Çocuklarda özgüvenin yetersiz gelişmesinin nedenlerinden biri aşırı himayeci davranan ailelerdir. Bazı anneler çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için aşırı korumacı tavırlar sergilerler. Çocuklara karşı Allah’ın verdiği sevgi, şefkat ve merhameti bu anneler çok yanlış kullanarak, çocukları hiç bir zorlukla karşılaşmasın diye her türlü işi kendi üzerlerine alırlar. Bu tip ailelerde anne çocuğun yapması gereken şeyleri yapar çocuk Adına düşünür, ona fazla yük vermez Aslında bu iyi niyetle yapılan bir eğitim hatasıdır. Çocuğun bütün sorumluluklarını üstlenmek çok büyük bir risktir; çünkü çocuk kendi sorununu kendi çözme becerisi kazanamaz. Bu tür bir davranışa maruz kalan çocukta ben yapamam duygusu oluşur. Bu özgüveni azaltan bir duygudur, çocuk kendisini yetersiz ve güvensiz hisseder ve annesine sormadan hiç bir şey yapamaz hale gelir.

Çocuk küçük yaşlardan itibaren hayatta hazırlamak gerekir. Çocuğu kuzu gibi yetiştirmek de doğru değildir. Çocuğu ancak ergenlik çağına gelinceye kadar kendimize bağlı tutabiliriz, daha sonra dış etkilere maruz kalması kaçınılmazdır. Çocuğun ilerleyebilmesi ve hayatta atılabilmesi için riske girmesi gereklidir. Çocuk bunları yapmazsa kendi kimliğini geliştiremez ve hayattan korkan, kaçan, her şeyi başkasına havale eden bir insan olur. Sorumluluk alabilen bir çocuk yetiştirmek isteyen aileler onun büyümesini beklemeden, küçüklüğünden itibaren çocuğa bazı küçük görevler vermeliler ki çocuk bazı şeyleri yapabildiğine, elinden bir işin geldiğine inansın. İlkokula başlayan çocuk sorumluluk almaya hazırdır. Bu çocuğuna sorumluluk verilmezse çocuğun kendisine duyduğu güven giderek zayıflamaya başlar. İlginç olan şu ki; küçükken çocuğuna hiç bir sorumluluk vermeyen bazı anne babalar, çocukları ileriki yaşlarda sorumluluk almayınca tepki gösteriyorlar. Oysaki aile eğer o yaşa kadar çocuğuna bazı sorumluluklar yükleyip inisiyatif vermediyse çocuğun birdenbire ayaklarının üzerinde durmayı başaramaması gayet olasıdır.

Çocuğun kendine güvenini azaltan bir etken de mükemmeliyetçi anne-babaların eleştirinin dozunu kaçırmasıdır. Sürekli eleştirilen çocuk kendisini aptal, yetersiz, beceriksiz hisseder. Çocuk kütü bir karne getirir ve notları çok zayıf, bir kaç tane de iyi var. Aileler karneye bakarak, bu niye zayıf diyerek çocuktan şiddeti bir şekilde hesap sorarlar. Çocuğun kişiliğini de eleştirmeye başlarlar. Hâlbuki doğru olan bak şundan beş almışsın, bundan dört almışsın. Bu zayıfları da tekrar çalışır düzeltirsin İnşallah, Yapabileceğine inanıyoruz. Bu şekilde çocuğa yaklaşmak, çocuğuna cesaret verip başarıya motive etmektir. O zaman çocuk kendisine değer verildiğini ve sorumluluk alması gerektiğini hisseder ve ona göre çalışır.

Çocuk yanlış bir şey yapınca onun kişiliğini eleştirmek büyük bir hatadır aynı zamanda özgüven yıkıcı bir davranıştır. Onu karşınıza alıp yaptığı hatayı kendisine sakin ve kararlı bir dille anlatırsanız çocuk sizi anlayacaktır. Hatasını göstermek yerine, sen zaten hep şöylesin, böylesin demek çocuğu yaralamak ve özgüvenini kırmaktan başka bir işe yaramaz. Çocuk ailesinin yanındayken kendini yetersiz hissediyorsa sorunu çocukta değil ailede aramak gerekir. Çocuğun özgüvenini azaltan bir eğitim hatası da şudur; çocuğu başkalarıyla kıyaslamaktır. “Bak, falanca hep ders çalışıyor, çok başarılı. Sen niye onun gibi değilsin?” Diye başkasıyla kıyaslanan çocuk kendini güvensiz ve yetersiz hisseder.  Hâlbuki çocuğu kendisiyle yarış yapmaya odaklamak gerekir. Ailelerin eğitim de tutum ve davranış hataları sunucu özgüvenden yoksun bırakılmış çocuklar sürekli kendilerini ailelerine kanıtlama ihtiyacı hissederler. Bunun için ya bir gruba dâhil olurlar ya da okuldan kaçarlar ya da marka tutkusu olurlar. Kendilerini bir gurup ile marka ile yapmaya çalışırlar. Özgüvene sahip olan bir çocuk marka takıntısına girmez; çünkü bunu çok önemsemez. Anne-babalar benim çocuğum markasız giymiyor diyorlarsa önce kendilerini sorguya alsınlar...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.