Öne Çıkanlar MERSİN toroslar bakım RECEP TAYİP ERDOĞAN GÜMRÜK

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 25’İ AÇLIKLA MÜCADELE EDİYOR

HABER: ELİF KURTTAŞ

Bin 216 okulun olduğu, 398 bin 113 öğrencinin yaşadığı Mersin’de öğrenciler açlıkla mücadele ediyor. Yaşanılan ekonomik sıkıntılar nedeniyle her 4 öğrenciden 1’i aç kalarak eğitimini sürdürüyor. Sosyal araştırmacılar tarafından açıklanan öğrencilerin açlık verisi olduğunu belirten Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül “Türkiye'de önemsenmesi gereken verilerden bir tanesi. Bunun akabinde de Adana ve Mersin'e dair ek bir bilgi açıklandı. Derinleşen bir yoksulluk her iki kentte de ciddi bir şekilde var.” dedi.

“YÜKSELEN DOLAR VE EKMEĞİMİZ HER GEÇEN GÜN KÜÇÜLÜYOR”

Bu durumun Mersin ve Adana açısından çok daha büyük bir problem olduğunu vurgulayan Sümbül “Çünkü biz beslenmenin başarıyla ilişkisi konusunda vücudun zihinsel ve bedensel gelişim arasında büyük bir ilişkisi var. Özellikle okul öncesi, ilkokul, ortaokul gibi büyüme, gelişme çağındaki çocuklar açısından bu çok daha önemli. Bu bakımdan da gerçekten pandemi döneminde büyük problemler yaşandı. Sonrasında yaşanan ekonomik krizle birlikte bu bizi kaygılandırıyor. Biz eğitimcileri, bilim emekçilerini ve sendikamızı kaygılandırıyor. Çünkü derinleşen bir yoksulluk var. Devam eden zamlar var. Devam eden savaşlar var. Yükselen dolar ve ekmeğimizi her geçen gün küçülüyor.” şeklinde vurguladı.

 İşsizliğin gittikçe arttığını ifade eden Başkan Sümbül “ Bu çerçevede ele aldığımızda konuyu en son Saadet Partisi'nin Genel Başkanı açıkladı. Çeşitli sosyal araştırmacılar açıkladılar. Her dört öğrenciden bir tanesi aç diye. Mersin açısından bu gerçekten altı çizilmesi gereken bir durum. Çünkü bakın dengesiz ve yetersiz beslenme de diyemiyoruz.” dedi.

“BU KONUYU GENEL MECLİSİN DE GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ”

Genel meclis çalışmasında bu konuya değineceklerinin altını çizen Başkan Sümbül “Mersin'de dengesiz ve yetersiz beslenmeyi de eklersek üzerine çocukların zihinsel gelişimi, çocukların bedensel gelişimi ve eğitim başarısına etkileri gerçekten üzerinde durulması gereken önemli konulardan bir tanesi haline geliyor. Bu bakımdan biz Eğitim Sen olarak bu konunun takipçisi olacağız. Önümüzdeki ay bizim genel meclis çalışmamız var. Ben bu konuyu genel meclisinde gündemine taşıyacağım. Altını çizeceğim.” şeklinde ifade etti.

“BÜTÇEDEN HEPİMİZE YETECEK KADAR PARA OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Sözlerine devam eden Sümbül “Ama inanın o beslenme şartlarına bile sahip olmayan çok fazla sayıda öğrencimiz var. Onlar için kaygılıyız. Biz bütçeden hepimize yetecek kadar para olduğunu biliyoruz. Derinleşen bu yoksulluğu ortadan kaldıracak kadar para olduğunu biliyoruz ama buradaki bütçenin dağıtımındaki tercihler gerçekten hem eğitimi, hem de bütün emekçilerini mağdur ediyor.” diyerek bütçenin doğru dağılmasını istedi.

“YÜZDE 25 AÇLIKLA BOĞUŞUYOR”

Öğrencilerin yüzde 25’inin açlıkla mücadele ettiğini ifade eden Sümbül “Özellikle öğrencilerimizin belli bir kesimi neredeyse yarıya yakınının yetersiz dengesiz beslendiği, yüzde 25’inin de açlıkla boğuştuğu bir ortamda eğitimdeki başarıdan sınav odaklı bir sistemimiz olduğu için de buralarda, öğrencilerimizin kendi başarısızlığı olmadığını, aslında sistemin başarısızlığı olduğunun altını çizmemiz gerekiyor.” dedi

 “YOKLUK VE AÇLIĞIN OLMADIĞI GÖSTERİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

İşte bu ülkede yokluğun, açlığın olmadığı kendi yandaşlarına gösterilmeye ve hızla seçime doğru gidildiğini söyleyen Başkan Sümbül “ Ama bir yandan da çocuklarımız gençlerimiz hem eğitim öğretim hakkını kullanırken çok mağdur oluyor. Hem de insanlar işsizlikle boğuşurken genç beyinler bu ülkenin değeri olan ve bu ülkenin vergileriyle okuyan, belli bir yaşa kadar gelen doktorlarımız, mühendislerimiz çok değişik meslek gruplarından hemşerilerimiz, ebelerimiz yurt dışında yaşamayı tercih ediyor.” diyerek bunların tamamının üzerinde durulması gereken konular olduğunu vurguladı.

Biz, eğitim ve bilim emekçileri olarak bu konunun takipçisi olacağız diyen Sümbül  “Burada tabii öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamak, öğrencilerin açlıkla boğuşmamasını sağlamanın bir boyutu savaşa bütçe ayrılmaması, halk için bütçe ayrılması, inşaata betona değil insanca bir yaşama para ayrılmasıdır.” diyerek bunun bir tercih olduğunu ifade etti.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN ROLÜ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ”

Halkla beraber birlik içerisinde olunması gerektiğinin altını çizen Sümbül “Bu tercihin sistem tarafından, hükümetler tarafından doğru görülüp, doğru okunup halktan yana insanlardan yana, doğadan yana bir yatırım bütçesiyle, politikalarla yönlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda hem halkla birlikte çaba içerisinde olacağız. Hem bilgilendirme, bilinçlendirme hem de bu konuda bütçe görüşmeleri sırasında muhalefet partileri başta olmak üzere oralarda sözümüzün söylenmesi için üzerimize düşen rolü yerine getirmeye çalışacağız.”dedi.

“TABLO AÇLIK”

Ülkenin emekçilerinin, işçilerinin yarıya yakını asgari ücretle olduğunu ifade eden Başkan Sümbül “ Asgari ücrete muhtaç olan, asgari ücreti arayıp bulamayan birçok insan da var. Çalışanlar açısından rakam söylenir. Bir de çalışmayanlar var. Çalışmayanlar arasında zaten durum çok çok kötü ve onların çocukları açısından biz tabloyu zaten ortaya koyduk. Tablo açlık. Asgari ücretli ile geçinen ailelerinin çocukları için de harçlık ya da yetersiz ve dengesiz beslenme. Büyüklerimiz şu kadar çocuk yapın diyerek kadın üzerinden bu konuda yaşamımıza müdahale ediyorlar ama bir yandan da üç çocuğu olduğunu varsayalım ve günlük bir simit bir ayranla hesap yaptığımızda zaten kirayı ödenen zorunlu faturaları çıkardığımızda simide ve ayrana maaş yetmiyor.” şeklinde belirtti.

“BİZLERDE O PARAYA SAHİP DEĞİLİZ”

Pandemi döneminde uzaktan eğitimle ilgili sorunlara değinen Sümbül “Sizler üzerinden raporlarla Milli Eğitim Müdürlüklerine hem kamuoyuna bunu  yansıtmaya çalışıyorduk. Gerçekten bir akıllı telefon, bir internet, bir bilgisayar eğitim sistemi açısından olmazsa olmaz bir rolde. Ama bunlara dair araçları alabilmek için de internetin eve bağlanmasından tutalım, vergilere ya da alınacak kişiye maliyetine baktığımızda neredeyse bırakın asgari ücretle yaşayanları biz eğitim ve bilim emekçileri bile kaliteli bilgisayar, iyi bir telefon, internet ya da çeşitli sosyal medya ağlarına ayırabilecek paraya sahip değiliz.” ifadelerini kullandı.

“BAŞARISIZ OLAN SİSTEMİN KENDİSİ”

Bu konuda öğrencilerin çok daha zor durumda olduğunu ifade eden Sümbül “İşçilerin, emekçilerin çocuklarının neredeyse hiç faydalanamadıklarını biliyoruz. Bunun da eğitim hayatında sınav odaklı eğitimin öğrencilerimizi çok geriye düşürdüğünü ve onları başarısız kıldığını, aslında başarısız olanın sistemin kendisi olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

HABER MERKEZİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner92

banner97