Mekke’de nazil olmuş 5 ayettir. Adını ilk ayette geçen kadr, yani” kadir gecesi” kelimesinden almıştır, kadir: Mevki, şeref, değer, azamet manalarına gelir. Kuran-nın vahyinin başlangıcından ve o gecenin büyük fazilet ve bereketinden o gece kainatı kaplayan ilâhi esenlikken bahseder. Kadir gecesi kesin olarak bildirilmemiştir. Fakat ekseri âlimler; Ramazan ayının 27, gecesi olduğunu kabul etmişler. Bütün İslam âlemi de bunu benimsemiştir. Kuran-i azımşan, kadir gecesinde Levh’ı .Mahfuzdan dünya semasına topyekün olarak indirilmiştir. Kadir gecesi içinde bu gecenin bin aydan daha hayırlıdır ve daha faziletlidir. Bu gecenin fazileti hakkında bir hadis şöyle der; kim kadir gecesinin sevabını umarak ihlas ile ibadetle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

1.Biz onu Kadir gecesinde indirdik.

2.Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin?

3.Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.

4.Melekler o gece her türlü işi için Rablerinin izniyle yeryüzüne iner.

5.Tanyeri ağarıncaya kadar o gecede selamet vardır.

Kadir gecesinde gönlü, gözü açık olan müminlere melekler selam verirler. Selam kelimesi hayirin şerre üstün geldiğini ifade etmektedir. Karşınızda ve size selam veriyor hayal edin...? Ne muhteşem ve yüce bir fazilet! Böyle büyük bir fazilet biz insanlar için bin aydan daha hayırlı bu gece. Allah’ın lütuf ve merhametindendir.

Kadir gecesi kuran-nın kıymetini bilmeyi, zamanın kıymetini bilmeyi, nimetlerin ve sağlığın kıymetini bilmeyi, Vatanın, milletin ve kardeşliğin kıymetini bilmeyi, hatırlatmaktadır. Rabbimiz Allah’tir deyip dosdoğru yolda yaşayanlar, işte onların üzerine melekler şu müjdeyle inerler? Korkmayın, fkederlenmeyin, size vaade olunan cennetle sevinin! Ayet-i kerime istikamet üzerine olanlardan bahsektedir. Yani inancında dosdoğru olanlar, ibadetinde dosdoğru olanlar, Ticaretinde dosdoğru onanlar, Dua ederken, söz vererek ve konuşurken dosdoğru olanlar, İşin de, idare ederken ve idare edilirken dosdoğru olanlar, Zenginliğin de ve fakirliğin de dosdoğru olanlar,  Darlıkta ve genişlikte dosdoğru olanlar, en zor anlarda en rahat olduğu anlarda dosdoğru olanlar, yaşantısın her yönüyle dosdoğru olanlar. İşte selamete erenler bunlardır.

Allah’ım sen çok affedicisin ve affetmeyi seversin beni de affet!

Peki, kadir gecesinde yapılacak dua ve ibadetler nelerdir:

Bu mübarek gecenin ihyası ile ilgili hususi bir ibadet mevcut değildir. Ancak namaz, tilavet, Kuran-ı Kerim, ilim, dua gibi bütün ibadet çeşitleri ile gece ihya edilebilir. Bu gece dualara icabet edilen vakitlerden biri olmasından dolayı duaya ağırlık verilmesi sünnettir.

KADİR GECESİNDE OKUNACAK TESBİHLER

100 – Elem neşrah leke sadrak...

100- İnna enzelnahü fi leyletil kadir...

100- İstiğfar “ estağfurullah el azim ve etübü ileyk.

100- La  ilah illallah.

100- Allah’u ekber .

10- Sübhanallah.

100- La havle evla kuvvete illa billahil aliyyil azim .

100- Sübhanallahi vel Hamdulillahi Vella ilahe illallahu velahu ekber.

100- Salavat ( Allah’ume salli ala seyyidina Muhammed ve ala ali seyyidina Muhammed.

DUALARINIZIN KABUL OLMASI DİLEĞİYLE; HAYIRLI KANDİLLER VE HAYIRLI BAYRAMLAR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.