Mekke’de indirilmiş 19 ayettir. İlk beş ayeti, Kuran’ı Kerim den ilk nazil olan kısmı teşkil eder. Sure adını 2 ayette geçen el-allak kelimesinden almıştır. Bu kelime, yapışkan, asılıp tutulan şey demektir. Bundan maksat insanın, ana rahminin cidarına yapışan döşenmiş bir hücreden yaratıldığını hatırlatmaktadır. Bu sure Hz. Muhammed (s.a.v ) vahyin gönderilmeye başlamasını okuma, yazma ve ilmin önemini vurgulayarak başlar. İkinci bölümde zenginleşen kâfirde azıtma ve tuğyan damarının kabardığını ve üçüncü bölümde ise, başlıca örneğini Ebu Cehil de bulan azgınların, dinin direği olan namazı engellemeyi çalıştıklarını ve onların müstahak oldukları cezaya çarptırılacaklarını bildirir.

Bismillahirrahmanirrahim.

1- Yaratan Rabbi’nin adıyla oku.

2- İnsanı yapışkan bir hücreden yaratan,

Müfessirlerlerin geneli;  alaka ’nın kelimesine kan pıhtısı görünümünde olan döllenmiş hücre anlamı verirler. Fakat Elmalılı Hamdi Yazır, bu maddî manadan başka kelimenin bir de; ruhani ve manevi “olarak” alaka gibi aşk ve sevgi manası da olduğunu, dolayısıyla “alaka” dan, Rabbani bir izafetten ibaret olan ruhi ilişiğe kadar, insanın yaratılışının başlangıçlarını kapsayan hem de okunan metnin ruhi bir sevgi ve alaka ile takip edilmesine bir uyarı ihtiva eden bir mana düşünmenin mümkün olduğunu yazar.

3- Oku, Rabbin sonsuz kerem sahibidir.

4- Kalemle yazmayı öğretendir.

5- İnsana bilmediklerini öğretendir.

6-7- Hayır! Rabbinin bunca nimetlerine rağmen kafir insan kendisini ihtiyaçsız zannetti diye azar.

8- Ama dönüş elbette Rabbinedir.

9-10- Baksana şu namaz kılan o mükemmel kulu engelleyen kimseye;

11-12- Ne dersin o hidayette olsa ve Allah’ı sayıp ona karşı gelmemeyi tavsiye etse ne iyi olurdu!

13- Ne dersin o kul dini yalan saysa ve haktan yüz çevirse iyi mi olurdu?

14- O bilmiyor mu ki Allah olan biten her şeyi görür!

15-16- Hayır! Hayır! Olmaz böyle şey! Eğer bu tutumundan vazgeçmezse onu perçeminden tutup cehenneme sürükleriz. Evet, o yalancı ve suçlu perçeminden tutup cehenneme sürükleriz.

17- İstediği kadar gurubunu yardıma çağırsın!

18- Biz de zebanileri çağırırız.

19- Hayır! Ona buyun eğme! Rabbi ’ne secde et, ona ona yaklaş.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.