Trade Data Monitör’ün tespit ettiği, 2022 yılında devam edecek olan 10 ticaret eğilimi:

1.Çin, dünyanın en büyük ithalatçısı olan ABD’yi geçmeye yakın:

Çin, Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) katıldığı 2001 yılında, ABD, Japonya ve Fransa'nın ardından dünyanın dördüncü büyük ithalatçısıydı.  ABD’nin dünyanın en büyük mal alıcısı olmaya devam etmesi, Washington'un ticaret müzakerelerinde kozunu korumasının en büyük nedeni oldu. Ancak, 2022'de Çin'in en sonunda ABD'yi geçerek dünyanın en büyük ithalatçısı olma olasılığı yüksek görünüyor.

 2. Asya Bloğu imalatını çeşitlendiriyor:

Çin liderliğinde kurulan “Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) 15 ülkeyi kapsıyor. Bu anlaşma ABD’yi içermiyor. RCEP, Çin ile ABD arasındaki ticari gerilimlerin ve tedarik zincirlerine ilişkin endişelerin harekete geçirdiği eğilimi hızlandıracak.

3.Emtia fiyatları patlaması:

Evden çalışma ekonomisi ve endüstriyel faaliyetler, iklim değişikliğine ilişkin korkulara rağmen, dünya çapında artan bir enerji talebi yarattı. Bu da fiyatların yükselmesini zorunlu kıldı. Soya fasulyesinden demir cevherine kadar her şeyin fiyatları, dünyayı kasıp kavuran ve muhtemelen 2023'e kadar devam edecek olan enflasyon dalgasının bir parçası olacak.

4.ABD enerji ihracatını arttırdı:

Teksas'taki gaz sahalarından Appalachia'daki kömür madenlerine kadar ABD her zaman enerji açısından zengin olmuştur.  Şimdi, ticaret istatistiklerine göre, dünya çapındaki ülkelerin başlıca enerji tedarikçisi haline geliyor. Enerji uzmanları, ABD'nin önümüzdeki on yıllar boyunca enerji üretimi ve ihracatında baskın olacağını söylüyor.

5.Yüksek teknoloji ticaretinin patlaması:

Omicron kriziyle daha da artan karantinaların yaygınlığı, dünyanın dört bir yanındaki insanların alışkanlıklarını sağlamlaştırdı.  Ev çalışanları, ev alanlarını ofise dönüştürmek için bilgisayarlar, yönlendiriciler ve diğer donanımları satın alıyor.  Covid-19 virüsünün son omicron dalgası insanların alışkanlıklarını ve satın alma alışkanlıklarını 2023'e kadar sürdürecek.

6.Otomobiller elektrikli olacak:

Küresel elektrikli otomobil satışlarının 2027 yılına kadar 800 milyar doları aşması ve pazarın mevcut değerinin iki katından fazla olması bekleniyor. 

7.Pil gereksinimi artacak:

Çin'in lityum pil ihracatı, 2021'in ilk 11 ayında 14 milyar dolardan %78 artarak 25 milyar dolara yükseldi. Pil yapımı ile ilgili malzemelerin ticareti artacak.

8.ABD’li tüketiciler COVID’den kurtulmaya öncelik ediyor:

ABD ithalatı, küresel üretimi ve küresel ekonominin toparlanmasını yönlendirdi. ABD'li tüketiciler her şeyin çoğunu satın alıyor.  ABD'nin dünyanın en iyi imalat şirketleri için kazançlı bir tüketici pazarı olmayı bırakacağına dair bir işaret yok.

9.Tedarik zinciri zayıflama korkuları aşırı şişirilmiş:

Limanlarda ve kanallarda tıka basa dolu konteyner gemileriyle ilgili hikayelerle dolu bir yazdan sonra, ticaret sonbaharda toparlandı. Konteyner taşımacılığı endüstrisinin öngörülebilir gelecekte geri çekilmesi pek olası görünmüyor.  Şu anda ekonomiye egemen olan hiper küreselleşmenin çapası olmuş durumda.

10.Kömür geri dönüyor:

İklime yenilenen odaklanmaya rağmen, kömür ticareti 2021'de patlama yaşadı. Rüzgar, hidro ve güneş gibi yenilenebilir kaynakların eklenmesine karşın dünya yeterli yakıt kapasitesine sahip değil.  Örneğin, ABD kömür ihracatı 2021'in ilk on ayında %49 artarak 7,3 milyar dolara ulaştı. Çin, miktar bazında kömür ithalatını üç kattan fazla artırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.