banner141

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri bir araya getiren G20 zirvesi öncesinde 14.11.2015 tarihinde Antalya'da iş dünyasının zirvesi B20 ve çalışma hayatına yönelik L20 toplantıları vardı.İş dünyası ve sivil toplumla diyalog toplantısında konuşan B20 isdihdam görev gücü koordinatör başkanı ve Koç holding yönetim kurulu üyesi dünyada sorunların kaynağına vurgu yaparak şunların altını çizdi.dedi ki:

-Kellikle mücadeleye sıtmayla mücadeleden daha çok kaynak ayrılmakta...

-Göçler sonucunda özgür olarak, serbest dolaşamayan tek unsur insan...

-Dünyada gelir artmış ancak gelir dağılımda büyük eşitsizlik ortaya çıkmıştır.Eşitsizliği anlamak için Einstein olmaya gerek yok;eşitsizliği asgari düzeye indirmek için yapılacak çok fazla senaryo var.Paradigmalar değişmeli...

-Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir...

Bu içerikteki konuşmayı Ali Koç'da duyduğumuzda şaşırdık değil mi? Gerçekte şunun altını iyice çizmeliyiz;Türkiye gibi "alaturka kapitalizmi" yaşayan ülkelerde para sahibi burjuva,emeği ile üreten ise proleter olmadığını toplumsal pratikte saptıyoruz.Nedeninde ise "bilinç " dediğimiz sihirli sözcük yatmaktadır;bilinsiz yığınların kendilerini sistematik olarak sömürenlere biadına baktığınızda bunu görmekteyiz."Kültür" dediğimiz ,İnsanlık tarihinin oluşturduğu değerlere sahip bir birey aydın sorumluluğunda sermaye sınıfında da olsa yukarıdaki konuşmayı insanlık onuru adına yapabilir;tarih bu bunun gibi aydınlık yüzleri bu günlere taşımıştır,Sayın Ali Koç'un bu çıkışı da yarınlara taşınacaktır.Biz böyle insanlara saygı duymalıyız.

Geniş halk yığınlarının niçin eğitilmesi gereğini,konumu ne olursa olsun gerçekleri söyleyebilme cesaretini ortaya koyan bu insanlar kanıtlamaktadır.Ali Koç'lar Mustafa Kemal'in ülkedeki eğitimi "rahle-i tedrisattan,tevhid-i tedrisata " geçmesinin onurlu yüzleridir.Çağdaş toplumsal düzleme aydınlık yüzlerle ulaşılır olunacağı  bilinmelidir.

"Badem bıyık " modeliyle hangi düzeye yürüdüğümüz ortada,kuşkusuz anlayana;anlayan mutsuz,anlamayan huzurlu...

Ama bilinmelidir ki;tarihin sarkacı zaman zaman geriye evrilsede(ülkemde olduğu gibi) mutlaka ileri evrilecektir;tarih bunu doğrulamıştır.Ali Koç gibiler ,sarkacı ileri taşıma gayretinde olanlar olarak saygın yerlerini onurlu toplumlarda alacaklardır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.