmüştük. Ancak bu iki yemeğin giderlerini milletimizin büyüklüğüne yakışır bir şekilde, Başbakanımızın ve Valimizin başlattığı bu kampanyaya bağışlamaktan onur duyarız" dedi.
Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş Müdürü Kürşat Tezkan da "Somali'deki kardeşlerimizin açlıktan ölmesine duyarsız kalamayız. Şirket ve kurum olarak, elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya hazırız" derken, TÜGİAD Çukurova Başkanı Armağan Öner, dernek olarak verecekleri iftar yemeğini iptal ettiklerini belirterek, mevcut kampanyaların dışında kendi yardım kampanyalarını başlatarak, Somali'ye her türlü yardımı yapacaklarının altını çizdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.